Norwegia i cały świat online - startuje POLSKE FILMDAGER 2020!

filmdagerPrawdopodobnie jako jedyni na świecie streamujemy polsko-norweską muzyczną magię. Unosimy się ponad granicami i wymykamy się regułom czasu. Gościmy na scenie ulubieńców Spielberga i Lyncha. Smakujemy jazz po obu stronach kinowego i smartfonowego ekranu. Zastanawiamy się, gdzie rodzi się fascynacja złodzieja i malarki. Wchodzimy do wnętrza fortepianu. A Chopin inspiruje nas do rozmów o współczesności. Pierwsi w Norwegii pokazujemy film z Dawidem Ogrodnikiem w roli legendy. POLSKE FILMDAGER 2020 rozpocznie się już 10 października. Po raz pierwszy w hybrydowej formie – tradycyjnie w Oslo i Fredrikstad, a także online na całym świecie. Festiwal potrwa do 22 października.

Publiczność zniknęła. W edycji 2020 stworzymy prawdziwie festiwalową społeczność, po raz pierwszy w hybrydowej formie. Koncerty w domowym zaciszu. Wyjątkowi goście i frapujące rozmowy podczas porannej kawy albo tuż przed snem. Wystawa i wernisaż we własnym salonie. Digitale smakebiter av Polen (pierwsza w historii odsłona online Polske filmdager), to propozycja festiwalowego doświadczenia z opcjami “na wynos” oraz “last minute”. To zaproszenie nie tylko do oglądania i słuchania programu online, lecz także do aktywnego uczestnictwa i wyrażania siebie. Razem rozsmakujemy się w Polsce, bez względu na to, gdzie jesteśmy – tradycyjnie w Oslo i Fredrikstad, a także bez wychodzenia z domu. Bo smaki polskości to takie, które lubią eksperymentować i tworzyć zaskakujące połączenia.

Kroke (w języku jidysz oznaczające Kraków) wspólnie z Jorun Marie Kvernberg i Åshild Vetrhus z zespołu Tindra stworzą w Oslo norwesko-polską muzyczną magię, którą będziemy streamować również online. Steven Spielberg zachwycił się ich muzyką podczas kręcenia filmu „Lista Schindlera”. Utwór w ich wykonaniu znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha. Kroke, najznamienitsze klezmerskie trio, sięgając po inspiracje do muzyki etnicznej, pojawi się w Cosmopolite Scene z najnowszym albumem „Rejwach”. Zespół stworzy własny, unoszący się ponad granicami, formami i czasem. A regułom czasu i przestrzeni  wymkniemy się także, smakując jazz po obu stronach kinowego i smartfonowego ekranu. RGG trio zagra specjalnie dla Polske filmdager w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie. Projekt "Remembering Kosz" to połączenie koncertu, seansu i sensualnej podróży do świata muzycznej improwizacji. Jako uczestnicy festiwalu możemy skosztować tej kombinacji zarówno w sali kinowej we Fredrikstad, jak i online.

Samego Kosza zaś (gwiazdę paryskich klubów jazzowych i najlepszych sal koncertowych) spotkamy na wielkim ekranie, podczas norweskiej premiery filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Najnowszy film Macieja Pieprzycy, autora głośnego "Chce się żyć" i laureata Srebrnych Lwów za "Jestem Mordercą", to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Nad stroną muzyczną produkcji czuwał Leszek Możdżer. Film z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej wciągnie nas w opowieść o walce z wewnętrznymi demonami, a także w poszukiwania akceptacji i miłości. We Fredrikstad zasmakujemy tego, co niedostrzegalne. A to, że nikt nie jest tym, co widzimy na początku, przypomni nam dokument "Malarka i złodziej”, okrzyknięty najbardziej niezwykłym i najbardziej poruszającym filmem roku 2020. Norweska produkcja burzy fasady oczywistości, podkreśla siłę człowieczeństwa i odsłania głębokie ludzkie więzi, unosząc w powietrzu pytania: Gdzie rodzi się fascynacja złodzieja? A gdzie malarki skradzionych dzieł?

Gdzie natomiast budzi się wrażliwość na sztukę i muzykę młodego widza? We wnętrzu fortepianu i w tańcu z klawiaturą! Najmłodsi festiwalowicze rozruszają ciało podczas muzyczno-rytmicznych warsztatów familijnych, a także roztańczą świat myśli i emocji. Polske filmdager 2020 specjalnie dla dzieci i młodzieży pokaże przepiękne historie z muzyką Fryderyka Chopina w tle. Interpretacje światowej sławy pianisty Lang Langa. Uczta wizualna zaserwowana przez mistrzów animacji lalkowej 3D. Animowane teledyski – oryginalne spotkania z muzyką poważną w najlepszych polskich wykonaniach. Podniebne przygody i autentyczne rysunki młodego Chopina! Jak najlepsze skróty myślowe, w mig trafiające do wyobraźni. Widzom 18+, 30+ i wszystkim, których o wiek się nie pyta, wrażeń jak malowanych dostarczą zaś Vincent van Gogh we własnej osobie oraz znani polscy ilustratorzy, koncertujący barwą na chopinowskiej wystawie z kolekcji BWA w Zamościu.

Bo 7. edycja Polske filmdager dedykowana jest Fryderykowi Chopinowi właśnie, w 210. rocznicę jego urodzin, jako postaci wielkiego kompozytora i pianisty tworzącego na emigracji. To jeden z nielicznych polskich artystów, który dzięki ponadczasowym walorom swojej sztuki już za życia został doceniony jako wirtuoz i innowator kompozycji. Jego muzyka, zakorzeniona w polskim folklorze, współtworzy kanon europejskiej kultury. Sylwetka artystyczna i biografia twórcy, o której opowiada również wystawa zorganizowana we współpracy z Ambasadą RP w Oslo, staną się inspiracją do rozmów na temat współczesności i artystycznych wędrówek.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show