Denar i lunula w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu

altOd 29 stycznia 2014, tylko przez miesiąc będzie można oglądać na wystawie w Muzeum Archeologicznym znalezioną niedawno złotą lunulę oraz denar cesarza Trajana.

W dniu 8 stycznia 2014 r. mieszkaniec Sobótki przekazał do Muzeum Archeologicznego znalezioną w okolicach Bielan Wrocławskich złotą zawieszkę lunulowatą (księżycowatą).


Pochodzenie lunuli


Lunula zdobiona jest filigranem i granulacją, a w jej centralnej partii umieszczony był prawdopodobnie kamień szlachetny. Zabytek pochodzi z okresu rzymskiego i można go bliżej datować na III lub IV w. n.e. Niejasne jest natomiast miejsce jego wytworzenia - może pochodzić zarówno z warsztatów nadczarnomorskich, czyli z terenów dzisiejszej Ukrainy, jak i z obszaru Skandynawii, gdzie podobne ozdoby były produkowane przez tamtejszą ludność.


W pobliżu zawieszki natrafiono również na połówkę denara cesarza Trajana, co wskazuje, iż nie mamy do czynienia ze zgubą, lecz raczej z częścią wyposażenia bogatego, być może arystokratycznego grobu lub też skarbu, jak potocznie nazywamy zespół celowo ukrytych cennych przedmiotów.

W najbliższym czasie zostaną podjęte szczegółowe badania archeologiczne, mające na celu odszukanie pozostałych przypuszczalnie rozproszonych zabytków i odkrycie obiektu z którego pochodzą.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież