Odkryj Magię Liczb z Galerią Dominikańską

matematyka galeriaMatematyka często nazywana jest królową nauk, a jej korzenie sięgają czasów starożytności. Liczby towarzyszą nam niemal na każdym kroku: podczas ważenia, mierzenia, remontu mieszkania, a nawet uprawiania sportu. Matematyka jest więc nie tylko przydatna, ale może być także fascynująca! Przekonają się o tym uczestnicy interaktywnej wystawy „Magia Liczb” w Galerii Dominikańskiej, która potrwa do 10 września.

Według amerykańskich naukowców (Iana M. Lyonsa i Siana L. Beilocka) strach przed rozwiązywaniem zadań matematycznych aktywuje te same obszary mózgu co fizyczny ból! Matematyka może być trudna, jednak im wcześniej dziecko zacznie ją poznawać, tym większe szanse, że będzie ona dla niego łatwa, a nawet przyjemna. Do zgłębiania królowej nauk zachęcać będzie najmłodszych i ich rodziców Galeria Dominikańska, podczas wystawy „Magia Liczb”.

Ekspozycja jest podzielona na sześć wysp tematycznych, na których znajduje się łącznie aż 45 eksponatów – na każdym z nich uczestnicy mogą nie tylko przetestować swoją wiedzę z matematyki, ale również dowiedzieć się o niej czegoś nowego. Na wyspie „Ilości i optymalizacji” goście uzyskają informacje na temat optymalnego wykorzystywania przestrzeni czy planowania najkrótszej drogi do celu. Eksperymenty z wyspy „Statystyki i przypadku” pomogą im poznać zagadnienia dotyczące  przewidywań i prawdopodobieństwa, a w dziale „Przestrzeni i geometrii” przekonają się, jak bardzo znajomość matematyki przydaje się choćby w architekturze i budownictwie.

Na wyspie „Magia Liczb” prezentowane są m.in. eksponaty ukazujące historię powszechnie stosowanego obecnie systemu dziesiętnego, który został wynaleziony około 1500 lat temu na terenach dzisiejszych Indii. Wyspa „Liczenia i kalkulowania” przedstawia z kolei drogę, jaką przeszło nauczanie matematyki: od dosyć prymitywnych liczydeł do nowoczesnych kalkulatorów. Natomiast wyspa „Estetyki” dowiedzie, że matematyka jest nierozerwalnie powiązana ze sztuką, a związki tych dwóch dziedzin zostały odkryte jeszcze w starożytności, przez uczniów słynnego Pitagorasa.

– Nie bez powodu matematyka nazywana jest „królową nauk” – liczby w logiczny i zrozumiały sposób potrafią wyjaśnić otaczającą nas rzeczywistość, a ich znajomość ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. Nauka matematyki jest szczególnie istotna dla dzieci w wieku szkolnym, a nawet przedszkolaków – rozwija twórcze myślenie, uczy zasad logiki, wspomaga prawidłowy rozwój umysłowy, pobudza też wyobraźnię i kreatywność. Poprzez wystawę w naszym centrum chcemy zachęcić najmłodszych, młodzież i rodziców do  zgłębiania zagadnień matematycznych w niestandardowy sposób. Dziedzina ta bowiem to nie tylko obowiązkowy przedmiot w szkole – potrafi również bawić, a także zaskakiwać – mówi Andrzej Wąsowicz, dyrektor Galerii Dominikańskiej.

„Magia Liczb” potrwa do niedzieli, 10 września. Udział w akcji jest bezpłatny. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronie: www.galeria-dominikanska.pl.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież