„Skibet/Hatikvah” – pokaz specjalny i spotkanie z Marianem Marzyńskim w Kinie Nowe Horyzonty

skibet film5 marca (poniedziałek) o 19.00 zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na pokaz specjalny filmu „Skibet/Hatikvah” i spotkanie z jego autorem, Marianem Marzyńskim.

Kopenhaga, przełom lat 60. i 70. W Polsce niedawno zakończyły się antysemickie wystąpienia, w wyniku których tysiące osób żydowskiego pochodzenia było zmuszonych opuścić kraj. Pięciuset z nich trafia do Danii, gdzie tymczasowo zamieszkują na statku zakotwiczonym w kopenhaskim porcie. Wśród nich jest Marian Marzyński, telewizyjny „celebryta”, który postanawia udokumentować oryginalną, niepowtarzalną atmosferę, jaka wytworzyła się wśród emigrantów na statku.

Nakręcony przez niego dokument „Skibet/Hatikvah” jest jedyną filmową pamiątką tamtego czasu. Oprócz chwytania wydarzeń „na gorąco”, reżyser dokumentuje też proces przekazywania i twórczego rozwijania tradycji czy definiowania swojej tożsamości w niecodziennych warunkach. Druga część filmu poświęcona jest grupie młodych emigrantów, którzy zakładają zespół Hatikvah (po polsku: nadzieja), oczekując nowego życia.

Marian Marzyński (ur. 1937) – w latach 60. zasłynął jako twórca popularnych programów telewizyjnych – „Turnieju Miast”, „Lotu” czy „Wszyscy jesteśmy sędziami”. Po wydarzeniach marcowych w 1968 roku wyjechał do Danii, a następnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął pracę w nowo powstałej szkole filmowej Rhode Island School of Design. Wśród jego studentów znalazł się m.in. Gus Van Sant.

„Skibet/Hatikvah” – pokaz + spotkanie z Marianem Marzyńskim, Kino Nowe Horyzonty, 5 marca (poniedziałek), godz. 19.00.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież