Rycerze w Kłodzku

Kłodzko - przemarsz rycerzyW ramach przygotowań do nowego sezonu pokazowo turniejowego Stowarzyszenie Kłodzkie Bractwo Rycerskie organizuje VII Średniowieczny Obóz Szkoleniowy.

Rycerze wracają na kłodzką twierdzę, a impreza nawiązuje do wydarzeń z historii Kłodzka...

Kłodzko Roku Pańskiego 1428

"…za trzy dni nadejdzie wiosna Roku Pańskiego 1428, śnieg w załomach jeszcze leży, choć o świcie już trele kosów słychać…

Po sromotnej klęsce 18 marca 1428 w bitwie pod Nysą, gdzie ostatnie tchnienie wydało prawie 1000 herbowych z jazdy chorągwi biskupiej Konrada Oleśnickiego, rycerstwa śląskiego z Janem Ziębickim i najemników kłodzkich Puty z Czastolowic (Prokop Wielki ze swoimi taborytami to uczynił) ...ci ostatni choć oporządzeni to że zwieszonymi głowami wracają do dobrze ufortyfikowanego Kłodzka, garstka rycerzy śląskich, a i joannici mistrza Ruperta Lubińskiego też do Kłodzka zmierzają by odpór dać przed kolejną rejzą husycką."

Kłodzko i Kłodzkie Bractwo Rycerskie Roku Pańskiego 2016

Dlatego Kłodzkie Bractwo Rycerskie sprasza rycerzy, łuczników i tabor z giermkami, niewiastami i pachołkami do Kłodzka na VII Średniowieczny Obóz Szkoleniowy by w trudzie i pocie z czoła płynącym do bitwy się szykować a murów miasta nieprzyjacielowi okrutnemu nie oddać, mieszczan przed pożogą obronić, chwałę orężu, chorągwi jak i sobie samemu przynieść. Obóz ów rozbity zostanie w dniach 16-17 kwietnia 2016r. jak zwykle na gościnnym terenie Twierdzy Kłodzkiej.

W tym roku na kłodzkiej twierdzy pojawi się ok. 90-u rekonstruktorów z bractw rycerskich z Brzegu, Ziębic, Lubnowa, Chojnowa, Nysy, Świdnicy, Strzegomia, Opola, Jaworzyny Śląskiej oraz Chorzowa. W tym roku uczestników obozu czekają wykłady o historii Kłodzka, o kupiectwie i rzemiośle na terenie Śląska na przełomie XIV i XV wieku, oraz ciekawe warsztaty: haftowania koralikami, wytwarzania strzał, wytwarzania drewnianych naczyń i sztućców, zaprezentuje się także chorzowska FechtSchule FALCO z warsztatami walki na puginał/miecz z puklerzem.

Odbędą się również nauki tańców epokowych, gry i zabawy plebejskie oraz miniturniej łuczniczy..

Co dla mieszkańców Kłodzka?

Dla mieszkańców Kłodzka jak i turystów odwiedzających nasze miasto przygotowana została niezwykła atrakcja: otóż z pomocą uczestników Obozu, uzbrojeni w broń drzewcową, obuchową oraz czarno prochową (piszczele, hakownice) w niedzielne południe rycerze udadzą się na patrol na ulice Kłodzka, w jego XV-wiecznych granicach.

W czasie przemarszu wykonane zostanie kilka salw z broni czarno prochowej.

Przemarsz przypadnie w czasie kiedy to 588 lat temu Kłodzko było oblegane przez husytów, a Straż Miejska miała duży posłuch i przyczynek do zachowania spokoju wewnątrz murów miejskich...a miesiąc wcześniej jako kontyngent miejski oraz najemny brała udział w przegranej bitwie pod Nysą.

Termin przemarszu rycerzy

Niedziela, 17 kwietnia 2016r, o godz. 12:00 sprzed Kłodzkiego biura Informacji Turystycznej.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup