Najnowsze wydarzenia w Dolnośląskim Centrum Filmowym

dcf programKoniec kwietnia i maj obfitują w Dolnośląskim Centrum Filmowym w wiele interesujących wydarzeń kulturalnych.

14. Millennium Docs Against Gravity

W dniach 12-21 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym pokazy w ramach 14. edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych Docs Against Gravity – wyjątkowa okazja, aby zobaczyć najlepsze produkcje non-fiction z ostatnich lat.

Millennium Docs Against Gravity Film Festival to największe święto kina dokumentalnego w Polsce. W tym roku festiwal odbędzie się już po raz czternasty.

Organizatorzy zapraszają na filmową podróż dookoła świata i do wnętrza nas samych. Hasło przewodnie tegorocznej edycji imprezy - ODERWIJ SIĘ! – zachęca do tego, aby uwolnić się od przyzwyczajeń i stereotypów oraz otworzyć się na świat pokazywany przez autorów kina dokumentalnego. W ramach festiwalu, odbywającego się jednocześnie w pięciu miastach Polski, pokazanych zostanie 140 produkcji gatunku non-fiction - dzieła zarówno uznanych (Urlich Seidl, Siergiej Loznitsa, Michael Glawogger), jak i początkujących twórców. Niezależnie od tego, jaki temat będą poruszać, na pewno zagwarantują widzom jedno - masę emocji. Ponownie wręczona zostanie nagroda Grand Prix Dolnego Śląska, którą przyzna Jury w składzie: Konrad Imiela, Robert Gonera i Agnieszka Wolny-Hamkało.

Ubiegać się o nią będą następujące produkcje:

•    „Amatorzy w kosmosie”, reż: Max Kestner;
•    „Austerlitz”, reż. Siergiej Loznitsa;
•    „Wypaleni”, reż. Jérôme Le Maire;
•    „… gdy odwracasz wzrok”, reż. Phie Ambo;
•    „Dobry listonosz”, reż. Tonislav Hristov;
•    „Nie jestem twoim murzynem”, reż. Raoul Peck;
•    „Maszyny”, reż. Rahul Jain;
•    „Jak spotkać syrenę”, reż. Coco Schrijber;
•    „Beuys. Sztuka to rewolucja”, reż. Andres Veiel;
•    „Safari”, reż. Urlich Seidl;
•    „Birma – kraj poezji”, reż. Petr Lom;
•    „Ostatni w Aleppo”, reż. Feras Fayyad, Søren Steen Jespersen;
•    „Dawson City: czas zatrzymany”, reż. Bill Morrison;
•    „Bez tytułu”, reż. Monika Willi, Michael Glawogger.

W ramach wrocławskiej edycji festiwalu rozdane zostaną również nagrody czytelników „Co Jest Grane 24” – dodatku do „Gazety Wyborczej”. Bilety na seanse kosztują 12 zł (pokazy do godz. 15.00), 15 zł (pokazy po godz. 15.00) oraz 12 zł (seanse dla seniorów). Przy zakupie min. 7 biletów cena za pojedynczy seans wynosi 10 zł. Pełny repertuar dostępny jest na stronie: http://dcf.wroclaw.pl/repertuar.

Skandynawski thriller w najlepszym wydaniu

Od 28 kwietnia w DCF-ie „Wybawienie” – trzymający w napięciu thriller kryminalny, ekranizacja powieści Jussiego Adlera-Olsena. Znani z „Kobiety w klatce” i „Zabójców bażantów” detektywi zajmujący się nierozwikłanymi sprawami sprzed lat prowadzą kolejne śledztwo.

Bohaterami „Wybawienia” są dwaj policyjni śledczy: Carl Mørck (Nikolaj Lie Kaas) i Assad (Fares Fares, znany z występu w klipie do piosenki „I Follow Rivers” Lykke Li). Detektywi pracują w Departamencie Q, zajmującym się rozwiązywaniem spraw sprzed lat, których wcześniej nie udało się rozwikłać. Kolejne śledztwo rusza, gdy do rąk Mørcka i Assada trafia butelka z niepokojącym listem napisanym przed ośmioma laty przez – jak wskazuje charakter pisma – dziecko. Zamiast atramentu użyto jednak ludzkiej krwi. Trop wiedzie do grupy religijnych fanatyków, którzy wcześniej nigdy nie zgłaszali zaginięć członków swojej grupy. Teraz jednak na cel wziął ich psychopatyczny morderca. Czy Carl i Assad zdołają go ująć?

„Wybawienie” w reżyserii Hansa Petera Mollanda to trzecia z cyklu ekranizacji powieści autorstwa Jussiego Adlera-Olsena. Część pierwsza, „Kobieta w klatce”, była najbardziej kasowym filmem w duńskim box-office w 2013 roku, a Fares Fares otrzymał za drugoplanową rolę Assada statuetkę Roberta – Nagrodę Duńskiej Akademii Filmowej. „Wybawienie” w DCF-ie od 28 kwietnia.

FKS: „Trzy kroki po ziemi”

Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski zasłynęli jako para dokumentalistów, ale zrealizowali też wspólnie trzy fabuły: komedię „Gangsterzy i filantropi” (1962), wojenny western „Prawo i pięść” (1964) oraz nowelowy dramat obyczajowy „Trzy kroki po ziemi” (1965). Ten film pokażemy na pierwszym majowym seansie FKS-u. Zapraszamy 2 maja o 12.00. Bilety: 10 zł.

To już klasyczny obraz naszej kinematografii. Złożony z trzech nowel ("Rozwód po polsku", "Dzień urodzin", "Godzina drogi") film próbuje naprawdę dotknąć rzeczywistości – tej z lat sześćdziesiątych, ale czy tak dalekiej od dzisiejszej? Zawsze przecież pojawiają się w życiu konflikty małżeńskie, mankamenty aparatu sądowego i administracyjnego, zawiedzione nadzieje starszych ludzi, szlachetność jednych, bezmyślność i głupota innych. Tytułowe trzy kroki po ziemi proponują nam znakomici dokumentaliści tamtego czasu – Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski, którzy tym razem zaproponowali nam podróż po rzeczywistości w formie fabularnych opowieści.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież