Polanica Zdrój - perła uzdrowisk kłodzkich

polanicaPolanica Zdrój to miejscowość w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, u wylotu Piekielnej Doliny. Jest to miasto uzdrowiskowe, bardzo urokliwe, oferujące kuracjuszom szeroki wachlarz atrakcji turystycznych, które warto zwiedzić nie tylko w trakcie leczenia.

Uutarło się, że słynny deptak został okrzyknięty ulubionym miejscem zarówno kuracjuszy, jak i mieszkańców. Ciągnie się on przez całą szerokość Bystrzycy Dusznickiej. Liczne kawiarnie, w których można odpocząć, przyciągają turystów.

Park Zdrojowy jest drugim, cieszącym się tak dużym powodzeniem obiektem. Pośród różnorodnej roślinności kuracjusze nabiorą siły na kolejny dzień. Na terenie Parku znajduje się Teatr Zdrojowy, hala koncertowo-spacerowa, z której często można usłyszeć muzykę oraz Pijalnia „Wielkiej Pieniawy”.

Pierwsze informacje o istnieniu źródeł mineralnych pochodzą już z XVI wieku, lecz właściwy rozwój Polanicy jako uzdrowiska miał swój początek w XIX wieku. Nosiły one nazwę „Jerzy” i „Józef”. Późniejsze odkrycie nowych źródeł wód mineralnych: „Wielkiej Pieniawy” było początkiem rozkwitu. Wtedy to Polanica – Zdrój stała się chętnie odwiedzanym przez kuracjuszy miejscem.

Teraz zainteresowaniem cieszy się także fontanna podświetlana szesnastoma lampami. Szum wody, zwłaszcza w porze wieczornej, działa niezwykle kojąco i od maja do końca września umila turystom oraz mieszkańcom czas.

Warto zwiedzić również Etnograficzne Muzeum Misyjne, gdzie można obejrzeć wystawę egzotycznych wyrobów rękodzielniczych przywiezionych przez zakonników z Zairu, Polinezji, Peru i Kongo.

Z Polanicy można wybrać się na wycieczkę do Zamku „Leśna” na Szczytniku. Jest on usytuowany na skalnej krawędzi nad Szczytną i można go obejrzeć tylko z zewnątrz, ponieważ obecnie mieści się w nim zakład opieki społecznej. Nieopodal zamku rozmieszczone są punkty widokowe, z których można podziwiać góry oraz miasto.

Na odpoczynek aktywny Polanica oferuje Letni Tor Saneczkowy „Góralka”. Do pokonania jest półkilometrowy odcinek na sankach, które suną po stalowej rynnie z prędkością do 40km/h.

Trzeba również wspomnieć o tym, że to właśnie w Polanicy – Zdrój stoi popularny w Polsce i na świecie Szpital Chirurgii Plastycznej.

Polanica Zdrój to doskonałe miejsce zarówno do celów leczniczych, jak i czysto turystycznych.

 

Agnieszka Miśkowiec

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup