Przekuj wewnętrznego krytyka w wiernego kibica

intuicjaWszyscy mamy go w swojej głowie. Czasami nam doradza, czasami zrzędzi lub krytykuje. Może nas przed czymś ostrzegać albo za coś ganić. Nie sposób go nie słyszeć, jednak sztuką jest słuchać go mądrze. O tym, czym jest „wewnętrzny głos” i jaki ma wpływ na nasze życie, pisze wielokrotnie nagradzany psycholog i neurobiolog Ethan Kross. Jego książka „Intuicja. Wewnętrzny głos – dlaczego ma znaczenie i jak go wykorzystać” w księgarniach już 28 kwietnia.

Jeśli przyznalibyśmy się przypadkowo spotkanej osobie, że rozmawiamy sami ze sobą, w najlepszym wypadku zostalibyśmy uznani za ekscentryków. A prawda jest taka, że wewnętrzny głos towarzyszy nam wszystkim. Czasami, kiedy mierzymy się z trudnym zadaniem, podnosi nas na duchu: „Dasz radę! Możesz to zrobić”. Innym razem jest naszym najsurowszym krytykiem: „Jak mogłeś to zrobić? Wszyscy będą się z Ciebie śmiać”. Te wewnętrzne dyskusje mają tak potężną moc, że mogą nie tylko zepsuć nasz nastrój, podważyć naszą samoocenę, ale nawet wpłynąć na nasze zdrowie.

Wewnętrzny głos towarzyszy każdemu z nas i w swych sądach jest często bezlitosny – nie daje zapomnieć o popełnionych błędach, wytyka najdrobniejsze potknięcia oraz snuje niepokojące wizje przyszłych niepowodzeń. Możemy jednak przerwać łańcuch negatywnych myśli, zacząć traktować siebie z życzliwością i zdjąć z siebie niepotrzebną presję. Jak się do tego zabrać? Z pomocą przychodzi Ethan Kross.

Autor, czerpiąc z doświadczeń wyniesionych z własnych badań oraz najnowszych odkryć w dziedzinie neurologii i psychologii mózgu, podpowiada, jak podnieść swoją samoocenę, wzmocnić pewność siebie i uczynić z wewnętrznego głosu sprzymierzeńca. Wiedzę naukową przeplata z historiami prawdziwych przypadków. Opisuje między innymi historię miotacza, który pod wpływem presji w trakcie meczu zapomniał, jak się gra oraz historię studentki Harvardu, która zagłębiając dzieje swojej rodziny, zapomniała, kim naprawdę jest.

Kross wyjaśnia, jak wewnętrzne rozmowy, negocjacje i krytyka kształtują nasze relacje. Ostrzega, że poddanie się wrogiej „paplaninie” z samym sobą może mieć negatywne skutki dla naszego samopoczucia, relacji z bliskimi i efektywności w pracy. Może również tworzyć niepotrzebną presję, która – podobnie jak w przypadku miotacza – okaże się nie do zniesienia.

Czy możemy odzyskać kontrolę nad naszym wewnętrznym głosem? Jak udowadnia autor - tak! Na szczęście każdy z nas jest wyposażony w narzędzia, których potrzebujemy, aby nasz wewnętrzny głos stał się naszym sprzymierzeńcem. O istnieniu tych narzędzi często nie zdajemy sobie nawet sprawy – są to określenia, których używamy do myślenia o samych sobie; techniki i rytuały, które stosujemy oraz relacje, jakie nawiązujemy w domu czy w pracy. Już samo poznanie ich stanowi pierwszy krok do stworzenia lepszej relacji z samym sobą.

„Intuicja. Wewnętrzny głos – dlaczego ma znaczenie i jak go wykorzystać” to obfitująca w przykłady, fachowa, a zarazem przystępna książka, która daje nam moc do zmiany najważniejszej rozmowy, którą prowadzimy każdego dnia – rozmowy z nami samymi!

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show