11. Festiwal Filmowy Pięć Smaków: kasowe przeboje i nagradzane na festiwalach filmy współczesnej Azji

kino azjatyckiePięć Smaków to dobrze odmierzona mieszanka kina azjatyckiego: w trakcie siedmiu dni festiwalu zobaczymy wysokobudżetowe, spektakularne produkcje z Indii czy nagradzane na światowych festiwalach filmy z Bhutanu, Hongkongu i Indonezji. Na 11. edycję Pięciu Smaków zapraszamy od 17 do 23 listopada do wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty.

Festiwal rozpoczniemy maratonem z dwiema częściami epickiego filmu Bahubali. To najdroższa produkcja w historii indyjskiego kina, nakręcona z rozmachem porównywalnym do Władcy Pierścieni. W głównej roli zobaczymy Prabhasa – niekwestionowaną gwiazdę Bollywoodu, wcielającego się w mitycznego herosa.

W programie znalazła się też Hema Hema, historia łącząca motywy szekspirowskich tragedii z buddyjskimi przypowieściami o śmierci i pożądaniu czy zdobywca Nagrody Publiczności na tegorocznym Berlinale – Po nitce do kłębka, najnowszy film autorki przebojowego Kota do wynajęcia. Tym razem Naoko Ogigami przedstawia opowieść o kilkuletniej Tomo, wychowywanej przez swojego wujka i jego transpłciową partnerkę.

Wyróżnione 6 nagrodami na MFF w Wenecji Proste życie w reżyserii Ann Hui to obraz współczesnego Honkongu, po którym oprowadza nas pewien producent filmowy i jego gosposia. Indonezyjska Marlina: zbrodnia w czterech aktach atmosferą przypomina powieści noblistki Maragaret Atwood. Połączenie westernu, kameralnego dramatu i sarkastycznego poczucia humoru składa się na opowieść w stylu Mad Maxa w wersji slow.

Najlepsze elementy kina noir przyprawione buddyjskimi legendami – taki zestaw znalazł się w Miodzie dla dakini, w którym poznajemy losy bhutańskiego inspektora policji poszukującego zaginionej mniszki. Minimalistyczna, groteskowa opowieść w duchu Kafki nadaje ton Czystemu interesowi, jednemu z najciekawszych filmów ostatniej edycji Festiwalu Sundance. W tej tragikomedii o małomiasteczkowym obliczu chińskiej gospodarki obserwujemy galerię niecodziennych postaci: mnicha handlującego błogosławieństwami, akwizytora sprzedającego słodko pachnące mydło czy leśnika broniącego drzew przed rabunkową wycinką.

Ceny biletów: 28 zł maraton z Bahubali, 18 zł bilet normalny.

Więcej informacji o 11. Festiwalu Filmowym Pięć Smaków można znaleźć na stronach www.piecsmakow.pl i www.kinonh.pl.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież