Przelew zamiast koperty dla księdza

Darowizna na kościółPoczątek roku to czas duszpasterskich wizyt. Przy okazji przyjmowania księdza po kolędzie przekazujemy zazwyczaj datek na kościół. Jednak zamiast koperty z gotówką, warto po prostu zrobić przelew. Takie rozwiązanie gwarantuje nam odliczenie tego wydatku od dochodu.

Zmniejszyć dochód do opodatkowania

- Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje kilka odliczeń, jakich można dokonać od dochodu, a tym samym, obniżyć podatek, jaki trzeba zapłacić. Katalog ten zawiera m.in. darowizny na cele kultu religijnego, za które uznaje się darowizny przekazywane na realizację obrzędów i czynności – mówi Filip Wszołek, Dyrektor Oddziału Tax Care we Wrocławiu.

Taki właśnie datek odlicza się od dochodu uzyskanego za rok, w którym został przekazany. Oznacza to, że wsparcie parafii przy okazji tegorocznej wizyty duszpasterskiej można odliczyć od dochodu, składając w 2016 roku zeznanie za 2015 rok.

Odliczenia z limitem

Ustawodawca przewiduje jednak limit możliwego odliczenia. A mianowicie, nie można odliczyć więcej niż 6 proc. dochodu. Ale uwaga! Licząc ten limit trzeba uwzględnić wszystkie możliwe darowizny wskazane w ustawie. Poza omawianą darowizną na cele kultu religijnego są to darowizny na rzecz: organizacji pożytku publicznego (np. fundacje, stowarzyszenia, szkoły publiczne) oraz krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi (w wysokości ekwiwalentu za pobraną krew).

- Jeśli więc w danym roku podatkowym, poza wsparciem parafii, wspieraliśmy też inne, powyżej wskazane cele, należy zsumować wszystkie przekazane darowizny i sprawdzić, czy ich kwota nie przekracza 6 proc. rocznego dochodu – zauważa Filip Wszołek.

A jak odliczenie przełoży się na wysokość płaconego podatku? Jeśli podczas kolędy przekażemy np. kwotę 100 zł, przy założeniu, że rozliczamy się według 18-proc. stawki podatku, to faktyczny koszt przekazanej darowizny wyniesie 82 zł. Jeśli natomiast osiągamy wysokie dochody, opodatkowane 32-proc. stawką, i przekażemy np. 1000 zł, to ekonomiczny ciężar takiej darowizny wyniesie 680 zł.

Darowizna tylko przelewem, ale nie na konto proboszcza

Co ważne, aby darowizna mogła podlegać odliczeniu być poparta odpowiednią dokumentacją. W przypadku darowizny pieniężnej jest to dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, w tym przypadku – parafii lub organizacji przy niej działającej.

- Problem może się faktycznie pojawić, gdy parafia nie posiada oddzielnego konta. Jeśli przekażemy ją na konto osoby fizycznej tj. proboszcza, to mimo że spełnia ona cel kultu religijnego, nie da nam możliwości uzyskania stosownego odliczenia – tłumaczy Filip Wszołek, Dyrektor Oddziału Tax Care we Wrocławiu.    

Wykazać w PIT kwotę darowizny

Jeśli wskazane wyżej warunki zostaną spełnione można bezpiecznie skorzystać z preferencji podatkowej. Aby to zrobić, trzeba wykazać w zeznaniu rocznym (np. PIT-36 lub PIT-37) kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego (w szczególności nazwa i adres).  Jeśli jednak z jakiś względów darowizna do nas wróci, trzeba tę informację koniecznie w ciągu miesiąca przekazać fiskusowi.

Dokumenty należy przechować przez 5 lat

Potwierdzenie przelewu trzeba zachować razem z całą dokumentacją dotyczącą rocznego rozliczenia podatku przez 5 lat. Okres ten liczy się od końca roku podatkowego, w którym złożone zostało zeznanie. Oznacza to, że darowizny, które zostały przekazane w 2014 roku zostaną odliczone od dochodu za 2014 rok w zeznaniu składanym do 30 kwietnia 2015 roku, całą dokumentację trzeba zachować do końca 2020 roku.

Nie wszystkie formy opodatkowania

- Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie formy opodatkowania pozwolą na skorzystanie z tej ulgi. Jest ona przewidziana tylko dla osób, które są opodatkowane według skali i podatkiem ryczałtowym od przychodów ewidencjonowanych. Nie skorzystają więc z niej osoby opodatkowane kartą podatkową, czy według jednolitej stawki liniowej jeśli jedynym przychodem jest przychód z działalności – wyjaśnia Filip Wszołek.

Darowizna na cele kultu religijnego to nie darowizna kościelna

Wpłata na rzecz parafii związana jest z jej bieżącą działalnością (prace remontowe, porządkowe, utrzymanie itp.) i podlega odliczeniu w ramach limitu. Z kolei celem tzw. darowizny kościelnej jest działalność charytatywno-opiekuńcza kościelnej osoby prawej. Działalność taka obejmuje np. prowadzenie zakładów opieki dla sierot, osób starszych, bezdomnych czy upośledzonych. Wsparcie takiej działalności w ramach darowizny kościelnej nie jest limitowane.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2019-03-22
USD 3,7948 +0,98%
EUR 4,2894 +0,06%
CHF 3,8079 +0,61%
GBP 4,9700 +0,40%
Wspierane przez Money.pl
Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
GPW (2019-03-22 18:59)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Statystyki GPW - 22 marca, 17:00
Money.pl - Kliknij po więcej
Największe wzrosty - notowania giełdowe
Walor
Inpro SA Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
IBSM SA
Lena Lighting SA
Krynica Vitamin SA
Wspierane przez Money.pl
Statystyki GPW - 22 marca, 17:00
Money.pl - Kliknij po więcej
Największe spadki - notowania giełdowe
Walor
Sco-Pak SA w restrukturyzacji Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
Qumak SA
HubStyle SA
Krynicki Recykling SA
Wspierane przez Money.pl
Surowce - notowania online
Money.pl - Kliknij po więcej
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1313,35 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 66,97 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 1520,35 +0,00% [21:58]
 Platyna uncja 847,95 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 15,44 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl