Wrocławscy naukowcy znów zaskakują

audioscopeRozumie pytanie w formie pisanej i mówionej. Następnie wskazuje fragment w nagraniu, w którym mówca wypowiada poszukiwane przez nas słowa. Audioscope to innowacyjny system do automatycznego wyszukiwania treści w zapisach audio w języku polskim.

Nowy projekt Neurosoftu, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego jest odpowiedzią na zapotrzebowanie polskiego rynku. Istnieje coraz więcej możliwości gromadzenia danych audio, jednak wciąż nie ma narzędzi, które pozwalają szybko wyszukiwać informacje w takich bazach.


- Audioscope ma zadanie przyspieszyć ten proces i wypełnić istniejącą na rynku lukę, a tym samym rozszerzyć funkcjonalność innych produktów oferowanych przez Neurosoft m.in. e-Protokołu, który służy do nagrywania posiedzeń sądowych – wyjaśnia Cezary Dołęga, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju w Neurosoft.

Póki co projekt jest w fazie badań, jednak już teraz można przewidzieć, że zastosowanie znalazłby w wielu instytucjach, których działalność wiąże się z gromadzeniem danych dźwiękowych. Obszerne bazy audio w Polsce mają sądy powszechne, Kancelarie Sejmu i Senatu oraz inne organizacje państwowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo w kraju. Audioscope powinien też zainteresować podmioty komercyjne, takie jak: call center, contact center czy firmy oferujące monitoring mediów.

Projekt badawczy realizowany jest w ramach konsorcjum naukowo-biznesowego przez spółkę Neurosoft oraz dwie dolnośląskie uczelnie: Politechnikę Wrocławską oraz Uniwersytet Wrocławski. Skuteczną współpracę między podmiotami gwarantuje podział zadań, odpowiadający dziedzinom, w jakich uczestnicy projektu posiadają doświadczenie badawcze. To przedsięwzięcie opiera się na innowacyjnym połączeniu następujących technologii: analizie i przetwarzaniu sygnałów dźwiękowych, automatycznym rozpoznawaniu mowy (ASR), przetwarzaniu języka naturalnego (NLP), uczeniu maszynowym (ML) i wyszukiwaniu informacji (IR).


- Nasz zespół będzie przede wszystkim odpowiedzialny za zaprojektowanie i implementację silnika wyszukującego, który będzie w stanie efektywnie obsłużyć wielkie ilości danych (BIGDATA). Ponadto mamy w planie opracowanie ergonomicznej aplikacji webowej, umożliwiającej użytkownikowi przeprowadzenie wyszukiwania i analizę wyników. Oprócz tego będziemy wspierać naszych partnerów z uczelni w zagadnieniach przetwarzania sygnałów, zastosowania sieci neuronowych oraz zaawansowanej analizie tekstów w języku polskim - informuje Cezary Dołęga.


Na prowadzenie badań konsorcjum uzyskało dofinansowanie od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych. Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia wynosi 1 642 873 złotych. Z tego dofinansowanie udzielone przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wynosi aż 1 223 375 złotych.
Projekt obecnie wszedł w pierwszą fazę badań, które zakończą się 31 marca 2017 roku.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
GPW (2023-11-30 11:28)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Statystyki GPW - 23 sierpnia, 10:34
Money.pl - Kliknij po więcej
Największe wzrosty - notowania giełdowe
Walor
City Service SE Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
Sleepz AG
All in! Games SA
APS Energia SA
Wspierane przez Money.pl
Statystyki GPW - 23 sierpnia, 10:34
Money.pl - Kliknij po więcej
Największe spadki - notowania giełdowe
Walor
PCC Rokita SA Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
PCC Exol SA
New Tech Capital SA
Elzab SA
Wspierane przez Money.pl
Surowce - notowania online
Money.pl - Kliknij po więcej
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 2038,40 -0,33% [11:11]
 Ropa brent baryłka 83,76 +1,33% [11:11]
 Pallad uncja 1021,53 -1,54% [11:10]
 Platyna uncja 936,30 -0,31% [11:11]
 Srebro uncja 25,06 +0,08% [11:11]
Wspierane przez Money.pl