Oslo/Reykjavik – norweskie i islandzkie kino na 18. MFF Nowe Horyzonty

filmy norweskieNajnowsze produkcje z ojczyzny Björk i Sigur Rós oraz filmy młodego pokolenia norweskich twórców, przebojem podbijające światowe festiwale. W programie tegorocznej odsłony Nowych Horyzontów znalazła się sekcja Oslo/Reykjavik, w której zostaną zaprezentowane dokonania współczesnego kina Norwegii i Islandii. Sekcja powstała we współpracy z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, koordynującym w Polsce wykorzystanie Funduszy norweskich i EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii. W zestawie m.in. Arktyka Joego Penny, z brawurową rolą Madsa Mikkelsena, czy doceniony na Sundance I oddychaj normalnie Ísold Uggadóttir.

Program sekcji Oslo/Reykjavik

Arktyka Joego Penny to trzymający w napięciu dramat survivalowy z nagrodzonym w Cannes Madsem Mikkelsenem (Polowanie Thomasa Vinterberga) w roli głównej. Środek arktycznego pustkowia, a w nim Overgård – rozbitek, który zostaje zmuszony do morderczej podróży w nieznane. Odważne, napędzane siłą detalu kino, gdzie niezwykły portret potęgi przyrody współgra z intymną opowieścią o woli przetrwania.

Dolina cieni Jonasa Matzowa Gulbrandsena w nowatorki sposób konfrontuje się z tradycją mrocznych norweskich baśni. Oto w lesie mieszka tajemnicza istota, która poluje na niewinne stworzenia. Gdy ukochany pies głównego bohatera znika, ten postanawia wyruszyć na poszukiwania, przekraczając granicę mroku. Precyzyjnie zbudowany nastrój zagrożenia dopełnia muzyka Zbigniewa Preisnera.

DRIB Kristoffera Borglia lawiruje pomiędzy dokumentem a fabułą, stając się filmem na miarę epoki „alternatywnych faktów”. To przewrotna, piekielnie zabawna satyra na branżę reklamową i wnikliwa analiza manipulacji, na którą narażeni są konsumenci.

W docenionym na Sundance I oddychaj normalnie Ísold Uggadóttir, przyjmując perspektywę niezauważanych przez społeczeństwo ludzi, bez złudzeń przygląda się mechanizmom islandzkiej biurokracji. Przejmującą opowieść o bezdusznych urzędach i ludzkiej solidarności wyróżniają doskonałe zdjęcia polskiej operatorki, Ity Zbroniec-Zajt.

Thelma to najnowszy film Joachima Triera (Głośniej od bomb, Oslo, 31 sierpnia) – jednego z najciekawszych norweskich reżyserów. Niepokojące, buzujące podskórnym napięciem kino, w którym obserwujemy proces dojrzewania tytułowej bohaterki.

Utøya. 22 lipca w reżyserii Erika Poppe wbija w fotel od pierwszej do ostatniej chwili. W filmie śledzimy tragiczny przebieg „najgorszego dnia w norweskiej historii” wyłącznie z perspektywy ofiar, przez 72 minuty – dokładnie tyle, ile trwał sam atak Andersa Behringa Breivika na tytułowej wyspie.

Wyreżyserowane przez Iram Haq What Will People Say oddaje głos pokoleniu młodych Norwegów, dojrzewających w cieniu sztywnych norm kulturowych, które kultywują pochodzący z Pakistanu rodzice.  Zamiast jednak oskarżać, w swoim najbardziej osobistym filmie reżyserka stara się z dystansem przyjrzeć kulturze, w której żyje się nie dla siebie, ale dla innych.

W cieniu drzewa Hafsteinna Gunnara Sigurðssona to obsypany narodami komediodramat, napędzany siłą groteski – podobną do tej z Dzikich historii Damiána Szifrona. Z pozoru niewinny, sąsiedzki konflikt o drzewo przeradza się w symfonię absurdu, rozbijając obraz idealnego i spokojnego przedmieścia.

Na 18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty zapraszamy od 26 lipca do 5 sierpnia. Szczegółowy program i bilety dostępne na www.nowehoryzonty.pl lub w kasach Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama