Kultowe filmy wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych w Centrum Historii Zajezdnia

sami swoi wrocławOd projekcji „Samych swoich”, komedii wszechczasów w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, rozpocznie się cykl pokazów „W roli głównej: Wrocław”, który będzie odbywał się we wrocławskiej Zajezdni. Pierwszy pokaz już 23 marca.

Założeniem projektu „W roli głównej: Wrocław” jest przybliżenie bogatego dorobku Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, która odegrała ogromną rolę w powojennym rozwoju polskiej kinematografii. Cykl ma także na celu zaprezentowanie tego, w jaki sposób sztuka filmowa dokumentowała losy Ziem Zachodnich oraz ich nowych mieszkańców.

- Chcemy pokazać to, jak kino przedstawiało i reagowało na ważne społeczno-polityczne przemiany powojennej Polski. Wspólnym mianownikiem prezentowanych filmów będzie Wrocław, zarówno jako miejsce ich powstawania, jak i akcji - mówi Krzysztof Żyła, koordynator projektu.

W repertuarze cyklu znajdą się filmy takich twórców jak Agnieszka Holland, Aleksander Ford, Wojciech Has czy Andrzej Wajda. To tylko niektórzy z polskich reżyserów, którzy przewinęli się przez istniejącą ponad 50 lat wytwórnię. Pokazom będą towarzyszyć spotkania z gośćmi odkrywającymi znaczenie oraz kulisy powstawania prezentowanych filmów. Za bilet na filmy prezentowane w cyklu zapłacimy tylko 5 złotych.

50-lecie „Samych swoich”

Pierwszym filmem prezentowanym w ramach cyklu będzie polska komedia wszechczasów, czyli „Sami swoi”. Wybór otwierającego filmu nie jest przypadkowy. Po pierwsze, w tym roku przypada 50. rocznica premiery filmu. Po drugie, reżyserem obrazu jest  Sylwester Chęciński, który został właśnie laureatem Orła - Polskiej Nagrody Filmowej przyznawanej za osiągnięcia życia. Projekcja w Zajezdni będzie idealną okazją do przypomnienia sobie tego ważnego dla dorobku twórcy filmu.

Projekcji w Zajezdni będzie towarzyszyć spotkanie z Dariuszem Koźlenko, autorem książki „Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów”. Z rozmów z reżyserem, scenarzystą oraz aktorami filmu, układa on opowieść o tym, jak powstawała najzabawniejsza polska komedia, o ciężkiej pracy na planie czy zawodowej rywalizacji między Władysławem Hańczą i Wacławem Kowalskim.

"Sami swoi" prezentuje losy dwóch, zwaśnionych rodów: Pawlaków i Kargulów. Ich zadawniony spór o miedzę, w latach powojennych stał się siłą napędową konfliktów między rodzinami, które osiedliły się na ziemiach zachodnich tuż obok siebie. Muzyka Wojciecha Kilara, wyraziste postacie i kwieciste dialogi, z których wiele określeń weszło do codziennego życia najlepiej świadczą o ponadczasowości filmu.

W roli głównej Wrocław: "Sami swoi"
23.03.2017, godz. 18.00
Kino Centrum Historii Zajezdnia
Bilety w cenie 5 zł do nabycia przed seansem

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież