Wkrótce zaczną się Dziady!

dziadyJeszcze w tym roku zapraszamy na Dziady Ustęp, najrzadziej dotąd wystawianą część Mickiewiczowskich Dziadów, a przez Michała Zadarę zrealizowaną w formie muzycznego koncertu. To najradośniejsza teatralna wiadomość, jaką można zapowiedzieć w czasach pandemii.

Projekt ze wszech miar szczególny, absolutnie wyjątkowy. Zainicjowany w 2016 roku przez oddolny ruch wrocławian - Publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu, realizowany jest przez Fundację The Right to Art – Dialog ze Sztuką, założoną przez ich przedstawicieli – Magdalenę Chlastę Dzięciołowską i Pawła Zarębę.

Idea wznowienia – oddania Wrocławiowi fenomenalnych, bezprecedensowych, 14-godzinnych Dziadów stanowiła punkt wyjścia czteroletniej walki o pozyskanie środków i partnerów.  W dramatycznym momencie – po ogłoszeniu zdjęcia Dziadów z afisza Teatru Polskiego – Fundacja powołała Komitet Honorowy  w celu przywrócenia wrocławskich Dziadów/bez skrótów w reż. Michała Zadary na scenę Teatru Polskiego we Wrocławiu. Działania Komitetu dotyczyły również realizacji festiwalu DZIADÓW we wrześniu 2021 roku, profesjonalnej dokumentacji filmowej spektaklu a także zabezpieczenia pełnej scenografii.

Tym samym do walki o wznowienie wrocławskich Dziadów - które ze względu na zmiany dyrekcji i burzliwą, trudną dla aktorów i publiczności historię Teatru Polskiego we Wrocławiu po 2016 roku, nie zdążyły osadzić się w zbiorowej świadomości widzów w Polsce i na świecie - włączyli się zarówno sami realizatorzy Dziadów 2013-2016 – Michał Zadara (reżyser), Marta Streker (druga reżyserka spektaklu), Robert Rumas(scenograf), jak i osoby, które w świecie kultury i sztuki stanowią niekwestionowane autorytety – wśród nich m.in. Olga Tokarczuk, pisarka, poetka, laureatka Nagrody Nobla, Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego, Dariusz Kosiński, teatrolog i performatyk, profesor nauk humanistycznych, Tomasz Kireńczuk, krytyk teatralny i kurator projektów teatralnych, Marcin Hamkało, dyrektor Muzeum Pana Tadeusza,  menadżer kultury, redaktor i kurator oraz organizatorzy  zdarzenia, do których z ogromnym zaangażowaniem dla idei Dziadów dołączył Instytut Grotowskiego, reprezentowany przez dyrektora Jarosława Freta.

Plany wznowienia 14-godzinnych Dziadów, jako wspólnotowego, ponad instytucjonalnego zdarzenia artystyczno-społecznego, które w swojej idei miały z gigantyczną mocą egzorcyzmować wrocławską, teatralną rzeczywistość – ze względów pandemicznych musiały  jednak zostać zweryfikowane – tak, że do końca roku uda nam się wystawić Dziadów części III Ustęp.

Wybór ten podyktowany został wieloma względami. Po pierwsze – Ustęp stanowił dotąd integralną część całości Dziadów, teraz zaistnieje w formie samodzielnego spektaklu, po drugie - ta część spektaklu wciąż nie ma swojej profesjonalnej rejestracji video, po trzecie - dzięki Instytutowi Grotowskiego  może ona zostać wystawiona w przestrzeni Piekarni. Centrum Sztuk Performatywnych, co technicznie dajemożliwość wystawienie jej jeszcze w tym roku.

Zatem, WKRÓTCE ZACZNĄ SIĘ DZIADY!

Z powodu nałożenia na instytucje kultury zakazu dotyczącego organizowania wydarzenia z udziałem publiczności oraz realizowania czynności związanych z bezpośrednią obsługą zewnętrznych użytkowników (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów) spektakl zostanie zrealizowany za pomocą technologii live streaming na fanpage’uPubliczność Teatru Polskiego we Wrocławiu.
Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami i aktorami.
20 grudnia 2020 r. |19:00 | Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA
 
Na scenie zobaczymy aktorów, którzy współtworzyli Dziady 2013-2016, a za którymi zdążyliśmy się już we Wrocławiu bardzo stęsknić.

reżyseria MICHAŁ ZADARA
druga reżyserka MARTA STREKER
dramaturgia DANIEL PRZASTEK
scenografia ROBERT RUMAS
kostiumy JULIA KORNACKA i AREK ŚLESIŃSKI
światło i wideo ARTUR SIENIECKI     
muzykaJACEK „BUDYŃ” SZYMKIEWICZ
kierownictwo muzyczne JUSTYNA SKOCZEK

obsada ANNA ILCZUK, JULIA LESZKIEWICZ, MARTA ZIĘBA, JAKUB GIEL, ANDRZEJ KŁAK, IGOR KUJAWSKI, DARIUSZ MAJ, MARCIN PEMPUŚ, RAFAŁ KRONENEBERGER oraz BARTOSZ PORCZYK

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show