Rozpoczynasz karierę? Oto siedem wskazówek, o których warto pamiętać podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej

rozmowaNajczęstszym problemem osób wkraczających na rynek pracy jest brak doświadczenia zawodowego. Dyplom uczelni wyższej już dawno przestał gwarantować objęcie wymarzonej posady. Ekspertka rekrutacji i specjalistka do spraw pozyskiwania talentów radzi, na co zwrócić uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej, żeby wyróżnić się spośród kandydatów o podobnym wykształceniu.

Powszechnym problemem, z którym mierzą się młodzi ludzie na początku swojej ścieżki zawodowej jest brak doświadczenia. Według Justyny Stanisławiak, która na co dzień zajmuje się rekrutacją i poszukiwaniem talentów, niestety wyższe wykształcenie nie zawsze gwarantuje pracę.

– Pracodawcy najchętniej zatrudniają osoby, które mają już doświadczenie. Młodym ludziom tego doświadczenia brakuje i w momencie zderzenia z rynkiem pracy jest to dla nich największa przeszkoda – przyznaje Stanisławiak. Jednocześnie rekruterka, która na co dzień prowadzi rozmowy kwalifikacyjne z wieloma młodymi osobami z całej Polski uważa, że sami kandydaci mają duży wpływ na powodzenie rozmowy kwalifikacyjnej. Oto siedem rad od ekspertki, które pomogą ci odnaleźć się na rynku pracy i dostać wymarzoną posadę.

Proaktywność na studiach

– Większość pracodawców rozumie, że młoda osoba, która poświęcała się studiom dziennym, nie miała możliwości jednoczesnego podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin. Jednak wielu pracodawców chętniej wybiera kandydatów, którzy np. odbyli już jakiś staż lub mają doświadczenie jako młodszy specjalista. Jeśli możesz wykazać się np. doświadczeniem w kole naukowym, organizacji studenckiej lub projektem, w który zainwestowałaś, zainwestowałeś swój czas, to na pewno będzie to plus w oczach pracodawcy i pomoże ci się wyróżnić – zauważa Stanisławiak. Według rekruterki firmy ostrożnie podchodzą do zatrudniania osób, które posiadają wyłącznie wiedzę teoretyczną i nie miały styczności z pracą. – Dobrym rozwiązaniem dla osób, którzy szukają możliwości rozwoju poza studiami są programy stażowe, które można realizować w trakcie wakacji. Takie projekty dają młodym ludziom możliwość zdobycia doświadczenia, a dla rekrutera są znakiem proaktywności kandydata – mówi Stanisławiak.

Zadbaj o pierwsze wrażenie

– Jeśli jesteś „świeży” na rynku pracy, zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jest kluczowe – uprzejmość, kultura osobista, zwracanie uwagi na szczegóły są ważne – świadczą o tym, że kandydatowi zależy – mówi ekspertka. – Oznacza to na przykład, że w CV nie ma błędów ortograficznych, że list motywacyjny jest skierowany do konkretnej firmy – unikajmy pomyłek, które mogą zepsuć pierwsze wrażenie. Często są to proste rzeczy, błędy wynikające z pośpiechu i niedbałości – dodaje.

Według Stanisławiak na dobre wrażenie wpływa też profesjonalne zdjęcie młodego kandydata w CV (aczkolwiek warto zauważyć, że coraz więcej firm preferuje CV bez zdjęcia, żeby wykluczyć dyskryminację kandydata ze względu na wygląd) oraz odpowiedni strój. – Zadbany i schludny wygląd jest plusem, warto jednak pamiętać o równowadze – nie używać zbyt dużej ilości perfum, ale też nie przychodzić na rozmowę prosto z siłowni – podkreśla ekspertka.

– Rekruter zapamiętuje również to, jak podchodzisz do firmy, jak się zachowujesz podczas rozmowy, czy jesteś uprzejmy podczas pierwszego spotkania i kontaktu – dodaje ekspertka.

Dobre umiejętności komunikacyjne rekompensują niewielkie doświadczenie zawodowe

Według Stanisławiak jeśli młoda osoba bez doświadczenia zawodowego jest zapraszana na rozmowę kwalifikacyjną, to oceniana jest bardziej na podstawie cech osobowości. – Dobre umiejętności komunikacyjne, dopasowanie do organizacji i zespołu są bardzo ważne. Ponieważ firmy szybko się rozwijają, a pozyskiwanie najlepszych specjalistów jest często zbyt kosztowne i skomplikowane, wielu pracodawców zatrudnia osobę z dobrym nastawieniem i osobowością, w której widzi potencjał i zdolność do nauki – opisuje rekruterka i dodaje, że wewnętrzne szkolenia w firmach i stawianie na rozwój pracownika są coraz częstsze.

Zastanów się, dlaczego aplikujesz

Zdaniem ekspertki ważne jest, żeby młody człowiek przed rozmową kwalifikacyjną zastanowił się, dlaczego ubiega się o daną pracę. – Gdy szukam osób na specjalistyczne stanowiska, chcę usłyszeć, co najbardziej przemawia do młodego kandydata w organizacji i jej pracy. Firmy szukają osób, które chcą dołączyć do zespołu, zdobyć kwalifikacje i zostać na dłużej, a nie tych, którzy chcą zrobić szybką karierę i odejść – wyjaśnia Stanisławiak.

– Na pewno warto, żeby młoda osoba opowiedziała o swoich oczekiwaniach podczas rozmowy, dobrze jest też przygotować sobie kilka pytań na temat firmy – radzi ekspertka. Po rozmowie można wysłać mailowe podziękowania za miłą rozmowę, co z kolei pokaże rekruterowi zaangażowanie i zainteresowanie pracą.

Bądź sobą

– Zawsze bądź sobą, nie udawaj kogoś innego podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Rozpoczynając pracę wchodzisz do nowego środowiska i, miejmy nadzieję, zostaniesz tam na długo. Jeśli jesteś sobą i firma cię polubi, to właśnie dlatego cię wybiera – mówi rekruterka i dodaje, że pracodawcy lubią widzieć błysk w oczach młodych ludzi i pasję do zgłębiania swojej dziedziny.

To samo zaleca odnośnie przygotowania CV. Żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie należy unikać w CV informacji, które nie są istotne z punktu widzenia stanowiska, na które aplikujemy. – Jeśli pracowałeś w różnych branżach, wypisz tylko te kwalifikacje, które wiążą się z pracą, którą chcesz podjąć – radzi Stanisławiak.

Unikaj czynników rozpraszających

Według ekspertki ds. rekrutacji, lekkie zdenerwowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest całkowicie zrozumiałe. Jeśli podczas spotkania pojawi się trudny moment, zupełnie naturalne jest po prostu powiedzenie „Przepraszam, jestem trochę zdenerwowany/a” według Stanisławiak świadczy to o otwartości i szczerości kandydata.

– Podczas rozmowy kwalifikacyjnej bardzo ważne jest, żeby skupić się na danym momencie – wyciszyć telefon, odwrócić go do góry nogami, a w przypadku korzystania z komputera zamknąć skrzynkę mailową i powiadomienia. Zamiast urządzeń elektronicznych można na rozmowę wziąć kartkę papieru do robienia notatek lub zapisywania pytań, które nasuną nam się podczas spotkania – zarówno w przypadku rozmowy online, jak i fizycznego spotkania – radzi ekspertka.

Oceń sytuację, zanim zapytasz o wynagrodzenie

Wynagrodzenie jest naturalną częścią każdej rozmowy o pracę. – Zadawanie pytań o pensję i inne tematy, takie jak zespół, firma i stanowisko, na które aplikujemy jest pozytywnym znakiem dla rekrutera. Jednak w przypadku rozmowy wstępnej nie warto pytać w pierwszej kolejności o oferowaną stawkę, ponieważ może to sprawiać wrażenie jednostronnej motywacji kandydata – zauważa rekruterka.

Jeśli jesteś studentem i szukasz możliwości, żeby wzmocnić swoje CV warto zainteresować się programami stażowymi. Jednym z nich jest Southwestern Advantage, który wspiera młodych ludzi w zdobywaniu doświadczenia i ułatwiania im start w karierę zawodową Sprawdź informacje na temat programu: https://southwesternadvantage.eu/pl/proces.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
GPW (2023-11-30 11:28)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Statystyki GPW - 23 sierpnia, 10:34
Money.pl - Kliknij po więcej
Największe wzrosty - notowania giełdowe
Walor
City Service SE Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
Sleepz AG
All in! Games SA
APS Energia SA
Wspierane przez Money.pl
Statystyki GPW - 23 sierpnia, 10:34
Money.pl - Kliknij po więcej
Największe spadki - notowania giełdowe
Walor
PCC Rokita SA Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
PCC Exol SA
New Tech Capital SA
Elzab SA
Wspierane przez Money.pl
Surowce - notowania online
Money.pl - Kliknij po więcej
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 2038,40 -0,33% [11:11]
 Ropa brent baryłka 83,76 +1,33% [11:11]
 Pallad uncja 1021,53 -1,54% [11:10]
 Platyna uncja 936,30 -0,31% [11:11]
 Srebro uncja 25,06 +0,08% [11:11]
Wspierane przez Money.pl