Kulturalne wydarzenia tygodnia

altWiosna ma chyba wahania nastrojów, bo – nie licząc krótkiej przerwy – raczej zimno. W związku z tym, że aura nie sprzyja spacerom, zapraszam na cotygodniowy przegląd wydarzeń kulturalnych – być może znajdziecie propozycję, która zrekompensuje wam deszczowe dni.

PONIEDZIAŁEK (24 marca 2014 r.)

W Kinie Nowe Horyzonty odbywa się przegląd legendarnych produkcji Hollywood, które rzadko goszczą na wielkim ekranie. W ramach akcji „Arcydzieła amerykańskiego kina. 90 lat Warner Bross.” w poniedziałkowy wieczór zostanie wyświetlony film Stevena Spielberga „Kolor purpury”, w którym brawurowo zadebiutowała Whoopi Goldberg. Aby przybliżyć wam nieco fabułę filmu, zacytuję jego opis ze strony NH: „Maltretowana przez męża i pomiatana przez czwórkę jego dzieci z pierwszego małżeństwa Celie z całych sił stara się posłusznie wykonywać obowiązki przykładnej żony. Gdy do jej domu przybywa siostra, Nettie, szukając schronienia przed okrutnym ojcem, jej mąż, Albert, wyrzuca siostrę za drzwi, ponieważ ta odrzuca jego zaloty”. To pierwszy film Spielberga poruszający problem rasizmu i mniejszości etnicznych. Jeżeli ktoś prowadzi listę 100 filmów, które warto zobaczyć w swoim życiu, a „Kolor purpury” nie jest jedną z pozycji, warto go dopisać, a po poniedziałkowym seansie zaznaczyć jako obejrzany.

WTOREK (25 marca 2014 r.)

O 19:00 w Alibi koncert ROOM 94 promujący debiutancki album tego czteroosobowego zespołu z północnego Londynu. Grupę cechuje świeże, energetyczne, pop-rockowe brzmienie oraz umiejętność tworzenia rewelacyjnej atmosfery w trakcie koncertów.

O 20:15 przedpremierowy pokaz filmu „Hardkor disco” z udziałem jego twórców. Jest to debiut filmowy Krzysztofa Skoniecznego, wielokrotnie nagradzanego za teledyski do piosenek takich twórców jak Katarzyna Nosowska, Monika Brodka czy Jamal. W roli głównej wystąpił Marcin Kowalczyk, laureat m. in. Nagrody Aktorskiej Festiwalu Filmowego w Gdyni. Opis filmu, przytoczony ze strony organizatora zarysowuje po krótce fabułę: „Współczesna, pełna kontrastów metropolia. Nowobogaccy rodzice i ich pochłonięte hedonizmem, żyjące chwilą dzieci, wokół nich rzeczywistość, w której wzbiera gniew i napięcie bliskie eksplozji. W takiej scenerii poznajemy Marcina, młodego chłopaka, który zaraz po przyjeździe do miasta spotyka trochę młodszą od siebie Olę. Zafascynowana nim dziewczyna zaprasza go do swojego świata, w którym królują mocne używki, niekończące się imprezy artystycznej bohemy i nielegalne wyścigi samochodów. Marcin przyjechał jednak z głęboko skrywaną tajemnicą i dokładnym planem zemsty, o którym ani dziewczyna, ani jej najbliżsi nie mają pojęcia…”. Seans odbędzie się w Nowych Horyzontach.

ŚRODA (26 marca 2014 r.)

O 20: 00 w Puzzlach – Instytut Filmów Dźwiękoszczelnych, czyli kolejna uczta dla oczu, uszu, serca i mózgu. Ponownie będzie to mariaż figli, pomyłek, szyderstw i niczym nieskrępowanego śmiechu. O tym, co zostanie wyświetlone w środowy wieczór nie mogę Wam nic powiedzieć – sami organizatorzy tego nie wiedzą… Cytując klasyka – pełen spontan!
Dla tych, którzy mają pewien dystans do szalonych interpretacji artystycznych i nazywają je raczej gwałtem na sztuce niż świeżym spojrzeniem, znalazłam ciekawą propozycję w Centrum Inicjatyw Artystycznych. „MIMO-ZA, czyli profil damy” to monodram inspirowany biografią i twórczością Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Fani twórczości tej poetki na pewno powinni zainteresować się tym spektaklem – być może pomoże im spojrzeć na jej wiersze pod innym kątem i pozwoli odkryć nieodkryte?

CZWARTEK (27 marca 2014 r.)

Od 19:00 w Nietocie (a właściwie w Tocie) giełda płyt winylowych, zorganizowana specjalnie dla koneserów czarnych krążków. Płyty z dbałością wyselekcjonowane przez trzech DJ-ów czekają na nowych właścicieli. Aby zapewnić wam komfort psychiczny wynikający z pewności, że dokonaliście najlepszego z możliwych wyborów, organizatorzy przygotowali stanowisko odsłuchowe, na którym będziecie mogli upewnić się, że wasza decyzja jest słuszna. Bo łatwa na pewno nie będzie… A od 22:30, kiedy wszyscy będą usatysfakcjonowani łupami, Boryn i jego goście – Daniel Drumz i Michał Zakrzewski – zapraszają do zabawy.

PIĄTEK (28 marca 2014 r.)

O 19:00 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego – „Stand-up Witkacy”, czyli połączeniu formy stand upu z twórczością buntowniczego artysty, życiowego performera, rebelianta walczącego o wartości – Stanisława Ignacego Witkacego. „Ten one-man-show w wykonaniu charyzmatycznego Wiesława Cichego, wzbogacany rewelacyjną muzyką i świetnie zaaranżowanymi piosenkami, to błyskotliwy, mądry i śmieszny teatralny wieczór” – czytamy na stronie Teatru Polskiego. Dodam jeszcze, że konsultacji dramaturgicznych udzielił Piotr Rudzki – niepodważalny znawca Witkacego oraz bardzo charyzmatyczna osoba.

O 20:00 w Od zmierzchu do świtu – Róże Europy, czyli występ zespołu, którego muzyka przepełniona jest przebojowością, ciekawą warstwą literacką oraz uniwersalnym, wielopokoleniowym przesłaniem.
Również o 20:00, ale za to w Łykendzie, połączenie panku, ska i reggae serwowane przez Zabili Mi Żółwia. Zespół kładzie nacisk na dobrą zabawę słuchaczy, zwracając szczególną uwagę na rytm i melodię – fani powinni być co najmniej zadowoleni.

A o 21:00 w Alibi koncert promujący najnowszą płytę Jamala – „Miłość”. Co artyści mówią o płycie, na którą kazali fanom czekać pięć lat? „Jeśli ta płyta wyszłaby wcześniej, byłaby po prostu słaba. Dojrzałem, wszyscy potwornie dojrzeliśmy, a to wymaga czasu. Gojenia ran i marnowania blizn. Oprócz tego całe mnóstwo przyziemnych historii. Ale moja babcia zawsze mówiła, że na dobre się czeka”. I babcia – jak to babcie mają w zwyczaju – miała rację – słuchaliście utworów z tej płyty…?;)

SOBOTA (29 marca 2014 r.)

W ramach cyklu „Monosytuacje 2” – „The Lover”. Spektakl Agnieszki Bresler i Diega Pileggiego opowiadający w poruszający sposób o konfliktach, zbliżaniach, napięciach pokazanych przez słowa, gesty i spojrzenia. Widzowie mają szansę spojrzeć na często nieuchwytną, niewidoczną dla innych sferę, która pojawia się w każdym związku. Spektakl realizowany jest w języku angielskim, a obejrzeć go można, jak zawsze, w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego. Start o 19:00.

NIEDZIELA (30 marca 2014 r.)

O 19:00 w Eterze swoją najnowszą płytę będzie promował zespół Illusion. Wielu z was jest pewnie zaskoczonych, że grupa wciąż tworzy, a oni zrobili fanom niespodziankę i po 15 latach ponownie wkroczyli na rynek muzyczny. O albumie opowiadają w ten sposób: „Wyszły rzeczy ciekawe, na pewno miejscami wielu zaskoczymy. To nie będzie kopia Illusion sprzed 15 lat. To ma być Illusion dzisiaj”. Sprawdźcie to.

Ja, jak co tydzień, życzę wam mądrych wyborów, udanego tygodnia i słońca zza chmur!

Nina Elwira Matyba

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież