Księgi Pana Tadeusza oczami współczesnych artystów

pan tadeuszW ramach rocznego projektu w Muzeum Pana Tadeusza prezentujemy czwarty plakat do poematu Adama Mickiewicza przygotowany przez ilustratora i autora komiksów Tomasza Kaczkowskiego.

Przygotowując się do pracy, Tomasz Kaczkowski wahał się pomiędzy stylem komiksowym dla dzieci a bardziej realistycznym przedstawieniem akcji. Ostatecznie przekonał mnie fragment, który zacytowała mi moja dziewczyna: „Głupi niedźwiedziu! gdybyś w mateczniku siedział / Nigdy by się o tobie Wojski nie dowiedział” – opowiada o swojej pracy autor plakatu. – W tym momencie zdecydowałem, że narysuję głównego bohatera, czyli niedźwiedzia w cytowanej właśnie scence. Plakat ma baśniowy, chociaż jednocześnie groteskowy charakter – to ilustracja, która mogłaby się znaleźć w dziecięcej wersji Pana Tadeusza. Niestety wiemy, co się ostatecznie stanie z naszym bohaterem, i że jego chowanie się za drzewem nic nie da. Chociaż przez chwilę możemy mu kibicować i trzymać kciuki, że ogary nie zwietrzą jego tropu – dopowiada Kaczkowski. – Mam nadzieję, że wyszedł z tego trochę zabawny, ale też i niepokojący obrazek.

Tomasz Kaczkowski to urodzony i mieszkający w Łodzi ilustrator, grafik, autor komiksów i wokalista zimnofalowego zespołu Wieże Fabryk. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi z wyróżnieniem za kolekcję dywanów z Batmanem i płonącymi samolotami. Wraz z Bartoszem Sztyborem zdobył drugie miejsce w konkursie na komiks dla dzieci im. Janusza Christy, co zaowocowało superbohaterską serią komiksową Niezła draka, Drapak!. Jego ilustratorskim debiutem jest książka Mat i świat Agnieszki Suchowierskiej uhonorowana Nagrodą Literacką – Książka Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY.

Od stycznia 2017 roku Muzeum Pana Tadeusza realizuje roczny projekt ilustrujący poemat Adama Mickiewicza. Zaprosiło dwunastu autorów wizualnych działających w różnych obszarach sztuki i dizajnu do przygotowania po jednym plakacie odnoszącym się do danej księgi Pana Tadeusza. Wybrano ilustratorów i grafików, fotografów i artystów, którzy wyróżniają się niepowtarzalnym stylem i unikatowym językiem wizualnym. W każdym miesiącu sukcesywnie prezentowane są kolejne księgi. Całą serię pokażemy podczas jesiennej wystawy w Muzeum Pana Tadeusza. Limitowana edycja druków jest również do nabycia w księgarni działającej przy Muzeum.

Dotychczasowe plakaty przygotowali: Jan Kallwejt (Księga I: Gospodarstwo), Mirella von Chrupek (Księga II: Zamek), Studio Fontarte (Księga III: Umizgi). Kolejny plakat zostanie przygotowany przez fotografkę Karolinę Zajączkowską.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show