Spedycja międzynarodowa – ważna branża w handlu

spedycjaNie wyobrażamy sobie dnia bez telefonu komórkowego, laptopa, oglądania telewizji czy jazdy samochodem. Wszystkie te, i wiele więcej rzeczy zawdzięczamy spedycji.

Handel podstawą życia

To nie żart. Bardzo mało jest na świecie państw, które są samowystarczalne. W krajach, gdzie mamy do czynienia z kapitalizmem, czymś normalnym jest przewóz osób i rzeczy. Handel międzynarodowy napędza gospodarkę, dzięki czemu stać nas, by kupować.

A kupować możemy praktycznie wszystko. Otwarte granice i brak ceł to podstawy handlu. Rynek, nie tylko naszego kraju, jest nasycony towarami, które są transportowane z innych zakątków świata.

Spedycja międzynarodowa kołem zamachowym

Handel nie byłby możliwy, gdyby nie osoby, które zajmowałyby się transportem wytwarzanych dóbr. Zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa, wyspecjalizowały się w spedycji, czyli organizowaniu przewozów towarów po całym świecie. To właśnie kierowcy samochodów ciężarowych, jak i spedytorzy są bohaterami naszych czasów. Spedycja międzynarodowa zapewnia nam dostęp do wszelakich dóbr, jakie wytwarza świat.

Jednak nawet, gdy produkujemy coś w naszym kraju, bardzo często komponenty są sprowadzane zza granicy. Tutaj również z pomocą przychodzą firmy spedycyjne. Czy można by w Polsce składać japońskie telewizory bez odpowiednich części? Czy pilibyśmy herbatę w torebkach, gdyby ktoś nie dostarczył liści?

Spedycja dla nas

Wielu ludzi wyobraża sobie spedycję, jako tylko i wyłącznie, transport towarów wielkogabarytowych. Tymczasem spedycja międzynarodowa to również transport mniejszych przesyłek. Do przedsiębiorstw spedycyjnych zaliczamy również firmy kurierskie. Czasem jest potrzeba wysłania paczki za granicę, jednak nikt nie wyobraża sobie, by 10-kilogramowy pakunek słać przez firmę spedycyjną.

Wybieramy kuriera, który, niespodzianka, jest spedytorem. Firmy te spełniają wszystkie warunki, definicji spedycji. Zawodowo zajmują się organizowaniem przewozu ładunków, choć potocznie nikt by nie nazwał kuriera spedytorem.

Ważna branża

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że spedycja nie odgrywa znaczące roli w życiu statystycznego Kowalskiego, rzeczywistość jest zupełnie inna. Spedycja międzynarodowa to branża, która zapewnia istnienie wielu innym branżom. Bez transportu nie byłoby niczego. Jeżeli nie będzie komu wozić importowanych towarów, nasze życie ulegnie diametralnej zmianie. I zdecydowanie nie będzie to zmiana na lepsze. Brak handlu międzynarodowego doprowadzi do powtórki z czasów PRL. A tego raczej nie chcemy powtarzać.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2020-03-31
USD 4,1466 +1,30%
EUR 4,5523 +0,28%
CHF 4,3001 +0,38%
GBP 5,1052 +0,70%
Wspierane przez Money.pl
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
GPW (2020-03-31 18:58)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Statystyki GPW - 31 marca, 17:00
Money.pl - Kliknij po więcej
Największe wzrosty - notowania giełdowe
Walor
IQ Partners SA Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
Global Cosmed SA
Harper Hygienics SA
Airway Medix SA
Wspierane przez Money.pl
Statystyki GPW - 31 marca, 17:00
Money.pl - Kliknij po więcej
Największe spadki - notowania giełdowe
Walor
Redan SA Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
Kredyt Inkaso SA
Solar Company SA
Mabion SA
Wspierane przez Money.pl
Surowce - notowania online
Money.pl - Kliknij po więcej
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1594,25 +0,20% [04:14]
 Ropa brent baryłka 25,80 -0,54% [04:14]
 Pallad uncja 2240,00 -0,81% [04:07]
 Platyna uncja 722,40 +0,07% [04:14]
 Srebro uncja 14,18 +0,14% [04:14]
Wspierane przez Money.pl