Rekordy cenowe na rynku mieszkaniowym we Wrocławiu

mieszkaniaWe Wrocławiu rozmiar idzie w parze z ceną. W stolicy Dolnego Śląska apartamenty w Sky Tower śrubowały rekordy cen minionego półrocza. Generalnie jednak mieszkania o cenie równej lub przekraczającej 0,5 mln zł to we wrocławskich realiach raczej rzadkie przypadki. Według analiz urban.one w pierwszej połowie roku stanowiły one niecałe 5% łącznej liczby transakcji zawartych w stolicy Dolnego Śląska.

O tym budynku we Wrocławiu trudno zapomnieć, nie tylko dlatego, że widać jego kontrowersyjne kształty jeszcze zza granic miasta. Sky Tower to niezmiennie od lat crème de la crème dolnośląskiego rynku nieruchomości. Nie dziwi więc, że to do Sky Tower należą transakcyjne rekordy za pierwsze półrocze 2016 roku. Osławiony i jedyny taki na chwilę obecną apartamentowiec we Wrocławiu, wciąż notuje wyraźnie najwyższe ceny transakcyjne na lokalnym rynku mieszkaniowym: ponad stumetrowy apartament kosztował nabywcę niemal 2 miliony zł. Zgodnie z danymi analityków urban.one – serwisu do samodzielnej wyceny wartości nieruchomości, jeden metr kwadratowy w Sky Tower to dla niektórych równowartość ciężko uzbieranego wkładu własnego na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Za m2 w tym apartamentowcu wielbiciele niebanalnych widoków i wyrafinowanych standardów byli gotowi zapłacić prawie 20 tys. zł. To stawki, które na lokalnym rynku zarezerwowane są jedynie dla tej jedynej inwestycji zrealizowanej przez firmę miliardera Leszka Czarneckiego – wyjaśnia Barbara Bugaj, analityk urban.one.

Jeśli spojrzymy na rekordowe ceny za 1m2 powierzchni mieszkania we Wrocławiu to oprócz transakcji w Sky Tower pojawiają się rodzynki w postaci wrocławskich kamienic zlokalizowanych blisko rynku Starego Miasta. Wyróżnia się tu mieszkanie kupione w zrewitalizowanej kamienicy przy ulicy Łaciarskiej, około 200 metrów od rynku. Na Łaciarskiej za 1m2 prawie 50-metrowego mieszkania, obecny właściciel zapłacił 10,2 tys. zł. Łączna kwota transakcji zamknęła się w kwocie 0,5 mln zł.

A jakie lokum kupimy we Wrocławiu za 200 tys. zł?

Zdarzają się wyjątkowe okazje jak pewne, tajemniczo tanie mieszkanie w centrum miasta. To duże, 116-metrowe lokum w kamienicy zostało sprzedane za zaledwie 1, 7 tys. zł za m2. Metrażowe maksimum ceny przy budżecie 200 tys. zł – 6,1 tys. zł za m2 - dotyczyło mieszkania na Krzykach.

Co ciekawe, był to lokal w budownictwie z wielkiej płyty. Jednostkowa cena była wysoka bo dotyczyła małego, 33-metrowego mieszkania. Według naszych analiz, średnia cena za 1m2 mieszkań, za które kupujący we Wrocławiu zapłacili około 200 tys. zł  wyniosła 4,4 tys. zł za m2.  Przeciętnie mieszkanie kupione we Wrocławiu za budżet tych rozmiarów liczyło sobie około 46m2 – podkreśla Barbara Bugaj, analityk urban.one.

 

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show