Pierwsze zmagania młodych lekkoatletów już za nami

las zawodyBieg przez płotki, rzut oszczepem czy międzyszkolna rywalizacja sztafet – to tylko część dyscyplin, w których zmierzą się uczniowie szkół podstawowych podczas finału projektu Leśna Akademia Sportu Dzieci i Młodzieży. Cykl międzyszkolnych olimpiad odbędzie się w 6 miejscowościach woj. dolnośląskiego. Organizatorem projektu jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Cykl międzyszkolnych olimpiad to zwieńczenie zajęć sportowych odbywających się od czerwca br. w szkołach podstawowych w woj. dolnośląskim w ramach projektu edukacyjnego Leśna Akademia Sportu Dzieci i Młodzieży (LAS). Przez ostatnie miesiące uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach sportowych realizowanych zarówno na terenie szkoły, jak i pobliskich terenów leśnych. Teraz zawalczą o medale oraz puchar dla swojej szkoły w ramach jednej z olimpiad. W projekcie LAS biorą uczniowie i nauczyciele z 50 szkół podstawowych – łącznie prawie 1000 młodych lekkoatletów.  

Olimpiady w ramach projektu LAS rozpoczęły się 26 września i potrwają do 5 października br., a w każdej z nich bierze udział 8 lub 9 szkół podstawowych.

Wstępem do sportowych zmagań będzie cześć edukacyjna nt. lekkoatletyki. Następnie młodzież, która ma szansę poczuć ducha prawdziwej, olimpijskiej rywalizacji weźmie udział w uroczystej inauguracji zawodów – apelu, ślubowaniu oraz uroczystym zapaleniu znicza olimpijskiego. Zanim młodzi sportowcy zmierzą się o puchar dla najlepszej szkoły, będą również mieli okazję potrenować m.in. rzut oszczepem, skok wzwyż czy bieg przez płotki, pod okiem polskich mistrzów lekkoatletyki – Sebastiana Chmary –mistrza w dziesięcioboju, trenera i działacza sportowego, Pawła Januszewskiego – specjalisty w biegu na 400 m przez płotki, mistrza Europy oraz Tomasza Czubaka – czterokrotnego mistrza Polski i rekordzisty kraju w biegu na 400 m.

– Celem naszego projektu jest zachęcenie młodzieży do zmiany sposobu spędzania swojego wolnego czasu – aktywność fizyczna zamiast ekranu komputera czy telewizora. Już teraz widzimy jego pierwsze efekty – uczniowie chętnie brali udział w zajęciach sportowych, które różnią się od tradycyjnych lekcji w-f w szkołach i z ogromnym entuzjazmem przygotowują się do udziału w olimpiadach. Zostały one zaplanowane tak, aby jak najbardziej oddawały atmosferę tradycyjnych zawodów sportowych, a udział w nich był kolejnym elementem, który zachęci do kontynuowania przygody nie tylko z lekkoatletyką, ale przede wszystkim uprawiania sportu. Ważnym elementem olimpiad jest także udział polskich mistrzów sportu. Młodzież ma niecodzienną okazję trenowania pod ich okiem, ale także czerpania od nich dobrych wzorców oraz doświadczenia prawdziwej, sportowej atmosfery – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Projekt Leśna Akademia Sport Dzieci i Młodzieży realizowany jest od 2015 roku. W zajęciach sportowych, prowadzonych m.in. z udziałem znanych sportowców, wzięło udział dotychczas blisko 750 uczniów z województw: zachodniopomorskiego i łódzkiego. Celem projektu LAS jest promocja aktywności ruchowej dzieci i młodzieży z terenów wiejskich, które jak wynika z publikowanych w ostatnich latach badaniach, są dużo mniej aktywne niż ich rówieśnicy z miast.

  • 26.09.2017 - Hala Sportowa w Żórawinie - ul. Mikołaja Kopernika 14, 55-020 Żórawina
  • 27.09.2017 - Zespołu Szkol w Wojborzu - Wojbórz 52, 57-442 Wojbórz
  • 28.09.2017 - Obiekty sportowe Szkoły w Dobromierzu - ul. Podgórna 2, 58-170 Dobromierz
  • 03.10.2017 - Boisko lekkoatletyczne „Królowa Sportu” lub hala sportowa SP Smolnik - Boisko lekkoatletyczne w Leśnej
  • 04.10.2017 - Centrum Sportowe im. Polskich Olimpijczyków przy Gimnazjum w Chocianowie - ul. Szkolna 1, 59-140 Chocianów
  • 05.10.2017 - Ośrodek Kultury Fizycznej w Górze - ul. Sportowa 1, 56-200 Góra lub Hala sportowa „Olimpia” przy ul. Poznańskiej ul. Sportowa 1, 56-200 Góra
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Reklama

Error: Any articles to show

Pogoda

Pogoda Opole
Money.pl - Kliknij po wiecej
Dzisiaj
temp.
°C
  • Temp. max: °C
  • Temp. min: °C
  • Deszcz: brak
Pogoda w Money.pl | rdo: MeteoGroup