Pomysł na majówkę – Dolny Śląsk z historią browarnictwa w tle

majówka browaryDługi weekend majowy jest doskonałą okazją do odwiedzenia ciekawych miejsc. Spośród znanych wszystkim punktów, w których w czasie majówki może być tłoczno, polecamy uwadze kierunki bardzo atrakcyjne pod względem przeszłości, charakteru, atmosfery i okolicy. Zachęcamy do odwiedzenia miejsc związanych z piwowarstwem i browarnictwem i opracowania własnej trasy „turystyki piwnej” śladami historii, która na terenie Dolnego Śląska jest bardzo interesująca. Polecamy odwiedzenie współczesnych browarów, które oferują piwa rzemieślnicze, zróżnicowane, których można smakować, zestawiać z rozmaitymi daniami. Browary coraz częściej posiadają także bogatą ofertę piw bezalkoholowych, w których chmiele i słody odgrywają bardzo ważną rolę.

Wrocław – tu wszystko się zaczęło

Stolica Dolnego Śląska jest szczególnie związana z tematem warzenia piwa. Historia browarnictwa rozpoczęła się już w połowie XVII w., gdzie na terenie Starego Miasta swoją działalność rozpoczęło blisko 150 karczm. Do dzisiaj przetrwała jedynie Piwnica Świdnicka, która jest najstarszą piwiarnią w Polsce. Piwnica Świdnicka oferowała w dalekiej przeszłości trunki, z których największą popularnością cieszyło się „Piwo Świdnickie”. Lokal znajduje się w podziemiach Wrocławskiego Ratusza, a jego dziesięć sal zajmuje łącznie 900 mkw. Co ciekawe, nazwy i układ przestrzeni są takie same od początku, gdy miejsce uzyskało ostateczną formę.

Do Piwnicy Świdnickiej przyjść może każdy – jest w ścisłym centrum, a oferta restauracji przyciąga smakoszy z całej Polski.

Drugim najstarszym w Polsce lokalem oferującym piwo był Bitterbierhaus, znajdujący się w nieistniejącej już kamienicy „Pod Złotą Gwiazdą” przy ulicy Świdnickiej 53, oczywiście również we Wrocławiu. – Wrocław pod względem browarnictwa i piwowarstwa ma wyjątkowo ciekawą historię. To tradycja sięgająca kilkuset lat. Cieszy fakt, że w stolicy Dolnego Śląska ponownie pojawiają się miejsca, w których można nie tylko spędzić czas, ale również raczyć się piwem o dopracowanych i pomysłowych recepturach – mówi Michał Karczmarek, prezes Koła Przewodników Miejskich Oddziału Wrocławskiego PTTK.

Spiż – niegdyś „Piwnica pod Nowym Ratuszem”

Cieszący się dużą popularnością browar został otwarty 31 grudnia 1863 roku. Była to po Piwnicy Świdnickiej druga istniejąca miejska piwiarnia, którą oddawano w dzierżawę najsłynniejszym powojennym browarom – „Karla Schloza” czy „Sobótka Górka”. Oficjalnie pierwszy w Polsce minibrowar i restauracja Spiż została otwarta 27 czerwca 1992 roku. W pięknych, zabytkowych wnętrzach można napić się piwa (minibrowar produkuje 6 gatunków) i wybrać danie z bogatej oferty restauracji. W cieplejszych miesiącach Spiż aranżuje także obszerną strefę na zewnątrz lokalu. 

Stare browary i leżakownie

Wrocław posiada bogatą historią browarnictwa. Zgłębiając wiedzę o piwowarstwie na terenie Dolnego Śląska, konieczne jest wspomnienie choćby Browaru Piastowskiego, Browaru Mieszczańskiego, Dawnego Browaru Haasego (teren Zaklętych Rewirów), Browarze Engelhardta, dawnych leżakowni: piwiarni Conrada Kisslinga i Browaru Friebiego. Przeszłość tychże, wraz z przedstawieniem tych miejsc we współczenej odsłonie, można poznać podczas organizowanych przez Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa i VIP Travel Wrocław wycieczek, odbywających się od 29 kwietnia w każdą sobotę aż do 3 czerwca. Harmonogram i szczegóły wycieczek, a także informacje o zapisach, dostępne są na stronie http://viptravelwroclaw.pl/blog/sladami-browarow/.

Odwiedź wrocławskie współczesne browary

We Wrocławiu, w promieniu maksymalnie kilku kilometrów od centrum miasta, odwiedzić można kilka browarów oferujących własne piwo.

Browar Złoty Pies

W samym rynku znajduje się Browar Złoty Pies. Miejsce jest połączeniem warzenia piwa i restauracji, w którym pośród obszernego menu znajdziemy piwa z browaru Złoty Pies czy koktajle piwne.

Bierhalle

Będąc w centrum, nie sposób pominąć Bierhalle. Restauracja i browar to kilka pięter w ścisłym centrum Wrocławia. Szeroki wybór dań i piw (także bezalkoholowych) w klimacie polsko-niemieckim wart jest odwiedzenia.

AleBrowar

To stosunkowo nowe miejsce na piwnej mapie Wrocławia. AleBrowar oferuje swoje piwo w oficjalnym pubie przy ulicy Włodkowica 27. Warto wspomnieć, że to jeden z pierwszych rzemieślniczych browarów w Polsce.

Doctor Brew

Najnowszy bar browaru we Wrocławiu – Doctors' Bar, czyli punkt należący do Doctora Brew, znajduje się przy ul. Świętego Mikołaja 8. Można tu wybierać z szerokiej oferty piw, również bezalkoholowych, a także zamówić jedzenie pasujące do trunku.

Browar Stu Mostów

Znany dobrze we Wrocławiu Browar Stu Mostów jest miejscem, które każdy, kto lubi piwo i klimat związany z browarnictwem winien odwiedzić. Przy ul. Jana Długosza 2 można nie tylko spróbować piw, ale także zwiedzić browar i sprawdzić ofertę gastronomiczną, która – jak mawiają w mieście – jest na bardzo wysokim poziomie.

Browar Prost

Na północy Wrocławia, przy ulicy Paprotnej 4, polecamy odwiedzić Browar Prost. Miejsce smakowania piwa i bogatej oferty kuchni może być punktem, w którym miło spędzi czas zarówno cała rodzina, jak i grono znajomych.

Miejsca we Wrocławiu, w których napijesz się dobrego piwa

Szkoda życia, by pić kiepskie piwo – w związku z tym polecamy miejsca, w których można się napić czegoś naprawdę dobrego. Na uwagę zasługuje Kontynuacja, Marynka Piwo i Aperitivo, Lamus, Academus czy też Szynkarnia.

Browary blisko Wrocławia, które warto odwiedzić

Tak jak w samym Wrocławiu znaleźć można miejsca idealne do uprawiania tzw. turystyki piwnej, tak warto odwiedzić również okoliczne browary. Zaledwie pół godziny drogi od Wrocławia znajduje się Browar Widawa w Chrząstawie Małej. Rzemieślnicze piwa można połączyć ze świetną kuchnią w Gospodzie Pod Czarnym Kurem.

Browar Probus to wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska. W Oławie, przy ulicy Młyńskiej 16, w miejscu dawnej ujeżdżalni, można spróbować piw rzemieślniczych, zarówno tradycyjnych, jak i nowofalowych. Do tego kuchnia – oczywiście pasująca do trunku.

Przepiękne tereny okalające Browar Miedzianka same w sobie są doskonałym powodem do zaplanowania wycieczki w majówkę. Browar położony jest na skraju Rudaw Janowickich nad doliną Bobru. Każde z sześciu proponowanych piw to inna historia. Do tego ofertę wzbogacają piwa sezonowe i oczywiście bardzo dobra kuchnia. Browar posiada także w ofercie noclegi – dłuższy pobyt pozwoli zwiedzić okoliczne atrakcje turystyczne, takie jak Kolorowe Jeziorka, Sokolik, Krzyżna Góra, Zamek Bolczów czy Dolina Pałaców i Ogrodów. Odwiedzając Miedziankę, warto przyjrzeć się historii tego miejsca, w którym niegdyś działał znany browar.

Browar Lwówek w Lwówku Śląskim i jego muzeum browarnictwa jest pomysłem na aktywne spędzenie dnia. Blisko 400 eksponatów dokumentujących historię lwóweckiego browarnictwa, kolekcje butelek i rozmaite cenne eksponaty związane z miejscem i historią są dostępne dla odwiedzających.

W Jedlinie-Zdroju poleca się zwiedzenie Browaru Jedlinka. Do wyboru mamy tu cztery piwa w stałej ofercie oraz piąte – sezonowe. Dodatkowo możliwe jest wynajęcie pokoju i spędzenie dłuższego wypoczynku, z dala od miasta.

Miejscem bardzo cennym historycznie jest Browar Sobótka-Górka – nieczynny browar, który został założony w 1817 roku. Piwo warzone w nim było metodą bawarską. W 1997 roku browar został zamknięty. Niezwykłe są jednak jego podziemia – leżakownia wykuta w skale góry Ślęży i cała sieć tuneli robi ogromne wrażenie.

Wrocław stolicą piwa

W ciągu ostatnich lat branża piwowarska przeszła ogromne zmiany. Kultura picia piwa, smakowanie go, warzenie i opracowywanie receptur, dobieranie składników i skupienie się nie na ilości trunku, a na jego jakości, wyraźnie wpłynęło na zmianę postrzegania piwa.

Warto wspomnieć, że to właśnie Wrocław zapoczątkował tę „piwną rewolucję”. Centrum Kultury „Zamek” w 2010 roku jako pierwsze w Polsce zorganizowało piwną imprezę – Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa. W tym roku w dniach 9-11 czerwca na Stadionie Wrocław odbędzie się ósma edycja wydarzenia, wypełnionego wieloma atrakcjami, spójnymi z tematem piwnym. Wstęp na Festiwal jest bezpłatny.

Również we Wrocławiu ma miejsce Beer Geek Madness, czyli zamknięta impreza dla fanów piwa. Wiosną odbyła się piąta edycja BGM. W tym Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa i Beer Geek Madness połączą siły i w czasie czerwcowego wydarzenia odbędzie się spotkanie dla absolutnych fanów piwa w ramach specjalnej  strefy.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup