Warto poznać uroki Wałbrzycha

wałbrzych turystykaWałbrzych wraz ze swoimi górzystymi krajobrazami skrywa wiele atrakcji dla ludzi ciekawych kultury, sztuki i odkrywania nietypowych miejsc. Zobacz, co warto poznać w tym górskim zakątku Dolnego Śląska.

Odkryj historię okolicy

Dolina Wałbrzycha rozwijała się jako przygraniczne centrum handlu, przemysłu i górnictwa już od XIV wieku, dzięki czemu dziś możemy podziwiać wiele zabytkowych miejsc. Najpopularniejszym z nich jest postawiony w 1292 roku Zamek Książ, wznoszący się nad malowniczym parkiem na północy miasta. Odwiedzając to ufortyfikowane miejsce przekonamy się, jak poprzez wieki żyli lokalni władcy i ich poddani. Możemy też zrelaksować się w eleganckich ogrodach na tarasach wokół głównego budynku. Zamek można zwiedzać nocą, a na jego terenie weźmiemy udział w takich wydarzeniach jak Festiwal Kwiatów i Sztuki, bogato zdobione występy operowe, prelekcje i wernisaże. Po drugiej stronie rzeki Pełcznicy otaczającej obiekt i na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego znajdziemy kamienne ruiny Starego Zamku Książ, a 1.5 km dalej i w głąb centrum Wałbrzycha możemy poznać Palmiarnię, znaną z hodowli ponad 250 gatunków flory. Czeka też na nas Stara Kopalnia, która po zatrzymaniu produkcji w 1996 roku zamieniła się w zmodernizowane i przyjazne dzieciom centrum kultury, łączące naukę o górnictwie z rozświetlonymi wystawami multimedialnymi i wydarzeniami pop-kulturowymi, na które przyjeżdżają goście z całego kraju. Przechadzając się po kamiennych szybach i dawnych halach produkcyjnych z jednym z byłych górników, którzy są przewodnikami po miejscu, poznamy wyjątkowy charakter codziennej pracy przy wydobyciu.  

Weekend pełen natury

Wałbrzych otaczają trzy górzyste parki krajobrazowe i aż 9 szczytów do zdobycia, dzięki którym okolica będzie ciekawą przygodą dla aktywnych turystów. Wielokilometrowe drogi pośród dzikiej natury są gratką dla fanów nordic walking, trekkingu lub jazdy rowerowej. Jedna z atrakcyjniejszych tras dla rowerzystów ma 14 km i biegnie wokół Książańskiego Parku Krajobrazowego na północy. Podczas podróży miniemy okolice Zamku Książ i przejedziemy śladami potoku Czyżynka poprzez lasy, nieopodal góry Kamienisko na północnym zachodzie miasta. Szukając wyjątkowych punktów widokowych możemy najpierw wybrać się na taras zabytkowego Domu Turystycznego Harcówka blisko rynku, skąd będziemy mogli podziwiać starą część miasta na tle oddalonej o 5 km góry Chełmiec. Z kolei w słoneczny dzień ze szczytu Borowej, najwyższej góry w okolicy o wysokości 853 m. n. p. m., zobaczymy dużą część zielonej kotliny wałbrzyskiej.  

Jeżeli chcemy przeżyć w okolicy coś nowego, to kilka minut jazdy od centrum Wałbrzycha znajdziemy różne stadniny konne, gdzie pod okiem trenera każda osoba będzie w stanie poznać sztukę jeździectwa. – Nauka jazdy konnej pomaga wzmocnić odporność ciała, rozwijając najważniejsze mięśnie, ale też uczy podejmowania wyzwań. Od pierwszych prób dosiadania do nauki swobodnego galopu, uczniowie z każdą przejażdżką zdobywają więcej pewności siebie, która później przejawia się w ich życiu osobistym – tłumaczy Edyta Cholewa, zarządca Stadniny Dworzysko w Szczawnie-Zdrój.  

Wałbrzych ciągle w ruchu

Dolinę Wałbrzycha najlepiej zwiedzać w ciepłym sezonie od maja do października, przyjeżdżając kilka dni przed jednym z większych wydarzeń w regionie. A jest ich całkiem sporo, jako że miasto łączy ze sobą wiele specyficznych grup zainteresowań. W Zamku Książ spotykają się historycy, krajowi podróżnicy i fani rekonstrukcji wojennych podczas cyklicznego Festiwalu Tajemnic, na którym przedstawiane są losy Wałbrzycha na przełomie dziejów. Z kolei Stara Kopalnia służy jako lokalne miejsce spotkań dla rodzin, artystów estradowych i gości z całego świata. Latem w mieście pojawiają się również fani motoryzacji ze swoimi zabytkowymi bolidami z XX wieku. Natomiast na południowym wschodzie od miasta, bliżej czeskiej granicy, mamy szansę sprawdzić siły podczas jednego z wielu górskich biegów przełajowych, organizowanych dla amatorów, jak i aktywnych maratończyków albo dołączyć do grup turystycznych poznających Góry Sowie.
 
We wzgórzystych okolicach Wałbrzycha znajdziemy atrakcję na każdą porę roku. Przyjeżdżając tutaj na kilkudniową wycieczkę odkryjemy wielowiekową historię miasta, łączącą kultury Polski, Czech i Niemiec, którą poznamy zwiedzając warowne i przemysłowe zabytki w okolicy. Ponad to natura otaczająca Wałbrzych ciepłą porą wręcz zaprasza na trekkingową lub rowerową wycieczkę z rodziną wokół Książa lub na 1 z 9 pobliskich szczytów.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup