Kupujesz mieszkanie od dewelopera? Sprawdź, co możesz zmienić w projekcie

zmiany deweloperWybór mieszkania to ogromne wyzwanie. Choć po szczegółowym zapoznaniu się z ofertą decydujemy się na to, które najbardziej nam odpowiada, zazwyczaj chcielibyśmy mieszkać w miejscu niemal szytym na miarę. O tym, kiedy zgłaszać potrzebę zmian w projekcie, jaki jest zakres możliwych do przeprowadzenia prac i czy wiąże się to z dodatkowymi kosztami, opowiada Tomasz Bednarek, manager ds. sprzedaży i marketingu wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.

– Kiedy najpóźniej powinno się zgłaszać zmiany w projekcie?
– Wszystko zależy od postępu budowy oraz zakresu proponowanych zmian lokatorskich. Jeśli przychodzi nam do głowy taki pomysł, a inwestycja jest jeszcze w budowie – najlepiej zgłosić się do dewelopera jak najszybciej.

– Czy możemy bez żadnych ograniczeń zmieniać układ ścian? Czy jest możliwe całkowite ich usunięcie, czy też uda się tylko zmienić ich układ?
– Sam układ można zmieniać bez ograniczeń, jeśli dotyczy to ścian działowych oraz możliwości popartych wytycznymi prawa budowlanego. Na ogół usunięcie ściany działowej powoduje zmianę w charakterystyce mieszkania – to znaczy, że zmniejszamy liczbę np. pokoi, co już będzie niezgodne z projektem i na takie zmiany nie wyrażamy zgody. Inna sprawa dotyczy usunięcia ściany między kuchnią a pokojem – tu też trzeba pamiętać, że otwarcie kuchni na pokój powoduje zwiększenie powierzchni, a co za tym idzie, musi być dodatkowy pion wentylacyjny, którego nie jesteśmy w stanie dobudować. Inaczej sytuacja wygląda przy zmianie układu ścian, jeśli jest to zgodne z prawem budowlanym oraz postępem robót – możemy takich zmian dokonać.

– Czy potrzebujemy do tego pomocy architekta, czy też służą Państwo radą w bezpiecznym wytyczeniu ścian?
– Wszystkie zmiany lokatorskie są konsultowane z biurem architektonicznym prowadzącym inwestycję. Często podpowiadamy, jak mogą wyglądać proponowane zmiany w aranżacji mieszkania. Wspólnie z klientem poszukujemy najlepszych rozwiązań dotyczących zmian lokatorskich.

– Co najczęściej zmieniają w projektach Państwa klienci?
– Układ ścianek działowych, a co za tym idzie, zmianę instalacji wewnętrznej, np. elektryki.

– Czy często zdarzają się u Państwa klienci, którzy zgłaszają potrzebę zmian w projekcie?
– Około 40% naszych klientów wprowadza zmiany lokatorskie.

– Czy jest to ich pierwsze mieszkanie?
– Różnie – są klienci, którzy posiadają już mieszkanie i dokonują zmian, mając na uwadze doświadczenie z poprzednim lokalem. Mamy też klientów kupujących swoje pierwsze mieszkanie, którzy często po naszej konsultacji decydują się na zmiany w mieszkaniu.

– Czy można urządzić łazienkę w innym pomieszczeniu niż w projekcie?
– Istnieje taka możliwość, przy założeniu że pozwoli na to instalacja wentylacyjna i wodno-kanalizacyjnych a także wytyczne w oparciu o prawo budowlane.

– Jakie inne zmiany można wprowadzić w projekcie?
– Jeśli pozwala na to postęp robót, to zmiany są nieograniczone – zakładając, że powala na to prawo budowlane a także założenia projektu budowlanego. W przypadku mieszkań z ogródkiem, możliwe jest doprowadzenie źródła wody do ogródka. Jesteśmy w stanie także zmienić położenie kaloryferów.

Choć zmiany są dodatkowo płatne, warto zastanowić się nad dostosowaniem lokalu do naszych potrzeb w momencie, kiedy inwestycja jest jeszcze na etapie budowy. W przeciwnym razie będziemy musieli liczyć się z kosztami przearanżowania, jeśli zdecydujemy się na modyfikacje po jakimś czasie od zamieszkania.

 

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show