Kresy południowo-wschodnie na przedwojennej pocztówce

kresy wystawa14 lipca o godzinie 17.00, w Muzeum Miejskim Wrocławia, w Pałacu Królewskim, zostanie otwarta wystawa "Kresy południowo-wschodnie na przedwojennej pocztówce".

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 250 prac artystów fotografików i malarzy, wydanych zarówno w miejscowościach obecnie leżących za wschodnią granicą naszego kraju, jak i na terenie Polski.

W zdecydowanej większości są to obiekty należące do prywatnego kolekcjonera oraz antykwariatu Poliart, a część pochodzi ze zbiorów Muzeum Sztuki Medalierskiej (oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia).

Zebrane pocztówki ukazują przede wszystkim architekturę miast, miasteczek i wsi z obszaru trzech województw: lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego oraz widoki gór z Rezerwatu Gorgany i Czarna Góra. Wiele z zaprezentowanych widokówek zostało wykonanych przez znane wydawnictwa: Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich, Wydawnictwo „Sztuka” – oba z Krakowa i Książnicę-Atlas ze Lwowa. Zdjęcia do nich przygotowali znakomici fotograficy, między innymi: Jan Bułhak - nestor polskiej fotografii, Adam Lenkiewicz - wieloletni prezes Lwowskiego Towarzystwa Fotograficznego, Tadeusz Maciejko - członek tegoż towarzystwa i wielu, wielu innych artystów. Wystawę uzupełnia specjalnie przygotowana mapa fragmentu II Rzeczypospolitej Polskiej z zaznaczonymi miejscami, które możemy oglądać na pocztówkach oraz życiorysy wybranych twórców.

Kuratorka wystawy – Dagna Kochanowska (Muzeum Sztuki Medalierskiej)

Wystawa płatna – bilet normalny 15 zł., bilet ulgowy 10 zł.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież