Janusz Wawrowski i skrzypce Stradivariusa we wrocławskim NFM

skrzypcePolski wirtuoz wystąpił w niedzielę podczas próby otwartej Akademii Orkiestrowej Narodowego Forum Muzyki. Wrocławska publiczność oraz młodzi muzycy biorący udział w zajęciach Akademii mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć cenne skrzypce Stradivariusa w stolicy Dolnego Śląska.

Cenny instrument, pierwszy w powojennej historii, trafił do Polski dzięki wrocławskiemu biznesmenowi i mecenasowi sztuki, Romanowi Ziemianowi, założycielowi platformy FutureNet. Kupując instrument, którego wartość szacuje się na około 20 mln. zł. fundator chciał uczcić 100-lecie niepodległości Polski.  

– Ten Stradivarius to znacznie więcej niż wspaniałe skrzypce, to ambasador naszej muzyki na świecie. Jego historia i niesamowite brzmienie budzą zainteresowanie natychmiast, kiedy tylko o nim wspomnę i kiedy tylko się pojawia! – powiedział Janusz Wawrowski, skrzypek któremu mecenas zdecydował się przekazać Stradivariusa do wyłącznej dyspozycji.

Wrocławski biznesmen od wielu lat angażuje się w działalność charytatywną i edukacyjną na całym świecie. – Ogromnie cieszę się widząc występy naszego wirtuoza. Mamy w Polsce wielu muzyków na światowym poziomie, rolą biznesu jest stwarzanie im możliwości rozwoju, musimy prowadzić działania społecznie odpowiedzialne – powiedział Roman Ziemian, założyciel FutureNet.

Akademia Orkiestrowa NFM daje młodym muzykom szansę na profesjonalne przygotowanie do pracy w orkiestrach. Do tej pory jej uczestnicy w ramach zajęć mieli okazję ćwiczyć m.in. z innym znakomitym skrzypkiem, Bartoszem Worochem. Przed nimi natomiast jeszcze dwie odsłony prób orkiestrowych z najwyższej klasy muzykami, W marcu będzie to dyrygent Giancarlo Guerrero, dyrektor artystyczny NFM Filharmonii Wrocławskiej, natomiast w kwietniu, skrzypek Piotr Tarcholik. Projekt Akademii Orkiestrowej zwieńczy koncert finałowy, który odbędzie się w maju 2019 r.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama