Jeszcze jeden szczyt – fascynująca biografia najsłynniejszej polskiej himalaistki

wanda rutkiewiczElżbieta Sieradzińska podjęła się niełatwej próby napisania biografii wybitnej wrocławianki, jednej z najsłynniejszej himalaistek świata. W książce „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze jeden szczyt” (Marginesy) opisuje nie tylko dokonania Rutkiewicz i jej pasjonującą drogę na szczyty, ale także nieokiełznany charakter oraz ciągłe balansowanie na granicy sławy i prywatności. Podczas spotkania w salonie Empik Renoma autorka opowie o kulisach powstawania książki i o muralu w stolicy Dolnego Śląska, upamiętniającym himalaistkę. Wydarzenie odbędzie się 31 stycznia.

Wanda Rutkiewicz to postać równie wybitna i fascynująca, co trochę kłopotliwa – a to za sprawą nietuzinkowej osobowości i charakteru, niespotykanego uporu, który sprawiał, że dążyła do realizacji celów na przekór wszystkiemu. Pierwsza Polka i Europejka na Mount Evereście. Pierwsza kobieta, która zdobyła mityczny szczyt K2. Uwielbiana przez publiczność i media. Ale niewygodna dla „górskiego” środowiska. Legendarne są nie tylko jej dokonania, ale i to, jak bardzo owładnęła nią pasja, niepohamowany apetyt na zdobywanie najwyższych gór.

Elżbieta Sieradzińska na kartach swojej książki nie ogranicza się do rozmów z polskimi alpinistami, ale sięga również do źródeł nieznanych, w tym zachowanych wspomnień matki Wandy Rutkiewicz. Przytacza nieznane i niepublikowane dotąd fragmenty relacji uczestników holenderskiej wyprawy, którzy wsparli Polkę podczas tragicznych wydarzeń na Broad Peaku w 1991 roku. W wydarzeniach, które prawdopodobnie zaważyły na kondycji psychicznej Rutkiewicz i na decyzjach, podejmowanych przez nią w ostatnich latach życia.

Spotkanie w Empiku Renoma będzie dla czytelników szansą na zagłębienie się w biografię himalaistki. Autorka odpowie na pytania o zawodowe i prywatne życie jej bohaterki, o pasję, motywacje i cechy charakteru, dzięki którym Rutkiewicz zdobywała najtrudniejsze szczyty.

Elżbieta Sieradzińska – romanistka z zamiłowania i wykształcenia, tłumaczka francuskiego, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim. Od lat przełamuje stereotypy w postrzeganiu roli biblioteki w życiu lokalnej społeczności. Autorka artykułów poświęconych górom („n.p.m”, „Góry”).

Wanda Rutkiewicz – urodzona w 1943 roku, zmarła 13 maja 1992 na stokach Kanczendzongi w Himalajach. Polska alpinistka i himalaistka, z zawodu elektronik, jedna z najwybitniejszych Polek światowego himalaizmu, autorka kilkunastu książek. Jako trzecia kobieta na świecie, pierwszy Polak stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie Ziemi, zaś jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy Polak na K2.

31 stycznia, godz. 18:00
Empik Renoma
Wrocław, ul. Świdnicka 40

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama