Kulturalne wydarzenia tygodnia

altPrzełomowy tydzień przed nami – już za moment najzimniejszy (rzekomo) i najkrótszy (na pewno) miesiąc roku będzie tylko wspomnieniem. Co we Wrocławiu w tym tygodniu? Zapraszam.

PONIEDZIAŁEK (24 lutego 2014 r.)

Szajba zaprasza na drugi Koncert na Ekranie, tym razem zespół Muse. W czerwcu 2013 r. w Rzymie 60,963 fanów miało okazję posłuchać największych przebojów formacji, a także materiału z najnowszego krążka grupy, 'The 2nd Law'. Wy zaś możecie tego doświadczyć w poniedziałek o 20:30.

O 19:00 w Gradiencie – improwizowane poniedziałki i podróż dookoła świata. Bohaterowie improwizacji chcą wyruszyć w podróż, jednak nie razem, a osobno. Każdy z nich ma ten sam cel: dotrzeć do wskazanego miejsca i złożyć wizytę wylosowanym z Facebooka osobom. Zadanie nie będzie proste, gdyż każda z wybranych osób będzie pochodziła z różnych części świata…

W kinie Nowe Horyzonty o 20:00 macie okazję obejrzeć najnowszy film Felixa van Groeningena „W kręgu miłości”. W trakcie seansu zetkniecie się z prawdziwą miłością, przyjaźnią, smutkiem i dramatem, a gra Veerle Baetens i Johana Heldenbergha wręcz hipnotyzuje.

WTOREK (25 lutego 2014 r.)

Animal House Project to nowoczesny kwartet tworzony przez muzyków młodej generacji, których cechuje charakterystyczna indywidualność, mająca odbicie w ich zróżnicowanych stylistycznie projektach. Kwartet gra głównie swoje własne kompozycje utrzymane w stylistyce jazzu skandynawskiego, ale bardzo mocno nawiązujące także do dokonań muzyki współczesnej i eksperymentalnej. Aby sprawdzić, czy gustujecie w tego typu przedsięwzięciach, wybierzcie się do Colloseum Jazz Cafe o 20.00.

U2 3D to ukłon Multikina w stronę fanów grupy U2. O 20:00 będziecie mieli okazję uczestniczyć w zarejestrowanym cyfrowo, trójwymiarowym zapisie koncertu. Najnowocześniejsza technika przeniesie was na stadion, byście wraz ze swoimi idolami mogli zaśpiewać takie hity jak „With or without you” czy „One”. Seanse do obejrzenia w Pasażu oraz Arkadach, bilety – 26 zł.

ŚRODA (26 lutego 2014 r.)

Instytut im. Jerzego Grotowskiego zaprasza na Kino teatralne w ramach „Monosytuacji 2”. O 20:00 zostanie wyemitowany zapis spektaklu Roberty Carreri pt. „Judyta”. Sztuka oparta jest na motywach biblijnej Judyty, jednak w sposób niestandardowy, pozbawiony stereotypów. Poruszana problematyka przemocy, wrażliwości splata się z kuszącym i śmiercionośnym erotyzmem, a wszystko to przedstawione jest w sposób drobiazgowy i skrupulatny, bez niepotrzebnej powierzchności.

W temacie okołofilmowym: Instytut Filmów Dźwiękoszczelnych w Puzzlach. Organizatorzy proponują „dziki performens, mariaż sztuk i niebywałą ucztę dla następujących części ciała: oko i ucho lewe, oko i ucho prawe, jak również serce i mózg (jeżeli znajdują się na wyposażeniu).” Wasze zmysły na pewno zostaną zaatakowane przez wiele bodźców na raz, co na pewno będzie wymagało od was podzielności uwagi, ale również będziecie mieli okazję doświadczyć czegoś niezwykłego. Start o 20:00, wchodzicie za 15 zł w dniu wydarzenia (w przedsprzedaży piątka mniej).

CZWARTEK (27 lutego 2014 r.)

„Szalone nożyczki” to spektakl o zwyczajnym dniu pracy w salonie fryzjerskim. Pozornie zwyczajnym - nagle dochodzi do morderstwa… Co dalej? Przekonajcie się sami w Teatrze Komedia o 20.

Ci, którzy zaczynają weekendowe szaleństwa już w czwartek, powinni być usatysfakcjonowani wizytą w Przyjaciołach i Znajomych. Satysfakcja powinna być jeszcze większa, jeśli zdecydujecie się na oficjalny before w Tramwaju. Rozwiązania macie więc dwa: kupujecie bilet za 3 dyszki, wsiadacie o 20:00 do tramwaju i przenosicie się w zupełnie inny wymiar funkcjonowania MPK, by po trzech godzinach dotrzeć do punktu docelowego, Willi Przyjaciele i Znajomi. Jeśli zaś cierpicie na chorobę lokomocyjną możecie na własną rękę dotransportować się do Przyjaciół… i zacząć melanż o 21:30, płacąc za tę przyjemność jedynie 5 zł. Panowie Boryn i DJ Kacpa, znani co poniektórym z Coffee Planet, które w dniu imprezy Drink the Music zatrząsnęło się w posadach, zaserwują wam dużą dawkę porządnej muzyki.

W Od zmierzchu do światu Patrycja Kosiarkiewicz z zespołem Effortless promują swój wspólny album pt. „Mój Jezus nie pija coli”. Płyta określana jest mianem najdojrzalszego krążka artystki, a jego recenzje są naprawdę korzystne. Start o 20:00, bilety za 25 zł (w dniu koncertu; przedsprzedaż – 20 zł).

PIĄTEK (28 lutego 2014 r.)

„Noc Oscarowa” w ramach ENEMEF-u. W repertuarze: Zniewolony, Tajemnica Filomeny, Wilk z Wall Street oraz Grawitacja (oczywiście w 3D). Czeka was więc około dziewięciogodzinny (start o 22:00, przewidywany koniec ok. 7 rano) maraton, w trakcie którego będziecie mogli ocenić, czy typy Amerykańskiej Akademii Filmowej były słuszne, a zupełnie przy okazji zapoznacie się z filmami, które mają największe szanse na zdobycie pożądanej przez wielu statuetki.

Ci, którzy mierzą siły na zamiary i wiedzą, że usiedzenie w jednym miejscu przez tyle godzin w ich wypadku graniczyłoby z cudem mają szansę spożytkować swoją energię w Nietocie, by pożegnać się z lutowymi melanżami przy akompaniamencie starannie wyselekcjonowanych przez Boryna kawałków.

SOBOTA (1 marca 2014 r.)

W sobotę nietuzinkowy koncert w Puzzlach. Hatti Vatti w 2014 r. ruszył z kopyta, wydając album Worship Nothing, który jest artystyczną wędrówką, składająca się w jedną spójna wizję. Do opowiedzenia tej, niejednokrotnie intymnej historii, artysta używa organicznych brzmień syntezatorów, pulsującego bassu i rytmu zapędzającego się nawet w szaleńcze rejony juke/footwork. Start o 21:00, do 23 wchodzicie za 5 zł.

Powstała z inicjatywy perkusisty, Pawła Zwirna, grupa Arlon, gra szeroko pojęty rock progresywny, a teksty ich piosenek są prostą diagnozą rzeczywistości. Mówią o marzeniach, bezradności człowieka toczącego odwieczną walkę o własne szczęście, piętnują głupotę, stawiają wiele pytań nie odpowiadając na żadne. Jeśli chcecie poznać pytania i spróbować znaleźć odpowiedzi, odwiedźcie Od zmierzchu do świtu o 20:00. Wchodzicie za dyszkę.

NIEDZIELA (2 marca 2014 r.)

O 17:00 Sceną Kameralną Teatru Polskiego zawładnie Maciek Maleńczuk z zespołem Psychodancing. Przy okazji tego koncertu moje ewentualne zachęty na nic się zdadzą – Maćka się albo lubi, albo nie. Ci, którzy darzą go sympatią nie potrzebują zachęty, a do tych, w których ta kontrowersyjna postać wzbudza antypatię nawet złote zgłoski nie przemówią. Zasygnalizuję tylko, że poza znanymi fanom przebojami na koncercie zabrzmi też kilka nieprezentowanych wcześniej utworów.

W klubie Formaty wrocławski kabaret Chyba. Inteligentny humor, silna osobowość, odważne tematy, cięty język, świetne pomysły i werwa tworzą mieszankę zachwycającą widzów. Jeśli chcecie zakończyć weekend radośnie, warto się zainteresować. Start o 18:00, bilety za 20 zł.

I aby tradycji stało się zadość: udanego tygodnia i mądrych wyborów!

Swoją drogą, pewien pan (którego z tego miejsca chciałabym serdecznie pozdrowić!) zapytał mnie ostatnio, dlaczego wszystkie artykuły z tego cyklu kończę właśnie tym zdaniem… Powody są dwa: po pierwsze życzę jak najlepiej Wam, a po drugie życzę jak najlepiej sobie – pozytywna afirmacja, karma, te sprawy…;)

Nina Elwira Matyba

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież