Wieża Eiffla na 130-lecie Żelaznej Damy - wystawa zdjęć

WYSTAWA 130 ZDJĘĆ WIEŻY EIFFLA NA 130-lecie Żelaznej Damy 6 listopada (środa) rozpoczyna się "WYSTAWA 130 ZDJĘĆ WIEŻY EIFFLA NA 130-lecie Żelaznej Damy" w Starym Ratuszu we Wrocławiu. Wystawa czynna jest do 28 listopada 2019.

Z okazji 130-lecie Wieży Eiffla, znana aktorka polsko-francuska Elisabeth Duda i artysta Jean-Paul Lubliner postanowili wystawić 130 zdjęć Żelaznej Damy w 6-ciu różnych miejscowościach w Polsce.

Jean-Paul Lubliner urodził się w Paryżu. Jego ojciec by ł Polakiem, a matka Francuzką pochodzenia ormiańskiego. Fotografik, architekt i designer. Mówi o sobie, że jest miłośnikiem sztuki. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Architektury w Paryżu La Villette. W 1980 r. wspólnie z Jean-François Bizotem utworzył francuskie radio Radio Nova. W 1990 r. założył czasopismo poświęcone modzie i trendom sztuki, słynne „Citizen K”.

Od ponad sześćdziesięciu lat, prowadzi szeroką działalność artystyczną: wystawy, realizacje i przedsięwzięcia zawodowe na całym świecie. W 1999 r. podjął niezwykłe wyzwanie - wykonywał przez rok, dzień po dniu, jedno wyjątkowe zdjęcie Wieży Eiffla! Fotografując zaskakujące sceny z życia paryskiego (dalekie od legendarnej monotonii!), o świcie, w południe czy o północy, w rytmie i barwach czterech pór roku, Jean-Paul Lubliner dodał do każdego zdjęcia napis w formie podświetlonego szyldu, odliczając dni do roku 2000. Artysta stał się świadkiem upływającego czasu, przybliżył i uwiecznił wydarzenia ostatniego roku przed nadejściem nowej ery. Podobnie jak artysta-fotograf Robert Doisneau, który uwiecznił niegdyś życie paryskie, Jean-Paul Lubliner utrwalił przejście do trzeciego millenium. 

Wieża Eiffla jest jednym z najbardziej popularnych zabytków świata. Co roku zwiedza ją 7 milionów ludzi. Roztacza swą niezwykłą aurę na cały świat. Dlatego dzieło fotograficzne Jean-Paula Lublinera poświęcone Żelaznej Damie powinno podróżować. W roku 2005 podczas Roku Francji w Chinach, artysta został wybrany, aby reprezentować swój kraj. Przedstawił wystawę zatytułowaną „Tour Eiffel, nieruchoma podróż", której uroczystą inaugurację zaszczycił swoją obecnością francuski premier Jean-Pierre Raffarin. Jean-Paul Lubliner otrzymał wówczas nagrodę FUJI AWARD dla najlepszego fotografa a minister kultury przyznał mu prawo posługiwania się znakiem tego resortu. Wspólnie z aktorką Elisabeth Dudą, Jean-Paul Lubliner postanowił, że w kolejną podróż uda się do kraju przodków. Będzie to podróż, na którą czeka od wielu lat.  

Elisabeth Duda jest polsko-francuską aktorką. Zagrała w wielu filmach długo i krótkometrażowych, wcielając się między innymi w role Cosimy Wagner, Ifigenii w Taurydzie czy Marii Sklodowskiej-Curie. Dziennikarka i prezenterka telewizyjna, napisała trzy książki, tłumaczyła sztuki teatralne. W 2017r. zajmowała się opieką artystyczną trójjęzycznej wystawy o Marii Sklodowskiej-Curie w paryskim Panteonie z okazji 150-e urodzin dwukrotnej noblistki. Jest miłośniczką i kolekcjonerką sztuki, wspiera artystów, organizuje wydarzenia, takie jak tydzień polski w Paryżu z okazji stulecia odzyskania Niepodległości, w którym wzięło udział 6000 osób. W 2019 roku postanowiła uczcić 130 lecie Wieży Eiffel’a organizując wystawę fotografii Żelaznej Damy i zapraszając do Polski ich autora, znanego paryskiego artystę, Jean-Paula Lublinera.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama