Nowe potrzeby - nowe standardy mieszkań

nowe standardy mieszkańJedną z podstawowych potrzeb człowieka jest posiadanie własnego miejsca - domu, który zapewni schronienie i poczucie bezpieczeństwa. Na przestrzeni lat tendencje, oczekiwania i potrzeby względem lokali mieszkaniowych bardzo się zmieniły. Nowa rzeczywistość kreuje inny styl życia ludzi, inne kierunki rozwoju, systemu pracy czy sposobu spędzania wolnego czasu. Zmiany te determinują również modyfikacje warunków mieszkaniowych współczesnego społeczeństwa.

Transformacja

Zmiana stylu i poziomu życia ludzi dokonuje się wraz z przekształceniami cywilizacyjnymi. Społeczeństwo bogacąc się, zmienia swoje wartości, również względem poziomu i warunków mieszkaniowych. Spoglądając chociażby na trwający obecnie proces reurbanizacji, możemy zauważyć skrajne różnice. Jeszcze nie tak dawno, pokolenie Baby Boomers marzyło o mieszkaniach na przedmieściach, z dala od miejskiego zgiełku. Dziś obserwujemy powrót ludzi do miast - chcą żyć, uczyć się i realizować zawodowo w wielkim mieście, które daje im niezliczone możliwości. – Współcześnie za najlepszą lokalizację do życia uznaje się ścisłe centrum, skąd wszędzie blisko, a występujące tam dobre połączenie komunikacyjne zapewnia dojazd do każdego punktu na mapie miasta – komentuje Emil Basta, specjalista ds. sprzedaży, WPBM „Mój Dom” SA.

W odniesieniu do rodzaju obiektów mieszkaniowych, wyróżnić można wiele znaczących zmian. – W latach 80-tych, nowe mieszkanie w wielkiej płycie było marzeniem niemalże każdego Polaka. Dziś sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Kupujący nowe M rozglądają się za apartamentami w kameralnej, niewysokiej zabudowie z dobrze zaprojektowanymi elementami małej architektury przed obiektem lub w jego niedalekiej okolicy. Obecnie, inwestycje mające największy popyt na rynku obiektów wielorodzinnych to takie, które oferują kameralne mieszkania w centrum miasta – dodaje Emil Basta. Za nieatrakcyjne uznaje się lokale umiejscowione na terenie wielkich blokowiskach, które kojarzone są z nieprzyjacielskimi środowiskami społecznymi i starymi rozwiązaniami aranżacyjnymi pod kątem układu mieszkań – małe, ciemne i ciasne pomieszczenia.

Moda na design

Trendy w urządzaniu mieszkań również przeszły ogromną metamorfozę. Dziś liczy się design, funkcjonalność i otwarta przestrzeń. Niegdyś o designie nikt nie słyszał, a funkcjonalność była głównym kryterium wyboru domowego wyposażenia. Gusta i preferencje dekoracyjne również były zupełnie odmienne. Ściany mieszkań ozdabiano dywanami, licznymi obrazkami i malowanymi talerzami. Meblościanki zajmowały większą część salonu, a liczne filiżanki, wazony, patery z owocami, wyeksponowane na półkach i całej powierzchni pokoju, przytłaczały i zagracały całe pomieszczenie. Dobrze świadczące o właścicielu mieszkania firanki, dziś uznawane są za przeżytek i mordercę naturalnego światła. Częściej wykorzystuje się je jako dekorację do zasłon, niż praktyczną osłonę od ciekawskich oczu sąsiadów i jak dawniej - element obowiązkowy każdego porządnego domu.

Nowe trendy w wyposażeniu mieszkań dyktują minimalistyczno-praktyczne rozwiązania. Im mniej ozdób, tym lepiej. W zamian za to wszystkie narzędzia, niezbędne przedmioty wykorzystywane w domu, wzbogacone zostały o nietuzinkowy design, by stały się nie tylko przydatne, ale i dodawały uroku całej przestrzeni.

Inne mieszkanie

Rozmieszczenie pomieszczeń w domowej przestrzeni różni się od dawnych standardów. To naturalne zjawisko - za zmianą stylu życia stoją kolejne modyfikacje, m.in  mieszkaniowe. Małe, ciemne pokoje to już relikt przeszłości, dziś liczą się jasne i otwarte przestrzenie. Dawniej na tej samej powierzchni, np. 60 mkw. projektanci zaprojektowaliby do trzech lub nawet czterech pomieszczeń. Dziś w ich miejsce powstałyby dwa przestronne, dobrze doświetlone pokoje, w których lokatorzy będą mogli w pełni się zrelaksować i żyć komfortowo. Naturalne światło odgrywa bardzo ważną rolę w procesie regeneracji naszego organizmu i utrzymania dobrego samopoczucia. Dziś najbardziej powszechny model rodziny to 2+1, w przeszłości było zupełnie inaczej, stąd też inne oczekiwania względem domowej przestrzeni.

Trendy współczesnego designu wskazują na minimalizm, który przejawia się nie tylko w krajobrazie dzisiejszych miast, budynków, ale i wystroju  oraz  układzie wnętrz. Dziś mniej znaczy więcej - mniej pokoi jest równoznaczne z większą, otwartą przestrzenią.  Zmiany te podyktowane są cywilizacyjnymi przekształceniami człowieka i całej przestrzeni, w której funkcjonuje. – Kształtuje się nowy krajobraz miast oraz odmienne trendy w projektowaniu  pomieszczeń obiektów mieszkaniowych - inny układ pokoi. Nowe potrzeby i styl życia współczesnego mieszkańca metropolii mają odzwierciedlenie w ich prywatniej, domowej przestrzeni – podsumowuje Emil Basta z WPBM Mój Dom SA.

 

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show