Zakończenie zmagań na centralnych zawodach użyteczno-bojowych pododdziałów wojsk inżynieryjnych

Zwycięstwo saperów z Niska
Drużyna z 16 batalionu saperów 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, biorąca udział w centralnych zawodach użyteczno – bojowych, okazała się być najlepszym pododdziałem Wojsk Inżynieryjnych Sił Zbrojnych. Gospodarzem dwudniowej rywalizacji było Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.
Centralne zawody użyteczno – bojowe drużyn saperskich odbyły się na obiektach szkoleniowych wrocławskiego Centrum Szkolenia, a uczestniczyło w nich blisko 150 żołnierzy, reprezentujących jednostki wojskowe:  
•1 Brzeski Pułk Saperów
•2 Mazowiecki Pułk Saperów
•2 Pułk Inżynieryjny
•5 Pułk Inżynieryjny
•21 Brygada Strzelców Podhalańskich
•12 Dywizję  Zmechanizowaną  
•16 Dywizję Zmechanizowaną  
•11 Lubuską Dywizję  Kawalerii Pancernej 
•6 Brygadę Powietrznodesantową
•25 Brygadę Kawalerii Powietrznej
Po raz pierwszy w zawodach udział wzięły reprezentacje Marynarki Wojennej:
3 Flotylla Okrętów oraz 8 Flotylla Obrony Wybrzeża, a także Sił Powietrznych: 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego.
 
W każdej z trzynastu jednostek przeprowadzono wewnętrzne zawody, mające na celu wyłonienie najlepszych reprezentacji, które uczestniczyły we współzawodnictwie na szczeblu centralnym.
 
Zawody użyteczno – bojowe miały na celu ocenę zdolności bojowej pododdziałów inżynieryjnych Rodzajów Sił Zbrojnych oraz uświetnienie obchodów Miesiąca Wojsk Inżynieryjnych.
 
Drużyny wykazały się wysokim poziomem wyszkolenia zarówno specjalistycznego, jak i ogólnowojskowego, a w trakcie wykonywania poszczególnych konkurencji widać było ogromne zaangażowanie i determinację każdego z zawodników.
 
W pierwszym dniu zawodnicy musieli wykazać się umiejętnościami w strzelaniu z kbk AKMS na celność i skupienie oraz rozpoczęli czynności związane z rozpoznaniem inżynieryjnym mostu w celu ustalenia sposobu jego zniszczenia oraz rozpoznaniem odcinka drogi.

Drugi dzień saperskiej rywalizacji obejmował zakończenie konkurencji specjalistycznych z dnia poprzedniego oraz pokonanie pętli taktycznej, na którą składały się: marszobieg na dystansie 3000 metrów, udzielanie pomocy rannemu żołnierzowi, posługiwanie się indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami, pokonywanie przeszkody wodnej łodzią saperską, rzut kołem ratunkowym, odnalezienie i oznakowanie zapory minowej na podstawie meldunku z założenia zapory minowej, określenie szerokości przeszkody wodnej sposobem geometrycznym oraz przygotowanie do pracy radiostacji  i nawiązanie łączności z korespondentem.
Sprawne pokonanie „morderczej pętli” zadecydowało o końcowym wyniku zawodów. Tutaj liczyła się każda sekunda i każdy zdobyty punkt. 
 
W wyniku pełnej zaangażowania i ambicji rywalizacji drużyny saperów uzyskały następujące wyniki końcowe:
•I miejsce – drużyna saperów 16 batalionu saperów 21. Brygady Strzelców Podhalańskich
•II miejsce – drużyna saperów 15 batalionu saperów 16. Dywizji Zmechanizowanej 
•III miejsce – drużyna saperów 5 Pułku Inżynieryjnego
Do tegorocznej edycji zawodów zwycięzców przygotował wielokrotny ich uczestnik, a także kilkukrotny ich zwycięzca, sierżant Marek Jankowski, który nie krył zadowolenia i dumy ze swoich podopiecznych.
 
Ceremonia zakończenia zawodów odbyła się na terenie wrocławskiego Centrum Szkolenia, w ramach obchodów Święta Wojsk Inżynieryjnych.
Za zwycięstwo w zawodach, drużyna saperów z Niska odebrała z rąk Szefa Oddziału Szkolenia Zarządu Inżynierii Wojskowej Inspektoratu Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych pułkownika Bogdana PAPIERSKIEGO, puchar przechodni Szefa Zarządu Inżynierii Wojskowej, puchar za zajęcie I miejsca oraz medale i dyplomy.
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show