Najlepsze Czeskie Dokumenty od 3 października w Kinie Nowe Horyzonty

czeski dokumentCzeskie filmy dokumentalne to świetna wizytówka tego, co jest obecnie najciekawsze w kinematografii naszych południowych sąsiadów. Podczas gdy czeskie kino fabularne stara się wrócić na wcześniejszy wysoki poziom po tym, jak w ostatnim czasie nieco zwolniło tempa, dokument ma się bardzo dobrze i ciągle ma do zaoferowania świeże, aktualne i odważne spojrzenie na rzeczywistość.

Trzecia edycja przeglądu to najnowsze i najciekawsze dokonania czeskich dokumentalistów: nagradzane na wielu festiwalach lub po prostu żywo dyskutowane na forach społecznych.

W programie

3 października, wtorek, godz. 20.30
Zgubne piękno
reż. Helena Třeštíková, Jakub Hejna, Czechy 2016, 91'
Film Heleny Třeštíkovej Zgubne piękno to portret największej czechosłowackiej gwiazdy filmowej Lídy Baarovej, która po swoim związku z niemieckim ministrem propagandy Josephem Goebbelsem została wrogiem narodowym i symbolem kolaboracji.

4 października, środa, godz. 20.30
FC Roma
reż Rozálie Kohoutová, Tomáš Bojar, Czechy 2016, 76'
Kronika w większości romskiego klubu piłkarskiego FC Roma, którego członkowie muszą przekonywać inne "białe" drużyny w trzeciej lidze, aby w ogóle zechciały z nimi grać.

5 października, czwartek, godz. 20.30
Czeska wojna piwna  
reż Jan Látal, Czechy 2014, 70'
Czeska wojna piwna Jana Látala to portret ludzi, którzy kochają piwo nad życie. Co zrobią, kiedy ich ukochanemu trunkowi zagrożą światowe koncerny? Czy globalizacja i zmiany w otaczającym nas świecie muszą oznaczać też zmianę w piwie? I przede wszystkim: czy piwo to nieodłączna część czeskiej tożsamości?

10 października, wtorek, godz. 20.30
Prawo Helena
reż. Petra Nesvačilová, Czechy 2016, 78'
Prawo Helena to portret policjantki, której udało się w latach 90. wsadzić za kratki dziesiątki ludzi związanych z gangiem Berdycha - w tym również szefa mafii.

11 października, środa, godz. 20.30
Ameryka
reż. Jan Foukal, Czechy 2015, 70'
Zjawisko trampingu, typowych dla Czech weekendowych ucieczek od cywilizacji na łono natury i doświadczania innego rodzaju wolności niż na co dzień.  

17 października, wtorek, godz. 20.30
Magiczny głos buntowniczki
reż. Olga Sommerová, Czechy 2014, 90'
Magiczny głos buntowniczki to historia Marty Kubišovej – gwiazdy pop, a także jednej z najważniejszych bohaterek czechosłowackiej opozycji.

18 października, środa, godz. 20.30
Świat Daniela
reż. Veronika Lišková, Czechy 2014, 75'
Świat Daniela to prawdopodobnie pierwszy film w światowej kinematografii, którego głównym bohaterem jest zdeklarowany pedofil. Dokument ten jest uznawany za swego rodzaju przełom i otwarcie w dyskusji o problemie pedofilii.

Bilety w cenie 15 zł w kasach i na www.kinonh.pl
Kino Nowe Horyzonty
ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
50-077 Wrocław

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież