Dolnośląska Biblioteka Publiczna - imprezy w listopadzie 2019

Olga_Tokarczuk_podczas_otwarcia_wystawy_„O.T._na_świecie”_w_2016_r._Fot. R. WerszlerPrzedstawiny komplet informacji na temat wydarzeń oraz imprez zaplanowanych na listopad 2019r. w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu.

4 listopada – 31 grudnia 2019
Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, ciąg komunikacyjny I piętra
OLGA TOKARCZUK NA ŚWIECIE
Z okazji przyznania Oldze Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla bibliotekarze zapraszają na zmienioną wersję wystawy „Olga Tokarczuk na świecie”, którą otwierali razem z Przyszłą Noblistką w 2016 roku. Prezentowano wówczas na wrocławskim Rynku plansze z fragmentami recenzji z kilkudziesięciu krajów i fotografiami przedstawiającymi Autorkę w różnych miejscach świata i w różnych sytuacjach. W siedzibie Biblioteki można było oglądać książki w 30 językach (!) z archiwum Pisarki. Wznowiona wystawa prezentuje stan rzeczy na rok 2016, a więc przed uhonorowaniem pisarki Międzynarodową Nagrodą Bookera (2018). To ostatnie wydarzenie wywołało falę nowych przekładów, co jest dobrym pretekstem do zorganizowania nowej wystawy – „Od Bookera do Nobla” – być może już w pierwszym kwartale przyszłego roku.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
4 – 16 listopada 2019
Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Galeria pod Plafonem, parter
„ZŁE BAŚNIE” – WYSTAWA RYSUNKÓW MISHY NAREVA
Misha Narev (właśc. Michał Narecki) ukończył historię sztuki (UWr) jest artystą-samoukiem, freelancerem i malarzem. W prezentowanych na wystawie rysunkach baśń jest pretekstem do przyjrzenia się własnym, ale też ponadjednostkowym demonom, które jak za pomocą magicznego zwierciadła odsłaniają świadome i nieświadome. Brutalność, z jaką mierzymy się w złych baśniach, w rezultacie ma działanie terapeutyczne. Baśń staje się wówczas opowieścią duszy, pomocą w przezwyciężeniu chaosu podświadomości.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
5 listopada 2019, godz. 17.00
Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Biblioteka 7 Kontynentów, parter
SPOTKANIE AUTORSKIE JOANNY KMIEĆ
Biblioteka-Światoteka zaprasza wszystkich czytelników małych i dużych na otwarte spotkanie autorskie Joanny Kmieć, autorki książek dla dzieci, m.in.: „Magicznego kina" i „Papuka, czyli opowieści o potwornym apetycie na książki”.
Wstęp wolny!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14 listopada 2019, godz. 17.00
Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro
TRADYCJE, OBRZĘDY I WIERZENIA LUDU TORAJA
Prelekcja z cyklu „Tradycje wielu kultur”
Sulawesi – górująca nad taflą oceanu ogromna wyspa-skorpion, raz po raz buchająca lawą z aktywnych na swym grzbiecie wulkanów. Pośrodku tego przedziwnego miejsca, między łańcuchami górskimi, wśród gęstego listowia żyje lud Toraja, a wraz z nim tradycje sięgające tysięcy lat wstecz. Dziś owo pradawne dziedzictwo funkcjonuje w symbiozie z wartościami chrześcijańskimi i stanowi prawdziwą atrakcję dla turystów. Tymczasem rdzennym mieszkańcom wyspy przychodzi godzić własne potrzeby z oczekiwaniami przyjezdnych. Ten zakątek świata przedstawi uczestnikom spotkania Patrycjusz Śliwiński – podróżnik, wykładowca akademicki, tłumacz.
Wstęp wolny!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15 listopada 2019, godz. 17.00
Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro
SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM GIETKE
Zapraszamy na spotkanie z wrocławskim autorem Krzysztofem Gietke, połączone z promocją jego nowej książki „Wolę szczyty gór niż wieże kościołów”.
Wstęp wolny!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15 i 19 listopada 2019
Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Biblioteka Romańska i American Corner
PROJEKCJE FILMÓW W WERSJACH ORYGINALNYCH
15 listopada, o godz. 16.30 w Bibliotece Romańskiej (III piętro) będzie można obejrzeć francuski dramat „Mercenaire” („Najemnik”) z roku 2016, w reżyserii Sachy Wolffa.
19 listopada, o godz. 16.30 w American Corner (II piętro) pokazany zostanie amerykański musical „Lullaby of Broadway” („Kołysanka z Broadwayu”) z roku 1951, z Doris Day w roli głównej.
Wstęp na obie projekcje wolny!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16 listopada 2019, 12.00 – 20.00
Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, III piętro
HORROR DAY. DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL GROZY
Tematem tegorocznego DFG jest gotycyzm: od subkultury poprzez gry wideo, komiks i film aż do źródła, czyli literatury. Nurt gotycyzmu zostanie przedstawiony z różnych stron; pojawią się straszne miejsca (zamki, rezydencje, klasztory), straszni bohaterowie (demony, wampiry, opętani) i straszne historie. Omówione zostaną najnowsze trendy w horrorze i relacje między postgrozą a science fiction. Będą prelekcje i wykłady, spotkania z Joanną Bator i Joanną Lamparską, wystawa „Gotycyzm: literatura, film, muzyka”, Martwa Strefa i wymiana książkowa.
Wstęp wolny!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
18 – 30 listopada 2019
Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Galeria pod Plafonem, parter
ALEKSANDRA LIS – „INTERPRETACJE”
Malarka jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Znakiem rozpoznawczym jej obrazów jest powrót do realistycznego, ale i ekspresyjnego przedstawienia człowieka, z całą paletą emocji wywołanych nastrojem lub sytuacją.
Wernisaż 19 XI, godz. 17.30. Wstęp wolny!

Aleksandra Lis All You need is love
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
25 listopada 2019, godz. 18.00
Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Sala im. T. Mikulskiego, III piętro
OBLICZA JAPOŃSKIEGO KINA
Makabra i humor, czyli japoński splatterpunk XXI w.
Kuriozalny pomysł, niski budżet, programowy „zły smak”, absurdalny humor, strumienie krwi i latające kończyny – tak pokrótce można scharakteryzować nurt filmowy określany mianem japońskiego splatterpunku. Filmy takich reżyserów jak Noboru Iguchi, Yūdai Yamaguchi i Yoshihiro Nishimura adresowane są głównie do zachodniej widowni i celowo wygrywają ideę „azjatyckiej dziwaczności”. Opowie o nich filmoznawca Dawid Głownia. Nie zabraknie fragmentów filmowych!
Wstęp wolny!
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama