Teatr Kombinat stawia na Jelinek

czytanie jelinekPo sukcesie Weekendu Otwarcia działań Teatru Kombinat zespół kierowany przez Katarzynę Baraniecką zaprasza na kolejne specjalne wydarzenie. Tym razem będzie to czytanie utworu, austriackiej pisarki, Elfriede Jelinek, "Kupieckie Kontrakty". Wydarzenie odbędzie się 10 kwietnia we wrocławskim klubie Proza.

Reżyserii czytania podjął się Paweł Świątek. Ten urodzony w 1989 roku zdolny, młody twórca znany jest z realizacji "Pawia Królowej" w Starym Teatrze w Krakowie, "Mitologii" w Teatrze Polskim we Wrocławiu czy „Snu Nocy Letniej” w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu. - Do współpracy z Teatrem Kombinat zaprosiła mnie jego założycielka, Katarzyna Baraniecka. Zgodziłem się bardzo chętnie – komentuje Świątek. - Tekst „Kupieckich Kontraktów” chodził za mną od dłuższego czasu. Ukazanie kryzysu finansowego poprzez kryzys tożsamości ludzkiej to jest coś, co Jelinek znakomicie uchwyciła. Pociąga mnie też nietypowa forma, w jakiej go zaprezentujemy publiczności, czyli aktorskie czytanie. To intrygujące zadanie, którego się wspólnie podjęliśmy, może przynieść bardzo ciekawe rezultaty  – dodaje. Tekst Jelinek przeczytają aktorzy Teatru Kombinat: Katarzyna Baraniecka, Klaudia Kąca-Jasic, Jerzy Mularczyk, Michał Wolny, Robert Wrzosek i gościnnie Piotr Konieczyński.

Najnowszy utwór fascynującej i obrazoburczej austriackiej pisarki, Elfriede Jelinek „Kontrakty kupieckie” to rzecz, która wymyka się łatwym klasyfikacjom. Sama autorka nazywa go „komedią gospodarczą”. Co kryje się pod owym tajemniczym hasłem? Tym razem Zdobywczyni Literackiej Nagrody Nobla z humorem i przekąsem rozprawia się z rynkami finansowymi, gospodarką kapitalistyczną i światem, w którym podstawowym towarem stały się pieniądze. Banknoty, monety, cyfry na wirtualnych kontach przeobraziły się w główny cel gry rynkowej. Można za nie kupić wszystko, wszystkich…i pieniądze.

Tekst Jelinek jest też na tyle intrygujący i zarazem niepodobny do jej wcześniejszej twórczości, że trzeba go koniecznie przeczytać, a jeszcze lepiej przyjść do Klubu Proza i posłuchać, jak robi to zespół Teatru Kombinat!

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież