Wielkie święto dzieci i literatury 1 czerwca startuje Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki we Wrocławiu!

ojce i dziatkiJuż 1 czerwca Wrocław zmieni się w prawdziwe królestwo literatury. W ten dzień rozpocznie się po raz kolejny Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki. W ciągu kilku dni znakomici twórcy książek dla młodego czytelnika postarają się udowodnić, że kontakt z literaturą może być początkiem wielkiej przygody. Czy im się uda? Warto się przekonać.

W programie:

●    warsztaty z artystami, podczas których uczestnicy przekonają się, że kreatywność jest zaraźliwa, a prace dzieci mogą zajmować równie ważne miejsca jak te, znakomitych, dorosłych ilustratorów;
●    spotkania i zabawy literackie z autorami, które wyjdą znacznie poza mury bibliotek;  
●    poza tym wystawy, które okażą się kryć zakodowane tajemnice…  a także takie, których można stać się współautorem i zmienić bieg historii…

Główną ideą festiwalu jest międzypokoleniowość, zatem na wydarzenia zaproszone są całe rodziny. Spotkania oraz podejmowane przez gości tematy mogą stać się inspiracją do tego, jak wspólnie spędzać czas, ale też do ważnych rozmów na tematy bliskie życiu dziecka.  

Jak podkreślają organizatorzy Festiwalu, w ich programie bardzo ważna jest równowaga: pomiędzy nowymi fascynującymi trendami a docenioną klasyką. Dlatego w ramach Inauguracji z dziećmi i ich opiekunami spotka się pierwsza dama Polskiej Szkoły Ilustracji, ambasadorka Festiwalu – Teresa Wilbik. Pod jej okiem oraz przy wsparciu merytorycznym powstanie Dziecięca Festiwalowa Szkoła Plakatu. A gdy plakaty w wielu alternatywnych wersjach będą ukończone, wszyscy zostaną zaproszeni na mapping, czyli multimedialne widowisko zrealizowane na podstawie ilustracji artystki.

W kolejnych dniach w ramach Festiwalu spotkać można będzie m.in.: Kristin Roskifte, Dominikę Czerniak-Chojnacką, Przemysława Liputa, Agnieszkę Dąbrowską, Katarzynę Ryrych.

Ważną częścią programu będą spotkania z norweską literaturą dla młodego czytelnika. Młodszym dzieciom Kristin Roskifte udowodni, że od matematyki do literatury nie jest tak daleko, jak wielu humanistom się wydaje.

Podczas warsztatów komiksowych z Malin Falch i gry terenowej na podstawie jej książek nieco starsze dzieci sprawdzą swoją odwagę i kreatywność, a ekspozycja wystawiennicza zainteresuje wszystkich, bez względu na wiek.  Do tego w bibliotekach zostaną zaprezentowane najciekawsze książki norweskich autorów, które mogą okazać się inspirujące także dla rodziców.

Organizatorzy pamiętają o dzieciach pochodzenia ukraińskiego mieszkających we Wrocławiu. To im dedykowana jest polsko-ukraińska wystawa w przestrzeni miasta, przypominająca, jak wiele nas łączy. Przy współpracy z Fundacją Go’n’Act zostaną zorganizowane także integracyjne gry podwórkowe oraz nie tylko międzypokoleniowe, ale międzynarodowe warsztaty kulinarne.

Finał wydarzenia zostanie poświęcony idei pokoju. Drzewo opowieści to opowieść o dzieciach, o ich marzeniach i pasjach. O tym, że w tej różnorodności jest jedna cecha, która je łączy – brak zgody dla wojny, gdziekolwiek na świecie.

Wszystkie spotkania są bezpłatne, ale liczba miejsc ograniczona, dlatego obowiązują zapisy:
https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-wroclaw/
https://ojceidziatki.nakiedy.pl/site/?c[]=5536

Festiwal Ojce i Dziatki we Wrocławiu jest organizowany przez Fundację Czas Dzieci w partnerstwie z Miejską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.
Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach Działania 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” Programu Kultura z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.
Działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show