Lawendowe wzgórza czyli edukacja na wysypiskach śmieci

Lawendowe wzgórzaW ostatnich dniach odbyła się konferencja dotycząca rekultywacji wysypisk na Dolnym Śląsku, czyli inicjatywa zmiany dolnośląskich składowisk odpadów komunalnych w zielone wzgórza z wytyczonymi ścieżkami edukacyjnymi.

Spotkanie dotyczyło podsumowania roku 2013 oraz przedstawienia planów dotyczących koncepcji zmiany dolnośląskich składowisk odpadów komunalnych w zielone wzgórza z wytyczonymi ścieżkami edukacyjnymi. Przedsięwzięcie to powstało głównie dzięki dotacji z Unii Europejskiej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Wskutek zaangażowaniu Dolnośląskiej Inicjatywy Samorządowej, która została utworzona przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej i dziewięciu gminom regionu, naturze zostanie przywrócone 9 dolnośląskich składowisk odpadów komunalnych.

Wartość projektu wynosi 32 mln zł. 25 mln zł zostanie dofinansowana z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko, a 7 mln zł pochodzić będzie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Należy również zaznaczyć, iż Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa jest pierwszą tego typu spółką, która uzyskała tak duże dofinansowanie do tego rodzaju przedsięwzięcia.

Na dzień dzisiejszy w projekcie bierze udział 9 gmin: Przemków, Mietków, Zgorzelec, Sulików, Polanica Zdrój, Ziębice, Sobótka, Siechnice oraz Bystrzyca Kłodzka.

Jednak udziałem w takim projekcie jest zainteresowanych kolejne 14 gmin.

Dzięki planom renaturalizacji projekt uzyskał nazwę „Lawendowe wzgórza”

Założenie zostanie zrealizowane i zakończone w grudniu 2015 roku, a już od 2007 r. gminy, które uczestniczą w projekcie i poniosły koszty związane z rekultywacją mogą starać się o zwrot poniesionych wydatków.

Unia Europejska zobowiązała Polskę do uporządkowania składowisk odpadów komunalnych, w przypadku niewywiązania się z postanowień dyrektyw Polska będzie musiała zapłacić wysokie kary.

Na dzień dzisiejszy w województwie dolnośląskim pozostaje jeszcze 40% obszarów do zagospodarowania i uporządkowania.
Dlatego też Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu zachęca dolnośląskie gminy do udziału w projekcie, i uporządkowania składowisk odpadów.

hch

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież