Mieszkańcy architektami podwórka przy Piotra Skargi

podwórko skargiMieszkańcy ulicy Piotra Skargi wraz ze swoim sąsiadem – firmą Skanska, wypracowali pomysły na zagospodarowanie przestrzeni zaniedbanego podwórka nieopodal budynku biurowego Dominikański. Na wspólnych warsztatach stworzyli między innymi koncepcję plenerowej siłowni, małej architektury oraz zieleni. Skanska przystąpiła już do realizacji projektu, którego zakończenie planuje w listopadzie.

Współpraca z mieszkańcami ulicy Piotra Skargi rozpoczęła się latem zeszłego roku od zrealizowanego wspólnie z Fundacją Dom Pokoju, reprezentującą część Infopunktu Łokietka 5, pikniku sąsiedzkiego. To była dobra okazja do dyskusji na temat oczekiwań i potrzeb lokalnej społeczności związanych z tym miejscem. Pierwszym widocznym efektem tych spotkań było zrealizowanie dwóch murali nawiązujących do historii miejsca na ścianach garaży okalających podwórko. W kolejnym etapie zorganizowana została druga edycja warsztatów sąsiedzkich, na których przedstawiono rysunek z propozycją nowych funkcji podwórka. Po konsultacji z mieszkańcami i uwzględnieniem ich komentarzy, wypracowano finalny projekt rewitalizacji tego miejsca..

- Udane inwestycje powstają w dobrej atmosferze – komentuje Anna Życińska, starszy menedżer projektu w Skanska Property Poland. – Możliwość spotkania z mieszkańcami to nie tylko okazja do poznania się, ale i zebrania potrzeb i pomysłów na przestrzeń łączącą Dominikański z sąsiadującymi budynkami mieszkalnymi. Budując tu budynek biurowy staliśmy się częścią tej dzielnicy i tak jak jej mieszkańcy, czujemy się za nią odpowiedzialni – dodaje.

W ciągu ostatnich kilku dni Skanska wytyczyła na podwórku ścieżki i wykonała pierwsze nasadzenia krzewów i roślin. W kolejnych etapach planuje instalację ławek, stołu i drewnianej huśtawki, elementów siłowni oraz wykonanie żwirowych ścieżek, pergoli i porządkowanie terenu. W listopadzie firma odda podwórko w nowej, zmienionej formie z powrotem w ręce swoich sąsiadów.

 

Reklama

Reklama