Czekając na sprawiedliwość. Nierozstrzygnięta kwestia wypadku w Bogatyni

Wypadek w mieście BogatyniaW dniu 14.06.2015r. w Bogatyni doszło do tragicznego wypadku drogowego, w którym śmierć poniosły 3 osoby, a 3 pasażerów zostało ciężko rannych. Według statystyk policyjnych w Polsce dochodzi do ponad 30 tys. wypadków rocznie, w tym 10% stanowią zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym. Wypadek w Bogatyni nie różniłby się od innych tego typu niewątpliwie tragicznych zajść, gdyby nie wyjątkowo długi czas wyjaśniania jego przyczyn i ustalania sprawcy.

Wina wydawała się oczywista

Na miejscu zdarzenia sprawa wydawała się oczywista - samochód, który wyjechał z ulicy podporządkowanej (ul. Kurzańska) wymusił pierwszeństwo na kierowcy pojazdu poruszającego się Aleją Wolności. Jednak do chwili obecnej tj. ponad półtora roku od tego wydarzenia Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu nie zdołała ustalić, kto ponosi winę za spowodowanie tego wypadku.

Brak opinii biegłych

Jak się okazuje niemożność rozstrzygnięcia tej sprawy wynika z braku opinii biegłych.

W październiku 2015r. zostali powołani biegli którzy do końca marca 2016r. mieli wydać opinię na temat przyczyn wypadku. Następnie termin na sporządzenie opinii został przedłużony do maja 2016r. Długi czas oczekiwania biegli tłumaczyli dużą ilością spraw. Opinia nie została wydana i w czerwcu 2016r. Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu wydała postanowienie o zawieszeniu śledztwa ze względu na konieczność oczekiwania na opinię aż do grudnia 2016r.

Pełnomocnik rodziny jednej z ofiar wypadku złożył zażalenie na postanowienie o zawieszeniu do Sądu Rejonowego w Zgorzelcu, wskazując jednocześnie o powołanie innego biegłego. Akta wraz z zażaleniem po dwóch miesiącach zostały przekazane przez Prokuraturę do Sądu Rejonowego w Zgorzelcu i Sąd ten w październiku 2016r. uwzględnił to zażalenie. Pomimo to Prokuratura nie powołała innego biegłego, a biegli nie wydali opinii w grudniu 2016r., pomimo że wcześniej wskazywali na taki termin. Do tej pory (luty 2017r.) taka opinia nie została wydana.

Najbliżsi zmarłych chcą jasnych rozstrzygnięć

Rodziny ofiar wypadku nie potrafią zrozumieć, dlaczego sprawa trwa tak długo i biegli przez tak długi czas nie potrafią zająć się tak poważną sprawą. Niezrozumiałe jest też, dlaczego Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu nie powoła po prostu innego biegłego, skoro dotychczasowi biegli nie są w stanie sporządzić opinii.  

Warto zaznaczyć, że przy Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze funkcjonuje ponad 30 biegłych, którzy zajmują się rekonstrukcją wypadków drogowych. Przeciętny czas oczekiwania na sporządzenie opinii przez biegłego o takiej specjalności wynosi od 1 do 3 miesięcy, więc gdyby akta zostały przekazane któremuś z nich, to z pewnością sprawa już dawno zostałaby zakończona.

Najbliżsi osób zmarłych w wypadku czekają półtora roku na sprawiedliwość i możliwość zamknięcia kwestii tego tragicznego wydarzenia. Poszkodowane rodziny o tym zdarzeniu z pewnością prędko nie zapomną, jeśli w ogóle. Jednak sprawa trwająca 10 razy dłużej, niż zwykle ma to miejsce w podobnych przypadkach tylko podtrzymuje ich niepewność i frustrację. Formalne zamknięcie tej sprawy pozwoli zakończyć pewien etap w życiu członków tych rodzin.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup