Świąteczne sposoby na dobrą zabawę i oszczędności

oszczednosciZbliżające się Święta to dla wielu coroczny okres większych wydatków. By nie były one udręką dla naszego portfela, warto wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów na oszczędzanie.

Mikołajowy handmade, czyli zrób to sam

Zastanów się, czy są rzeczy, które możesz zrobić sam zamiast je kupować. Przygotowywanie ozdób świątecznych czy wspólne malowanie bombek może okazać się świetną zabawą w gronie rodziny lub przyjaciół.

Osobiście nie wyobrażam sobie świąt bez dekoracji. Staram się jednak nie kupować gotowych ozdób, ale szukać inspiracji w sklepach bądź w internecie i sama tworzyć świąteczne gadżety – mówi Natalia Marczyńska, jedna z autorek bloga o oszczędzaniu Meritum Banku. – Ważnym elementem świątecznego nastroju jest dla mnie wieniec na drzwiach. Gotowy kosztuje co najmniej 70 zł, zrobiony samodzielnie, przeważnie wycieczkę do lasu – dodaje.

Atmosferę świąt wzmacnia odpowiedni zapach: piernika, cynamonu, goździków i pomarańczy. W prosty sposób możemy przygotować pachnące świętami pomarańcze nakłuwając je wykałaczką, po czym w gotowe dziurki wkładając goździki. Można je ułożyć tak, by tworzyły konkretny wzór lub nakłuć całą pomarańczę oprószając ją na końcu cynamonem.

Świąteczne wieczory warto spędzać z rodziną nie tylko przy stole lub przed telewizorem, ale także zrobić coś wspólnie, np. zbudować własną miniaturową szopkę. Do jej zrobienia wystarczy wykorzystać to, co można znaleźć w domu i trochę ozdób choinkowych. – Jestem przekonany, że takie wspólne budowanie będzie doskonałą okazją do kolędowania i przekazania dzieciom nieco historii – zachęca na blogu o oszczędzaniu Włodzimierz Pasławski z Meritum Banku.

Ci, którzy wolą oglądać zamiast tworzyć, mogą w święta wybrać się na wycieczkę po okolicznych kościołach, by pooglądać szopki. Koszty takiej wyprawy są znikome, korzyści dla zdrowia z pewnością znacznie większe. Szopki można znaleźć praktycznie w każdym kościele i dzięki temu kilka godzin spędzić na bardzo ciekawej wycieczce.

Oryginalne prezenty

By uszczęśliwić naszych bliskich gotowi jesteśmy spędzać długie godziny w centrach handlowych w poszukiwaniu najodpowiedniejszego prezentu. Często mówiąc „najodpowiedniejszy” myślimy także o cenie podarunku.

Przed kupowaniem prezentów warto zastanowić się, czy bliskie nam osoby bardziej ucieszy rzecz, w zrobienie której włożyliśmy sporo własnej pracy, czy też coś kupionego w sklepie, gdzie trudno o oryginalność i niezapomniane wrażenie.

Obdarowywanie bliskich ma znaczenie symboliczne. Pamiętajmy, że idea świąt to przede wszystkim spędzanie czasu w gronie rodziny, a nie najdroższe prezenty – mówi Tomasz Dzięcielski z Meritum Banku, współtwórca bloga o oszczędzaniu.

A gdyby tak można było zrealizować zupełnie unikalny pomysł albo przynajmniej nadać mu odrobinę unikalności?

Z pomocą mogą przyjść wydruki 3D. Kiedyś były one dostępne tylko dla dużych firm wykonujących prototypy swoich produktów, ale wraz ze spadkiem cen i wzrostem popularności niebawem drukarki 3D będą tak samo dostępne jak zwykłe „atramentówki” – ocenia Sebastian Brzuzek, jeden z autorów bloga o oszczędzaniu. – Oczywiście jest kilka barier do pokonania, ale na większość z nich znaleziono już skuteczne rozwiązania i przy odrobinie silnej woli uda się je pokonać – dodaje.

Jeżeli ktoś nie umie sam przełożyć swojego pomysłu na projekt w CAD może poszukać gotowych elementów na www.thingiverse.com. Aby efekt był unikalny trzeba tylko sprytnie je połączyć np. z użyciem programu SketchUp Make. Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest użycie aplikacji 3D Builder udostępnianej przez Microsoft. W tym przypadku w komplecie mamy bibliotekę gotowych obiektów do modyfikacji na nasze potrzeby. Zarówno elementy jak i oprogramowanie są darmowe. Wraz ze wzrostem popularności wydruków ceny stale spadają i już teraz są znacznie bardziej atrakcyjne niż jeszcze przed rokiem.

Rozsądne zakupy

Podczas świątecznej gorączki łatwo dać się ponieść emocjom. Tłumy w sklepach nakręcają spiralę wydatków, przez co szybko można upłynnić z portfela wszelkie zapasy. By uniknąć późniejszego rozczarowania marną sytuacją finansową, warto wcześniej określić sobie realne możliwości i wyznaczyć sztywny limit. Pomocna stanie się funkcja zarządzania domowym budżetem, oferowana przez niektóre banki posiadaczom konta osobistego.

Święta to najlepszy czas by wykorzystać zbierane punkty promocyjne, chociażby podczas dużych zakupów spożywczych. Warto także poszukać w Internecie lub popytać w sklepach stacjonarnych o kody rabatowe – mówi Tomasz Dzięcielski.

Większość z nas z niecierpliwością oczekuje świąt. Niech gorączka zakupów nie odbierze nam radości Bożego Narodzenia. Zamiast marnować czas i pieniądze, zaplanujmy nasz budżet, a także sposoby na aktywne spędzanie czasu z rodziną, które zapewnią nam moc miłych wrażeń bez konieczności sięgania do portfela.

Więcej porad jak skutecznie oszczędzać można znaleźć na blogu Meritum Banku: http://blog.meritumbank.pl.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2020-09-24
USD 3,8833 +1,13%
EUR 4,5272 +0,73%
CHF 4,1998 +0,62%
GBP 4,9467 +1,40%
Wspierane przez Money.pl
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
GPW (2020-09-24 18:58)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Statystyki GPW - 23 września, 16:09
Money.pl - Kliknij po więcej
Największe wzrosty - notowania giełdowe
Walor
Biomed Lublin SA Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
Termo-Rex SA
Pamapol SA
Open Finance SA
Wspierane przez Money.pl
Statystyki GPW - 23 września, 16:09
Money.pl - Kliknij po więcej
Największe spadki - notowania giełdowe
Walor
Regnon SA w likwidacji Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
Primetech SA
Krynica Vitamin SA
HubStyle SA
Wspierane przez Money.pl
Surowce - notowania online
Money.pl - Kliknij po więcej
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1873,70 +0,10% [01:18]
 Ropa brent baryłka 41,75 +0,00% [23:52]
 Pallad uncja 2235,40 -0,35% [01:03]
 Platyna uncja 844,20 +0,13% [01:18]
 Srebro uncja 23,33 +0,43% [01:18]
Wspierane przez Money.pl