Kulturalne wydarzenia tygodnia

altTen tydzień również koncertami stoi – od zespołów, które lata temu uplasowały swoją wysoką pozycję na rynku muzycznym, przez wokalistów, którzy niedawno zadebiutowali, do grup, które są znane w konkretnych kręgach od jakiegoś czasu. Zapraszam.

PONIEDZIAŁEK (10 marca 2014 r.)

O 20:00 w Biurze Festiwalowym Impart – Marek Dyjak. Fani nazywają go polskim Tomem Waitsem, Elżbieta Zapendowska mówi o nim „najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym”. Specyficzny sposób bycia i bezkompromisowość wyraźnie określiły jego ścieżkę muzycznej kariery. W poniedziałkowy wieczór Marek Dyjak zaprezentuje na swoim koncercie jedenaście najpiękniejszych piosenek największych polskich piosenkarek i tekściarek, m. in. Agnieszki Osieckiej, Katarzyny Nosowskiej, Edyty Bartosiewicz, Katarzyny Groniec.

WTOREK (11 marca 2014 r.)

Ośrodek Działań Twórczych Światowid również zaprasza na spóźnione życzenia z okazji dnia kobiet – podczas koncertu przygotowanego przez Teatr Światowid pod opieką artystyczną Danuty Mądrzyckiej-Balawender zabrzmią zabawne wiersze i piosenki z myślą o wszystkich paniach.

ŚRODA (12 marca 2014 r.)

W ramach „Monosytuacji 2” w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego - „Śmieszny staruszek”. Spektakl lalkowy dla dorosłych będący inscenizacją dramatu Tadeusza Różewicza. Nowatorskie podejście reżysera i rozbicie głównego bohatera na kilka postaci to próba odczytania znanego dramatu na nowo.

W Bezsenności o 19:00 – Emergenza, czyli największy i najpopularniejszy na świecie międzynarodowy festiwal muzyczny poświęcony młodym zespołom. Impreza zorganizowana jest z niemałym rozmachem – festiwalowe koncerty odbywają się w 33 krajach Europy, Ameryki Północnej, Japonii i Oceanii, a liczba zespołów, które dotychczas wzięły udział w rywalizacji o tytuł najlepszego młodego zespołu na świecie sięga 10 000.

W środę w Bezsenności macie okazję wziąć udział w pierwszym półfinale festiwalu – muzycznie będziecie obracać się w kręgach metalu i rocka i usłyszycie 10 zespołów: Demonstracja, Charles Moon, Wolf eat the Sheep, Shades of Gray, Nymphill, Ledvo Sapiens, The Cage, Daruma, Henry Spencer, Angry Again.

O 20:00 w Puzzle – Napszykłat, czyli Robert Piernikowski (znany również z solowej twórczości) oraz Marek Karolczyk. Duet proponuje eksperymentalną elektronikę, noise, post dubstep i hip hop, a wszystko to scala głos Roberta. W dniu koncertu wejściówki za 20 zł. Jeżeli wahacie się, czy wstąpić do Puzzli, rzućcie okiem na stronę wydarzenia (https://www.facebook.com/events/777905748889813) i przeczytajcie krótkie relacje z ostatniego OFF festiwalu – innej rekomendacji chyba nie trzeba.

O 21:00 start 4. urodzin Szajby. Z tej okazji klubokawiarnia gościć będzie u siebie zespół Mikromusic, charakteryzujący się pięknymi melodiami oraz kunsztem warsztatowym. Ich muzyka to fuzja jazzu, trip-hopu i rocka z domieszką ludowości. Dodatkowym walorem twórczości grupy jest enigmatyczny głos Natalii Grosiak. Kupując bilety w dniu koncertu, wchodzicie za 30 zł. Robiąc to wcześniej jesteście o 5 złotych do przodu.

CZWARTEK (13 marca 2014 r.)

O 20:00 w Eterze koncert Dawida Podsiadło. Choć wokalista aktywnie działa w dwóch zespołach, szerszej publiczności znany jest z programu X-Factor. W trakcie występu zabrzmią utwory Dawida z jego płyty0” Comfort and Happiness”.
W Alibi, też o 20:00, Poluzjanci. W 1995 r. studenci Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach postanowili założyć zespół. Pomysł ten zaowocował wieloletnią już działalnością grupy, która muzycznie łączy różne nurty – od fanku to jazz-rocka.

Alive zaprasza zaś na koncert Shamboo i Muńka, promujący krążek TATA, o którym można przeczytać tak: „płyta, która nie powstała dzisiaj, wczoraj a nawet przedwczoraj. To spełnienie marzeń dwóch chłopców z częstochowskiej piaskownicy, w której to jeden drugiego uczył co dobre - a co złe, a smak mokrego bruku z ulicy Tetmajera, zapach palonego koksu z pobliskiej huty Bieruta - huk przetaczanych wagonów i szarość dzielnicy Raków kształtowały ich świadomość.”

PIĄTEK (14 marca 2014 r.)

O 18:30 w Alibi koncert trzech zasłużonych dla rodzimego ciężkiego grania zespołów, które wyruszyły we wspólną trasę koncertową oraz grupy Veal, reprezentującej lokalną scenę dolnośląską. Frontside, Virgin Snatch i Chainsaw prezentują różne odmiany muzyki metalowej, jednak wszystkie fantastycznie grają na żywo. Wchodzicie za 4 dyszki.

O 20:00 w Łykendzie wystąpi zespół Manasuna, łączący w swojej muzyce orientalne rytmy i elektronikę. Próbka tego, jak wyglądają ich koncerty tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=Hz4dsH5ZzTw&;list=UUxXBbC85qWeVQ-9D1xc4aMg.

O 20:30 w Capitolu kabaret Neo-Nówka zabierze wszystkich chętnych w „Pielgrzymkę do miejsc śmiesznych”, czyli miejsc, w których nic nie jest takie, jakie być powinno. W programie zobaczycie wyraziste postacie, kąśliwe pointy i charakterystyczny dla Neo-Nówki pazur. Nie zabraknie również autorskich piosenek i muzyki na żywo.

SOBOTA (15 marca 2014 r.)

O 19:00 w Sali Audytoryjnej WCK Lady Pank w wersji akustycznej – i chyba bardziej reklamować koncertu nie trzeba?;)
W Puzzlach o 21:00 start sezonu 2014 Rap Szalet. Tej soboty bardziej bitowo niż rapowo, jednak na pewno z rozmachem. Na muzycznej scenie wystąpi bowiem Tuesday Born, pianista jazzowy, producent i wokalista, wykorzystujący w swojej twórczości eteryczne rytmy afrykańskie.

W Łykendzie –Klezmafour, czyli szaleństwo klemzersko-bałkańskie, promujące najnowszy album zespołu „W górę”. Aby zachęcić was do wzięcia udziału w koncercie zacytuję organizatorów Internationales Klezmer Festival Fürth: „Muzyka zespołu Klezmafour jest głęboko zakorzeniona w żydowskim folklorze, jednak zawiera wiele oryginalnych, żywiołowych kompozycji. Ich ekscytujące koncerty są świetnym przykładem harmonijnego zgrania muzyków. Klezmafour to coś więcej niż tylko powiew świeżości w muzyce klezmerskiej, to istny huragan!”.

NIEDZIELA (16 marca 2014 r.)

Marek Jackowski swój ostatni koncert zagrał w zeszłym roku w klubie Alive we Wrocławiu. Ku jego czci klub zorganizował koncert upamiętniający artystę. Do współpracy zaprosił m. in. Macieja Maleńczuka, Anię Wyszkoni i Piotra Cugowskiego. Początek koncertu o 19:00.

W Biurze Festiwalowym Impart, o 19:00, koncert zespołu Raz, dwa, trzy, łączącego od 20 lat rocka ze współczesną poezją.

O 19:30 w Hali Orbita – Kult unplugged, koncert prezentujący szczególne i unikalne oblicze zespołu, którego nazwa trafnie odwołuje się do jego pozycji w historii polskiej muzyki rockowej.

Ja, jak zawsze, życzę Wam udanego tygodnia i mądrych wyborów!

Nina Elwira Matyba

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież