Przechowuj poza mieszkaniem, zyskaj wolną przestrzeń

piwnicaStarsza siostra komórki lokatorskiej – piwnica – przypisana do każdego blokowego mieszkania kojarzona jest przez nas z ciasną i ciemną przestrzenią na mydło i powidło. Być może właśnie dlatego w nowych budynkach, które charakteryzują się wyższym standardem wykończenia, przestrzenie do przechowywania nazywane są raczej komórkami lokatorskimi. Są one nabywane przez mieszkańców, a nawet osoby niebędące mieszkańcami danej inwestycji, poszukujące dodatkowego miejsca dopasowanego do ich potrzeb.

Zbieractwo vs racjonalne przechowywanie

Żyjemy w erze obfitości, a na co dzień zachowujemy się tak, jakby zaraz miało nam wszystkiego zabraknąć. Mamy problem z pozbywaniem się zbędnych rzeczy, chomikujemy je z myślą, że mogą się jeszcze kiedyś przydać. Równocześnie cenimy przestrzeń, a coraz więcej z nas dobrze się czuje w minimalistycznych wnętrzach. Jak to wszystko pogodzić? Nie jest to proste, ale można spróbować spojrzeć na nagromadzone rzeczy bez emocji, pozostawiając sobie te, które rzeczywiście wykorzystujemy.

Na pewno trudno całkiem racjonalnie spojrzeć na rzeczy mające dla nas wartość sentymentalną. Zachowujemy przedmioty wywołujące dobre wspomnienia związane z ważnymi dla nas osobami i chwilami. I słusznie – te drobiazgi mogą okazać się niezwykle cennymi fragmentami pamięci i tradycji rodzinnych, a pozbycie się ich okazuje się często zbyt pochopne i niestety niemożliwe do naprawienia.

Potrzeba przechowywania jest też konsekwencją trendu zdrowego odżywiania oraz mody na gotowanie i domowe przetwory: kiszonki, dżemy i kompoty. Internet kipi od przepisów na weki, a przygotowanie niektórych z nich naprawdę nie zajmuje dużo czasu. Jednak powstałe w ten sposób wiktuały zajmują dość dużo miejsca.

Rozwiązanie jest proste. Przedmioty używane sezonowo, pamiątki, przetwory i wiele innych pomieścić może komórka lokatorska stanowiąca dodatkową przestrzeń poza mieszkaniem.

Nietypowe wykorzystanie dodatkowej przestrzeni

Komórka lokatorska może być też wykorzystywana w inny sposób – jako miejsce na indywidulaną aktywność związaną np. z realizacją pasji. Coraz więcej słyszy się historii zaczynających się od słów „odeszła z korporacji i poświęciła się swojej pasji”, a kończących informacją o osiągniętym w ten sposób spektakularnym sukcesie. Dzięki dodatkowej przestrzeni można zdobyć miejsce na studio fotograficzne, majsterkowanie, szycie, ceramikę i wiele innych aktywności. Przed rozpoczęciem takiej aktywności warto jednak zorientować się w regulaminie korzystania z tej przestrzeni.

Na co zwrócić uwagę decydując się na komórkę lokatorską

Ważne by nasza komórka była łatwo dostępna – aby korzystanie z niej nie nastręczało nam trudności oraz aby była bezpieczna, a nasze rzeczy w niezmienionym stanie mogły być ponownie wykorzystywane – mówi Teresa Witkowska, Dyrektor Sprzedaży RED-Real Estate Development. Warto też zastanowić się nad powierzchnią, której będziemy potrzebować – w przypadku naszej inwestycji Nowa Papiernia we Wrocławiu oddajemy do dyspozycji kupujących pomieszczenia od 3 do 14 m2. Komórki w tej nieruchomości mają też dodatkowy atut – podobnie jak lofty są zbudowane z oryginalnej XIX-wiecznej cegły. Może się to okazać ważne, zwłaszcza dla osób, które w tym pomieszczeniu chcą spędzić więcej czasu np. realizując swoje hobby – dodaje.

Pamiętajmy, otaczająca nas przestrzeń ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Warto w nie zainwestować.

 

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show