Kobiecość jako tabu. Spotkanie z Izą Moczarną-Pasiek w ramach CreativeMorningsWRO pt.: „Taboo”

kobieta spotkanieMarzec to miesiąc w roku o typowo kobiecym pierwiastku. Dlatego kolejne spotkanie z cyklu CreativeMorningsWRO pt.: „Taboo”, które odbędzie się 17 marca o godz. 8:30 we wrocławskim Studio BWA Wrocław przy ul. Ruskiej, poświęcone będzie właśnie tematyce kobiecości. Jednak rozumianej zupełnie inaczej, niż pokazują to współczesne media. Tym razem ukazanej w jej prawdziwej odsłonie: codziennej i zwyczajnej, przez co spychanej w kulturowy niebyt.

Czym tak naprawdę jest dziś kobiecość? Czy mówi się o niej otwarcie? Jak jest postrzegana przez społeczeństwo? Jak bardzo model kobiecości serwowany przez popkulturę zniekształca to pojęcie? Wreszcie dlaczego jej prawdziwą twarz traktuje się jako coś wstydliwego, nieatrakcyjnego na tyle, że zaczyna być tematem tabu? Dlaczego tak się dzieje? I czy można to zmienić, a jeśli tak – to po co i jak to zrobić? Na te i wiele innych pytań odpowie 17 marca o godz. 8:30 we wrocławskim BWA gość kolejnego spotkania z cyklu CreativeMorningsWRO Iza Moczarna-Pasiek: artystka, fotografka, feministka. Od lat fotografuje kobiety w różnym wieku, o każdym typie urody, chore i zdrowe, szczęśliwe i pogrążone w żałobie, oddane swoim pasjom i codziennemu życiu. W ten sposób powstają portrety prawdziwych przedstawicielek płci pięknej, takich, jakie widać na co dzień w normalnym, realnym życiu. Fotografka walczy z wyidealizowanym i tym samym karykaturalnym wizerunkiem płci pięknej, jakim na co dzień karmią nas media, i ukazuje nieznane dotąd obszary kobiecości ukryte za zasłoną tabu zrodzonego przez religię i kulturę.

O tym, co robi, tak pisze artystka na swojej stronie: „Odkąd pamiętam, eksploruję kobiecość – jej ideę, symbole i atrybuty, manifestacje i przemilczenia. Siła kobiecej tożsamości jest tym, z czym przyszłam na świat, a perspektywa tylu pokoleń kobiet jest mocno obecna w tym, jak sama postrzegam świat i rzeczywistość, w której żyję. Na wiele aspektów tej rzeczywistości nie wyrażam zgody i dokładam wszelkich starań, aby ją zmienić. Mocno nie zgadzam się na jedyny, modelowy symbol kobiecości, którego wizerunkami jesteśmy karmieni medialnie każdego dnia. Nie czuję zgody na traktowanie normalności ludzkiego życia, w każdym jego aspekcie, czasem bardzo trudnym, jakim jest starość czy też choroba, jako czegoś nienormalnego, wstydliwego czy też kompromitującego. Uważam kobiecość w każdej jej formie za piękną i interesującą, a w swojej pracy staram się przełamywać stereotypy, które mocno zakorzenione w społeczeństwie określają jej wizerunek”.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Izą Moczarną-Pasiek w ramach cyklu CreativeMorningsWRO. Zapisać na nie może się każdy chętny na stronie https://creativemornings.com/cities/wro. Rejestracja rozpoczyna się w poniedziałek 13 marca o godzinie 11:00. Wstęp jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież