Marcin Harlender - retrospektywna wystawa we wrocławskiej Galerii ZAMEK

harlender wystawa12 stycznia (piątek) o godz. 18:00 Galeria ZAMEK, mieszcząca się we wrocławskim Centrum Kultury "Zamek", zaprasza na wernisaż pierwszej retrospektywnej wystawy legendy wrocławskiej sceny artystycznej - Marcina Harlendera. Artysta pokaże pełen przekrój twórczości, począwszy od obrazu z 1988 roku, a skończywszy na pracy sprzed dwóch tygodni. Wernisażowi towarzyszył będzie performance z udziałem artysty.

Wystawa w Centrum Kultury Zamek  to pierwszy retrospektywny pokaz prac Artysty. Harlender wielokrotnie prezentował swoją twórczość, ale nigdy dotąd w tak szerokim przekroju czasowym. Najstarszy pokazywany w Leśnicy obraz (dyptyk), Marcin Harlender namalował w 1988 roku, równo 30 lat temu. Najnowszą pracę stworzył przed dwoma tygodniami. Prezentacja obejmuje 20 prac Artysty: malarstwo olejne, akrylowe, obiekty znalezione. W performensie, który będzie towarzyszył wernisażowi, Harlender odkryje swoje najnowsze oblicze. Robił to wcześniej zwykle we wrocławskiej galerii Entropia, ale nigdy dotąd w zamku. Wśród eksponowanych prac będą oczywiście białe kreski, które na trwałe wprowadziły Go do historii polskiego street-artu.

(...) Chociaż geny Artysty są czarno-białe, to umysł ma kolorowy. Gdy maluje swoje znaki-symbole, to otwiera przed nami... właśnie - co? Te obrazy mówią, ale nie próbujcie ich zrozumieć. Przyglądajcie się im i dajcie się dalej prowadzić.. Nic tu nie wynika z poprzedniego i wszystko z tego wynika. Artysta używa z równym powodzeniem tektury, desek, jak i płótna. Dobrze, jak jest wcześniej przez kogoś zamalowane, bo nie musi go gruntować. Gruntem dla Harlendera może być sklejka, opakowanie po pizzy. Najważniejszym gruntem jest jednak on sam. Nie oczekujcie od Harlendera dosłowności, to co maluje jest od-słowne.
Cezary Kaszewski, kurator wystawy

Obiekt to Obiekt, obraz jest Obrazem. Ma swoje cechy charakterystyczne, historię (zarówno odkrytą, jak i utajoną), dane osobowe.... czasem nawet paszport. Obraz (każdy!) posiada własną Osobowość. Jest Podmiotem, nie przed- miotem. Jednak by Go usłyszeć, trzeba się nieco postarać..., ale klucze (kody dostępu) powinny być w każdym z nas....
Marcin Harlender, 14. 11. 2017

MARCIN HARLENDER
ur. 1959 r. malarz, performer, jeden z pionierów street artu w Polsce. Studiował w PWSSP we Wrocławiu, dyplomowany w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego. Na przełomie lat 80. i 90. autor i uczestnik działań i akcji artystycznych w przestrzeni miejskiej Wrocławia. Autor kilkudziesięciu wystaw i teoretycznych wystąpień. Współpracuje z wrocławską Galerią Entropia od 30 lat. Obrazy artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Zachęty Dolnośląskiej.

Harlender - Retrospektywa
Galeria ZAMEK w Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1, Wrocław
Wernisaż: 12 stycznia (piątek) godz. 18:00
Wystawa czynna do 18 lutego (wstęp wolny)

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież