ITPopCorn – kolejny rok staży IT

it stażTrwa trzecia edycja (druga pod obecną nazwą) programu stażowego zorganizowanego przez wrocławskie zrzeszenie firm z sektora ITC – ITCorner. Od lipca do października bieżącego roku, 23 studentów uczestniczy w rozbudowanym cyklu staży w firmach skupionych wokół stowarzyszenia.

Wrocław coraz bardziej IT

W ostatnich latach stolica Dolnego Śląska przyciąga uwagę dużych korporacji zajmujących się nowymi technologiami. Poza outsourcingiem usług, coraz częściej stawiają one na budowę lub rozbudowę własnych centrów badawczych. Powodów jest kilka. Wrocławskie uczelnie wyższe kształcą kandydatów z potencjałem (a co ważniejsze, znających języki). Atrakcyjność samego miasta powoduje, że na karierę we Wrocławiu decyduje się więcej zagranicznych profesjonalistów. Natomiast lokalne firmy z sektora ITC ułatwiają im zdobycie doświadczenia zapewniając uczestnictwo w zróżnicowanych projektach, jak m.in. praca przy programach do diagnostyki nowotworów czy aplikacjach do rozpoznawania dokumentów. Nie można też zapominać o aspekcie ekonomicznym. Wciąż pensje lokalnych pracowników, mimo tego że są oni równie dobrze wyszkoleni, są relatywnie niższe od tych, które otrzymują specjaliści na podobnych stanowiskach z krajów tzw. „Starej Unii”. – Co roku obserwujemy „drenaż talentów” do dużych korporacji już na poziomie szkół wyższych. Małe i średnie firmy IT z Wrocławia nie mogą same konkurować z tym zjawiskiem, zwłaszcza na poziomie wynagrodzeń. Możemy za to zaproponować inną atmosferę pracy oraz zatrudnienie przy konkretnych projektach niemal od samego początku ich realizacji. Dlatego zrzeszamy się w klastry (organizacje firm z jednego sektora) i dzięki temu możemy zaproponować studentom np. szeroki pakiet szkoleń i staży u naszych partnerów. - wyjaśnia Marta Fudali, z zarządu klastra ITCorner z Wrocławia.

Efekt skali

Klastry zrzeszają średnio od kilkudziesięciu do nawet kilkuset podmiotów. Dzięki efektowi skali i dużej różnorodności oferty poszczególnych członków (software, web design, aplikacje mobilne i wiele innych), stowarzyszenia IT jak ITCorner mogą zaoferować studentom interesujące programy stażowe. - Trzeci rok z rzędu organizujemy ITPopCorn we współpracy z Politechniką Wrocławską. W tym roku do projektu dołączył też Uniwersytet Wrocławski. Program stażowy rozpoczął się serią wykładów, w czasie których przedstawiciele firm z klastra prezentowali konkretne obszary tematyczne jak m.in. metodologia Scrum, język programowania Meteor czy filozofia Software Craftmanship. Dodatkowo, poszerzyliśmy prelekcje o 4 wystąpienia inspirowane odczytami w stylu TED. - opowiada Oskar Górski, koordynator w ITPopCorn z ramienia Politechniki Wrocławskiej. Dzięki temu kandydaci już na samym początku mogą dokonać wyboru, do którego programu aplikować.

Trochę inne staże

W tegorocznej edycji ITPopCorn’u udział bierze 10 firm z klastra ITCorner. Poza wykładami i szkoleniami, każda z nich oferuje studentom uczestnictwo w konkretnych projektach od samego początku programu. Po zakończeniu najlepsi mogą spodziewać się zatrudnienia w firmach przyjmujących. W zeszłym roku udało to się niemal 70% uczestników staży. - Mamy nadzieję, że utrzymamy tę tendencję. Po to zresztą organizujemy program, żeby pokazać studentom jak pracujemy, wdrożyć ich i w październiku mieć możliwość zatrudnienia osób, które od razu wejdą w system pracy firm z klastra. To nasz sposób na konkurowanie o perspektywicznych pracowników na niełatwym wrocławskim rynku IT. - przekonuje Marta Fudali z ITCorner.

Tegoroczny program został poszerzony o współpracę z Uniwersytetem Wrocławskim. Organizatorzy zapewniają, że wraz z rozwojem stowarzyszenia kolejne firmy członkowskie zaangażują się w cykl staży. Pozwoli to już w przyszłym roku dotrzeć do jeszcze większej grupy studentów.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
GPW (2023-11-30 11:28)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Statystyki GPW - 23 sierpnia, 10:34
Money.pl - Kliknij po więcej
Największe wzrosty - notowania giełdowe
Walor
City Service SE Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
Sleepz AG
All in! Games SA
APS Energia SA
Wspierane przez Money.pl
Statystyki GPW - 23 sierpnia, 10:34
Money.pl - Kliknij po więcej
Największe spadki - notowania giełdowe
Walor
PCC Rokita SA Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
PCC Exol SA
New Tech Capital SA
Elzab SA
Wspierane przez Money.pl
Surowce - notowania online
Money.pl - Kliknij po więcej
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 2038,40 -0,33% [11:11]
 Ropa brent baryłka 83,76 +1,33% [11:11]
 Pallad uncja 1021,53 -1,54% [11:10]
 Platyna uncja 936,30 -0,31% [11:11]
 Srebro uncja 25,06 +0,08% [11:11]
Wspierane przez Money.pl