„Inny świat” nagrodzony ORŁEM 2014

altKoprodukowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) film „Inny świat” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej nagrodzony został Polską Nagrodą Filmową – Orłem 2014 dla najlepszego filmu dokumentalnego. „Inny świat” to wzruszająca i pełna poczucia humoru opowieść wybitnej aktorki filmowej i teatralnej Danuty Szaflarskiej, która wprowadza widza w świat swoich wspomnień.

Polska Akademia Filmowa, zrzeszająca prawie 600 reprezentantów branży filmowej, już po raz 16. przyznała nagrody Orły. W kategorii „najlepszy film dokumentalny” nagrodzony został koprodukowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny film Doroty Kędzierzawskiej i Artura Reinharta „Inny świat”. Film rywalizował o nagrodę z dwoma innymi obrazami: „Miłością” w reż. Filipa Dzierżawskiego i filmem Pawła Łozińskiego „Ojciec i syn”.

„Inny świat” to filmowa historia o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska - wybitna polska aktorka filmowa i teatralna jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka. Oszczędna forma i zdjęcia Arthura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z filmowych produkcji, z których słynie Danuta Szaflarska – „Zakazanych piosenek”, „Skarbu”, „Pożegnania z Marią” czy „Pora umierać”, tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka. Przez symboliczne 97 minut filmu, które jest bezpośrednim nawiązaniem do wieku aktorki - Danuta Szaflarska w czasie powstawania filmu miała 97 lat - widzowie mają okazję zobaczyć świat widziany oczami tej wyjątkowej osobowości polskiej kultury.

20 kwietnia „Inny świat” będzie można zobaczyć na antenie TVP Kultura.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież