Spotkanie z Bente Kahan i pokaz „Sklepu przy głównej ulicy”

sklep przy glownej ulicyBente Kahan – piosenkarka i aktorka, uznawana za jedną czołowych wykonawczyń pieśni żydowskich w Europie – będzie gościnią Kina Nowe Horyzonty w ramach pierwszego po wakacjach spotkania w cyklu „Moje filmy”. Wybitna artystka i aktywistka kulturalna zaprezentuje widzom Sklep przy głównej ulicy, perłę Czechosłowackiej Nowej Fali, nagrodzoną Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 1966 roku. Na pokaz połączony ze spotkaniem zapraszamy w środę, 16 września, o godz. 19:00. Bilety w cenie 20 zł (normlany) i 17 zł (klubowy) można kupić na stronie internetowej KNH lub w kasach kina.

O filmie

II wojna światowa. Stolarz Anton Brtek korzysta z okazji i – na mocy nowych przepisów o „aryzacji” żydowskiego majątku – przejmuje sklep galanteryjny w centrum miasta. Mężczyzna, choć początkowo chciwy i apodyktyczny, z biegiem czasu coraz bardziej zaprzyjaźnia się z dotychczasową właścicielką – sędziwą Rozalią (nominowana za tę rolę do Oscara, związana m.in. z Teatrem Żydowskim we Wrocławiu Ida Kamińska). Tymczasem represje wobec ludności żydowskiej z każdym dniem przybierają na sile.

Bente Kahan

Piosenkarka i aktorka, uznawana za jedną czołowych wykonawczyń pieśni żydowskich w Europie. Choć urodziła się w Oslo i odnosiła sukcesy na scenach Norwegii i Izraela, wiele lat temu postanowiła trwale związać się z Wrocławiem. W stolicy Dolnego Śląska prowadzi Fundację Bente Kahan, której główne zadanie stanowi propagowanie żydowskiej historii i kultury. W 2006 roku Kahan otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Wrocławia, a w 2013 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

„Moje filmy”: Bente Kahan – Sklep przy głównej ulicy, reż. Ján Kadár, Elmar Klos | 16 września, godz. 19:00


 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show