"Indeks", debiutancki film Janusza Kijowskiego w kinie Zajezdni

indeks zajezdnia12 października w ramach cyklu filmowego "W roli głównej: Wrocław", w Centrum Historii Zajezdnia zaprezentowany zostanie film Janusza Kijowskiego "Indeks", który z powodu zatrzymania przez cenzurę wyświetlony po raz pierwszy cztery lata po jego ukończeniu.

Fabuła porusza temat wydarzeń marca 1968 roku, koncentrując się na indywidualnej tragedii jednostek usuniętych w skutek wydarzeń z uczelni. Wraz z początkiem roku akademickiego studenci zauważają, że na listach dziekańskich brakuje nazwisk kilku kolegów. Żądają wyjaśnień od dziekana. Najbardziej aktywnie domaga się tego Józef Moneta. Bezskuteczne próby poznania powodów wywołują frustrację. Moneta zostaje zatrzymany przez milicję za zrywanie plakatów, później wyrzucają go ze studiów. Nowa sytuacja zmusza go do podjęcia pracy - staje się robotnikiem. Postanawia zacząć pisać, dotychczasowe życie i doświadczenia z pracy stają się materiałem na powieść. Przeżywa ciężkie chwile, żeby dorobić sprzedaje nielegalnie węgiel. Pomimo trudności stara się zachować ideały. Tymczasem okazuje się, że większość starych kolegów, w tym również tych wyrzuconych z uczelni, żyje na całkiem przyzwoitym poziomie.

Założeniem cyklu „W roli głównej: Wrocław” jest przybliżenie bogatego dorobku Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, która odegrała ogromną rolę w powojennym rozwoju polskiej kinematografii. Cykl ma także na celu zaprezentowanie tego, w jaki sposób sztuka filmowa dokumentowała losy Ziem Zachodnich oraz ich nowych mieszkańców. W jesiennym repertuarze cyklu znalazły się filmy czterech reżyserów, którzy tworzyli w istniejącej ponad 50 lat wytwórni.

Bilety w cenie 5 zł do kupienia na godzinę przed seansem w kasie Centrum Historii Zajezdnia. Początek seansu o godzinie 18.00.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież