Muzyka na żywo w sercu miasta – Wrocław świętuje Dzień Europy

dzien europyJuż 9 maja, w pięciu punktach Wrocławia mieszkańcy będą mogli usłyszeć utwory lokalnych artystów. Tym razem koncerty odbędą się w niecodziennej formule. W trosce o bezpieczeństwo słuchaczy, wszyscy muzycy wystąpią przed publicznością zza szyb popularnych lokali. W ten niestandardowy sposób Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej postanowiły uczcić Dzień Europy.

To nie pierwszy raz, gdy wrocławskie Biuro Parlamentu Europejskiego oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej zapraszają wrocławian na wspólne świętowanie Dnia Europy. W tym roku jednak sytuacja jest wyjątkowa, a w odpowiedzi na nią powstają kreatywne rozwiązania i unikatowe pomysły.

Muzyka łączy ludzi i kraje

W programie znalazły się występy artystów związanych z lokalną sceną muzyczną, w których twórczości nie zabraknie także zagranicznych akcentów. Wszyscy mieszkańcy, którzy 9 maja wybiorą się na spacer ulicami miasta, będą mieli okazję usłyszeć utwory m.in.: finalisty The Voice of Poland, Bartka Deryło, wrocławskiego kolektywu DJ'sko-producenckiego Miód, tworzącego muzykę elektroniczną, punkowych Ramoles czy Damiana Kowalińskiego – gitarzysty flamenco, który wspólnie z tancerką i choreografką Anną Patkiewicz oraz perkusistą Osmarem Pegudo Álvarezem, zabierze słuchaczy w podróż do słonecznej Hiszpanii. Spacerowicze usłyszą także muzykę inspirowaną tradycją bałkańską, autorstwa miedzynarodowego zespołu Balkan Quartet.

– Wrocławscy muzycy wystąpią przed spacerowiczami w nietypowej formule, wynikającej z panujących obostrzeń. Mamy ogromną nadzieję, że ta namiastka koncertów w przestrzeni publicznej, za którymi wszyscy tęsknimy, namiastka w postaci muzycznych momentów, ucieszy zarówno mieszkańców Wrocławia, jak i przyjezdnych turystów. Jeśli ktoś w niedzielę 9 maja, przechadzając się po mieście, usłyszy piosenkę EEMEE  lub kawałek Beskres dj set by KAMP! to znaczy, że właśnie wziął udział w obchodach Dnia Europy – mówi Leszek Gaś, szef Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

W programie wydarzenia nie zabrakło również propozycji dedykowanej najmłodszym uczestnikom -  zwyciężczyni talent show Idol,  Alicja Janosz oraz Bartek Niebielecki, muzyk grupy Hoodoo Band, zaprezentują swoje utwory w autorskim programie „Alicja dzieciom”.

Artystyczne obchody mimo pandemii

Wbrew okolicznościom utrudniającym organizację spotkań i pikników, przedstawicielstwa obydwu instytucji europejskich chcą wspólnie z mieszkańcami miasta celebrować Dzień Europy, ustanowiony w rocznicę ogłoszenia Planu Schumana w 1950 roku. Święto obchodzone we wszystkich państwach Unii Europejskiej jest również doskonałą okazją, by uczcić siedemnastoletnią obecność Polski w zjednoczonej Europie.

- Mimo ograniczeń związanych z trwającą pandemią nie mogliśmy zrezygnować z upamiętnienia tego dnia. Zależało nam, by w symboliczny i radosny sposób przypomnieć wrocławianom o ich przynależności do europejskiej rodziny i przy okazji – podzielić się optymizmem w tych niełatwych okolicznościach – kontynuuje Leszek Gaś.

Podczas obchodów Dnia Europy muzyków spotkać będzie można już od godziny 12:00 za witrynami Barbary - przestrzeni Strefy Kultury Wrocław przy ulicy Świdnickiej, lokalu Karavan przy ul. Św. Antoniego, Słodowej (budynek Concordia Hub) na Wyspie Słodowej, kina Nowe Horyzonty oraz galerii Dizajn BWA. Poprzez obchody Dnia Europy wszystkie te punkty, mimo pandemii, będą mieć okazję, by  przypomnieć  o sobie mieszkańcom Wrocławia, a już niebawem będą mogły gościć ich w swoich progach.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show