Czy Wrocław będzie dla... wybranych? Sprawdzamy dynamikę cen w stolicy regionu

Ceny nieruchomości we Wrocławiu rosnąWrocław każdego roku przyciąga tysiące mieszkańców. To dynamicznie rozwijające się miasto jest dla wielu osób spełnieniem marzeń o lepszej przyszłości. Czy jednak Wrocław będzie dostępny dla wszystkich? W naszym artykule przyjrzymy się dynamice cen wrocławskich nieruchomości.

Jak rosną ceny mieszkań we Wrocławiu?

Według raportu NBP dotyczącego cen nieruchomości mieszkaniowych, średni koszt wrocławskiego mieszkania z rynku pierwotnego w II kwartale 2023 r. wynosił 12 201 zł/m2. Dla porównania – w I kwartale 2023 r. koszt ten wynosił 11 948 zł/m2, a w IV kwartale 2022 r. – 11 384 zł/ m2. Mieszkanie z rynku wtórnego w II kwartale 2023 r. można było natomiast kupić średnio za 11 296 zł/ m2, a w I kwartale 2023 r. – za 10 978 zł/m2. W ostatnim kwartale 2022 roku nieruchomość z drugiej ręki kosztowała średnio 10 672 zł/m2. Na podstawie tych danych można więc stwierdzić, że ceny mieszkań z każdym kwartałem dość znacząco rosną.

Ceny mieszkań – jak się zmieniły w ciągu ostatnich 10 lat?

Będąc w temacie cen wrocławskich mieszkań, warto również sprawdzić, jak zmieniły się ich ceny w ciągu ostatnich 10 lat. Jak wynika ze wspomnianego wcześniej raportu NBP, w I kwartale 2013 r. mieszkanie z rynku pierwotnego kosztowało średnio 6 031 zł/ m2. Dokładnie po 10 latach, w I kwartale 2023 r., średnia cena takiej nieruchomości wynosiła już 11 948 zł/m2. Z kolei mieszkanie z drugiej ręki w I kwartale 2013 r. można było kupić średnio za 5 959 zł/ m2, a w I kwartale 2023 – za 10 978 zł/ m2.

Co wpływa na wzrost cen nieruchomości?

Jak wynika z opisanych powyżej danych, sytuacja cenowa na wrocławskim rynku nieruchomości z roku na rok dynamicznie się zmienia. Warto wiedzieć, że ceny mieszkań są wynikiem złożonego oddziaływania czynników makro- i mikroekonomicznych. Wśród czynników makroekonomicznych można wymienić m.in. takie kwestie jak wzrost gospodarczy, poziom bezrobocia, stopy procentowe, wzrost inflacji, aspekty demograficzne i wiele innych. Do czynników mikroekonomicznych możemy natomiast zaliczyć aspekty na poziomie indywidualnym – takie jak możliwość zgromadzenia wkładu własnego, zdolność kredytowa czy rządowe programy mieszkaniowe.

Gdzie są najtańsze, a gdzie najdroższe mieszkania we Wrocławiu?

W procesie poszukiwania wymarzonego M we Wrocławiu warto zasięgnąć informacji, w których dzielnicach można znaleźć najtańsze mieszkania. Jak wynika z danych dostępnych na portalu GetHome, pomiędzy poszczególnymi dzielnicami miasta możemy zauważyć pewne różnice w cenach mieszkań - https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/wroclaw/. Najdroższe nieruchomości we Wrocławiu znajdują się w dzielnicach Stare Miasto i Śródmieście. Tańsze, ale równie popularne dzielnice mieszkaniowe to Fabryczna i Krzyki. Najtańsze mieszkania oferuje natomiast dzielnica Psie Pole.

Gdzie szukać ofert nieruchomości na sprzedaż we Wrocławiu?

W procesie poszukiwania idealnego mieszkania warto odwiedzić portal GetHome - https://gethome.pl/. Znajdziemy tam ponad 5000 ofert nieruchomości na sprzedaż – zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Dzięki różnorodności dostępnych propozycji każdy może wybrać mieszkanie idealnie dostosowane do swoich oczekiwań. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą: GetHome.pl

 

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show