Kleczków magiczny - "Miejskie Mutacje" Kamili Szczęsnej

miejskie mutacjeKleczków to jedno z wrocławskich osiedli, oddalone od centrum miasta o dwa kilometry. Osiedle trochę zapomniane przez kulturę, ale o ogromnym potencjale społecznym. Tam wychowała się artystka Kamila Szczęsna i tam realizuje swój projekt „Miejskie Mutacje”, w ramach którego stworzyła lampy z transparentnej żywicy, które zostaną umieszczone w korytarzach kamienic. Zapraszają sztuki wizualne Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Z obserwacji mieszkającej obecnie w Stanach Zjednoczonych artystki wynika, że Kleczków stał się miejscem, w którym mieszkańcy tracą poczucie przynależności i odpowiedzialności za przestrzeń publiczną. Niszczejące kamienice, dziurawe chodniki i zapomniane place zabaw sprawiły, że osiedle utraciło swoją atrakcyjność w oczach mieszkających tam ludzi. - Wierzę, że można tę sytuację zmienić. Kleczków jest osiedlem o niedocenionym potencjale. Ponieważ charakteryzuje się ono samowystarczalnością, nawiązują się więzi budowane na bazie lokalnych usług i handlu, operujących w ograniczonej przestrzeni. Dzięki temu wielu mieszkańców zna i niejednokrotnie przyjaźni się od pokoleń”, podkreśla Kamila Szczęsna.

Zdaniem artystki ta specyficzna sytuacja może mieć duży wpływ na proces reintegracji oraz odbudowę poczucia wyjątkowości, a także odpowiedzialności za przestrzeń wspólną. Dlatego też właśnie na tym osiedlu Kamila Szczęsna postanowiła zrealizować swój projekt. W kamienicznych przedsionkach i korytarzach zostaną umieszczone lampy wykonane z transparentnej żywicy, które rozświetlą przestrzeń, niwelując poczucie zagrożenia. Stylistycznie będą one nawiązywały do ornamentalnych lamp zdobiących wnętrza w latach ich świetności; zastąpią niepasujące, brzydkie i w większości niedziałające oświetlenie.

Celem artystki, oprócz upiększenia przestrzeni jest przede wszystkim wzmocnienie więzi między mieszkańcami i odbudowanie poczucia wspólnoty i przynależności. W ramach działań wokół projektu zostały przeprowadzone warsztaty dla mieszkańców, które były okazją nie tylko do spontanicznych podwórkowych spotkań, ale także do poznania procesu produkcji lamp.

INAUGURACJA PROJEKTU

Spacer otwierający „Miejskie mutacje” odbędzie się 1 października br. o godz. 19:00 przy ul. Kraszewskiego 26. Na uczestników spaceru czeka świetlista niespodzianka! Wstęp wolny.


WROCŁAW – WEJŚCIE OD PODWÓRZA

„Miejskie mutacje” to część projektu Wrocław – wejście od podwórza, największego tego typu w Polsce działania –  eksperymentu – kilkudziesięciu interwencji artystycznych w przestrzeniach publicznych Wrocławia, przede wszystkim na podwórkach. Działania rozpoczęły się w 2015 roku, potrwają do końca 2016. Artyści działają w danej przestrzeni z mieszkańcami w taki sposób, by finalne rozwiązania były wspólną wynegocjowaną pracą. Celem projektu jest próba obudzenia poczucia odpowiedzialności za przestrzeń tak ludziom bliską, a jednak „niczyją”  – porzuconą, nieutrzymaną. W tym roku działania mają miejsce na Przedmieściu Oławskim, Ołbinie, Hubach, Kleczkowie, Kozanowie i Brochowie. Projekt odbywa się w ramach sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show