Czy zbrodnia może być dziełem sztuki?

martwy ptakBrutalne zbrodnie łączy intrygujący schemat – seryjny morderca pozbawia ofiary palców, a w ich usta wkłada głowy martwych ptaków. Duchy przeszłości przypomną Laurze – głównej bohaterce – o mrocznych wydarzeniach i przerażającej ludzkiej naturze. Kto okaże się sprawcą? Tego dowiemy się z „Martwego ptaka” Macieja Kaźmierczaka już 14 kwietnia.

W Łodzi dochodzi do serii makabrycznych zbrodni. Nad sprawą wyrafinowanego i perwersyjnego mordercy pracuje para śledczych – komisarz Kyrcz i podkomisarz Szolc. Sprawca nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Jest perfekcyjny. W końcu jednak popełnia błąd. Czy zrobił to przypadkowo, pod wpływem emocji? A może świadomie manipuluje śledczymi albo fabrykuje dowody, by zmylić policjantów?

W całą sprawę wplątana zostaje Laura Wójcicka, z zawodu rysowniczka. Dziewczynę fascynuje śmierć, szczególnie samotna śmierć ptaków. Dlatego intrygują ją ostatnie zbrodnie. Czy to tylko przypadek, że jest autorką portretów kolejnych ofiar mordercy? Te wstrząsające i zarazem fascynujące Wójcicką wydarzenia, skłaniają ją do refleksji na temat przeszłości. Laura wspomina swojego ojca, który znęcał się nad rodziną. Mężczyzna pewnego dnia zniknął z życia córki. Po prostu wyszedł z domu i już nigdy nie wrócił. Czy przeszłość bohaterki ma związek ze sprawą, którą żyje całe miasto? Podejrzanych będzie wielu.

Historia z „Martwego ptaka” to ciąg nawarstwiających się pytań i niewyjaśnionych z pozoru zbiegów okoliczności. Ktoś zostaje przekupiony, ktoś inny robi karierę na ludzkiej krzywdzie. Tutaj każdy skrywa tajemnice, które mogą pomóc w rozwiązaniu skomplikowanej sprawy. Para śledczych jest blisko rozwikłania zagadki, ale ciągle brakuje im tego jednego kluczowego dowodu. Stawką tej niebezpiecznej gry będzie ludzkie życie.

Maciej Kaźmierczak – autor zbioru opowiadań „Zwierzyna” (2015) oraz powieści: „Polowanie na kaczki” (2017), „Wszechmocny” (2018) i „Dziennikarz” (2020). Opublikował kilkadziesiąt opowiadań, za jedno z nich został nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Prowadzi pesymistyczny profil „Lepiej nie będzie”, a także znany jest pod pseudonimem Poważny Postczłowiek.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show